Zarówno pistolet do masażu, jak i presoterapia mają wspomagać regenerację i rozluźnienie mięśni. Każda z tych metod masażu ma jednak różne zastosowania, wskazania oraz przeciwskazania. Czym się różnią?
ZOBACZ TEŻ: Czym jest drenaż limfatyczny i jak może pomóc triathloniście?
Pistolet do masażu – jak działa?
Pistolet do masażu to niewielkie urządzenie – co już na tym etapie – uznać należy za jego zaletę. Możesz spakować go do torby i użyć zaraz po ciężkim treningu (zwłaszcza że większość z nich zasilane jest bateriami akumulatorowymi). W domu również nie zajmie wiele miejsca.
Jak działa? Pistolet generuje szybkie, rytmiczne uderzenia, które za pomocą specjalnych głowic przenoszą się z urządzenia na mięśnie. Głowice mogą mieć różne kształty i wielkości. Dzięki temu łatwo dostosować je do różnych części ciała.
Obsługa pistoletu jest bardzo prosta. Większość z nich posiada regulację prędkości oraz intensywności, dzięki czemu dopasujesz je do swoich potrzeb.
Uwaga: CarePump to polski producent aparatów do presoterapii, opracowanych we współpracy z ekspertami w zakresie limfologii. Przy zakupie urządzeń CarePump z kodem akademiatriathlonu otrzymasz zniżkę -5%! |
Kiedy użyć pistoletu do masażu?
Wśród triathlonistów masaż pistoletem będzie szczególnie przydatny po mocnej jednostce treningowej – kiedy mięśnie potrzebują rozluźnienia i regeneracji. Docenią go m.in. „zabetonowane nogi” po długim trenażerze.
Jak mówi fizjoterapeutka, Angelika Sosulska-Zielezińska: „wskazaniem są wszystkie stany, w których następuje nadmierne napięcie mięśni”.
Istnieje jednak kilka poważnych przeciwwskazań do używania pistoletu do masażu. Należą do nich m.in. żylaki w miejscu masażu, choroba zakrzepowo-zatorowa, zakrzepica żył głębokich czy otwarte rany.
Pistolet do masażu vs presoterapia. Jaka jest różnica?
Podstawową różnicą między pistoletem do masażu a presoterapią jest to, że pistolet jest urządzeniem bardzo precyzyjnym, o większej intensywności działania – wykorzystuje szybkie, powtarzalne ruchy. W presoterapii naprzemienne pompowanie i opróżnianie komór wywiera stopniowy i powolny nacisk na daną część ciała. Pistolet może okazać się więc lepszym pomysłem, kiedy potrzebujesz natychmiastowo rozluźnić mięsień. Do ogólnego relaksu i przyspieszenia regeneracji po treningu przyda się presoterpia. W końcu wystarczy wygodnie się położyć i włożyć nogi w rękawy. Beż zbędnego machania ręką.
Presoterpia oprócz regeneracji skupia się również na poprawie krążenia, redukcji obrzęków, relaksacji oraz leczeniu niektórych schorzeń. Co ważne, wskazaniami do użycia presoterapii jest nie tylko rozluźnieni po treningu czy zawodach, lecz także niektóre schorzenia w tym m.in. żylaki kończyn dolnych, które w wypadku pistoletu są… przeciwskazaniami.
– Jak więc widać: to, co w przypadku pistoletu do masażu będzie przeciwwskazaniem jest wskazaniem do zabiegu presoterapii – podsumowuje Angelika Sosulska-Zielezińska.
Rabat na urządzenia CarePump
Niezależnie od tego czy jesteś aktywnym triathlonistą, czy chcesz skorzystać z presoterapii ze względu na wskazania zdrowotne urządzenia firmy CarePump do masażu uciskowego ze specjalnym kodem Akademii Triathlonu kupisz 5% taniej.
Przy składaniu zamówienia użyj kodu „akademiatriathlonu”.
*Tekst powstał we współpracy z firmą CarePump