Podwyższony poziom stresu i objawy lękowe. Problemy, które dotykają większość sportowców. Gdzie szukać pomocy? 

Zdecydowana większość sportowców odczuwa podwyższony poziom stresu. Ponad połowa z nich mierzy się z symptomami depresji, lęku, zaburzeń odżywiania czy snu – wskazują nowe wyniki badań. „Zdrowie psychiczne jest integralnym, a niestety często pomijanym elementem oceny stanu zdrowia sportowców.” – wskazują eksperci. 

ZOBACZ TEŻ: Kamil Damentka: „Nasze mentalne mięśnie też wymagają treningu” 

Najnowsze badania na polskich sportowcach przeprowadzono w ramach projektu „Od Paryża do Los Angeles: zrozumieć trajektorię zdrowia psychicznego polskich sportowców wyczynowych i psychologiczne czynniki ryzyka”. Wzięło w nich udział 1121 wyczynowych sportowców, w tym olimpijczycy. Wyniki opublikowano m.in. na stronie Fundacji „Graj z Głową”, która: „od 3 lat stara się zmieniać sposób myślenia o zdrowiu psychicznym  w sporcie”. 

Pierwsze badania na taką skalę

Jak informuje fundacja: „pierwszy raz w Polsce pochylono się nad zdrowiem psychicznym sportowców na tak szeroką skalę. Polski zespół badawczy, składający się z lekarzy, psychologów sportu i psychiatry, jako pierwszy na świecie, skupił się nie tylko na liczbach i wynikach uzyskiwanych w kwestionariuszach, ale wyniki te poddał weryfikacji poprzez indywidualne rozmowy psychologów ze sportowcami”. 

Przebadana grupa to 1121 wyczynowych sportowców. Badania trwały w okresie na 8 do 2 miesięcy przed IO Paryż 2024. 

W rezultacie wykazano, że 72,4%  sportowców odczuwa podwyższony poziom stresu, (przekroczenie progu psychologicznego dystresu). 9,5%  oznaki uporczywych trudności ze zdrowiem psychicznym, z rekomendacją sięgnięcia po pomoc specjalisty.

Co więcej, ponad połowa badanych (51%)  miała podwyższony wynik w przynajmniej jednym z badanych obszarów zdrowia psychicznego. Największy procent stanowiły zaburzenia odżywania (22%), zaburzenia snu (19,9%), nadużywanie alkoholu (19,8%) oraz objawy depresyjne (8,25). Do pozostałych należały m.in. objawy lękowe, myśli samobójcze czy nadużywanie narkotyków

Źródło: Linkedin

„Rozmowy dla Głowy”, czyli gdzie szukać pomocy

Zdrowie psychiczne jest integralnym, a niestety często pomijanym elementem oceny stanu zdrowia sportowców – mówi kierownik zespołu badawczego dr Wojciech Waleriańczyk z Instytutu Sportu.

W związku z tym fundacja „Graj z Głową”, postanowiła zapewnić wsparcie dla sportowców. Stworzyła inicjatywę „Rozmowy z Głową”. To wsparcie psychologiczne i mentalne realizowane w formule rozmów telefonicznych z psychologami, psychoterapeutami i trenerami mentalnymi. 

Z projektu mogą korzystać sportowcy, ich bliscy i trenerzy. Wsparcie jest całkowicie bezpłatne. Każda sesja trwa 50 minut. Zapewniona jest pełna anonimowość. 

Od sierpnia 2024 roku: „przeprowadzono kilkadziesiąt konsultacji z zawodnikami, rodzicami i trenerami”. Na konsultacje w ramach projektu „Rozmowy dla Głowy” można zapisywać się tutaj: https://rozmowydlaglowy2.calendesk.net/ 

Terminy aktualizowane są co miesiąc. 

Nikodem Klata
Nikodem Klata
Redaktor. Dziennikarz z wykształcenia. W triathlonie szuka inspirujących historii, a każda z nich może taką być. Musi tylko zostać odkryta, zrozumiana i dobrze opowiedziana.

Powiązane Artykuły

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,780ObserwującyObserwuj
20,100SubskrybującySubskrybuj

Polecane