Krok ku potrójnej koronie. Polak chce pokonać legendarną trasę wokół Manhattanu

Piotr Biankowski to jeden z najlepszych na świecie pływaków ekstremalnych. Już dzisiaj wieczorem polskiego czasu zmierzy się z kolejnym wyzwaniem. Tym razem spróbuje przepłynąć dystans prawie 50 kilometrów rzekami wokół Nowego Jorku!

Tylko dwie osoby z Polski ukończyły dotychczas pływacki maraton wokół Manhattanu. Piotr Biankowski chce być trzecim zawodnikiem, który to zrobi. Pływacki maraton o długości 48,5 km wiedzie pod 20 mostami Manhattanu. Zawodnik będzie musiał przepłynąć trzy główne „rzeki”. Pierwszą będzie East River na granicy Brooklyn i Queens, następnie Harlem, która ma zaledwie około 10 km długości i przecina 16 mostów. Następnie będzie to Hudson, która oddziela Manhattan od stanu New Jersey. Dodajmy, że są to umowne rzeki, bo mowa o cieśninach pływowych lub ujściach – nie ma tam słodkiej wody.

Biankowski ma już duże doświadczenie. Jest pływakiem ekstremalnym. Pokonał między innymi Lodową Milę, zdobywał medale mistrzostw świata w pływaniu lodowym. Występuje na zawodach triathlonowych, a kilka miesięcy temu jak pierwszy Polak przepłynął legendarne jezioro Loch Ness w Szkocji. Zajęło mu to 15 godzin. Jego supportem na łodzi będą Aleksandra Kabelis oraz Beata Zwolińska. Będzie mógł być ubrany tylko w kąpielówki, czepek oraz okulary.

Były rugbysta Arki Gdynia wyjaśnia, że most symbolizuje skrócenie dystansu i drogi, którą ktoś chce pokonać. Jest czymś, co łączy, a nie dzieli i ma pomagać wielu osobom. Właśnie w ten sposób zawodnik łączy to Fundacją Ronalda McDonalda. Biankowski jest jej ambasadorem, a jego próba będzie jednocześnie zapoczątkowaniem zbiórki na budowę trzeciego domu Ronalda McDonalda w Polsce. W takim miejscu rodzice dzieci, które leczą się w szpitalu, znajdują bezpłatną pomoc.

Kolejny punkt do potrójnej korony

Wyzwanie będzie dla Biankowskiego kolejnym krokiem do tzw. potrójnej korony w pływaniu na wodach otwartych. Obejmuje one trzy niezwykle ciężkie wyzwania. Zawodnik lub zawodniczka muszą przepłynąć najpierw Kanał La Manche, co Biankowski uczynił w 2021 roku. Drugą częścią jest 20 mostów Nowego Jorku. Trzeci i ostatni etap to 34 km kanałem Catalina w Kalifornii, który należy do Korony Oceanów.

ZOBACZ TEŻ: Piotr Biankowski pierwszym Polakiem, który przepłynął Loch Ness!

W 2017 roku pierwszym Polakiem, który zdobył potrójną koronę open water został Bogusław Ogrodnik. Biankowski towarzyszył mu w tym wyzwaniu i wie, że czekają go między innymi przeciwne wiry, mocny wiatr na Hudson, ale też niska temperatura. To bowiem ostatnie w tym roku okno pogodowe, jakie wyznaczyli organizatorzy tego wyzwania. Na swojej stronie informują też, że zawodnicy muszą brać pod uwagę, że będą pływali w wodzie, która ma 15 stopni Celsjusza.

W 2021 roku Aleksandra Bednarek przepłynęła kanał La Manche. Została wtedy pierwszą Polką, która otrzymała potrójną koronę. Opłynięcie Manhattanu zajęło jej 7 godzin oraz 7 minut. Ogrodnik zrobił to w 8 godzin i 13 minut. Ile czasu Biankowski spędzi w wodzie? Dowiemy się już wkrótce. Start jego wyzwania o godzinie 18:00 naszego czasu.

Grzegorz Banaś
Grzegorz Banaś
Redaktor. Lubi Lionela Sandersa i nowinki technologiczne. Opisuje ciekawe triathlonowe historie, bo uważa, że triathlon jest wyjątkowo inspirującym sportem, który można uprawiać w każdym wieku. Fan dobrej kawy i książek Jamesa S.A. Corey'a.

Powiązane Artykuły

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,183ObserwującyObserwuj
419SubskrybującySubskrybuj

Najpopularniejsze