Polak Wicemistrzem świata w kategorii wiekowej Mistrzostw Świata XTERRA World Championship Hawaii

XTERRA World Championship rozgrywane są na Hawajach, a konkretnie na wyspie Maui. Była to już 24 edycja tej imprezy. Termin zawodów przypada na dwa tygodnie po Ironman Kona. Triathloniści mają do pokonania 1,5 km pływania we wzburzonej wodzie oceanu, ze startem z plaży D.T. Fleming Beach. 32 km jazdy na rowerze górskim z ponad 1000 m przewyższenia przez Zachodnie Góry Maui oraz 10,5 km biegu przełajowego w upale.

Na Hawajach zawody ukończyło dwoje Polaków. Wicemistrzem Świata został Sławomir Kąkol, który zajął 2 miejsce w kategorii wiekowej M55-59. Czas z jakim ukończył triathlon to 3:20:08. Trzeci rok z rzędu Polacy zdobywają podium na tych mistrzostwach. Wcześniej tego dokonali Grzegorz Zgliczyński (2017 – 1 miejsce M50-55) i Tomasz Kubiak (2018 – 1 miejsce M35-39). Z kolei wśród kobiet w kategorii wiekowej F45-49 Joanna Garlewicz zajęła 8 miejsce z czasem 3:59:41.

Wyścig zawodowców
Po roku przerwy spowodowanej kontuzją stopy Flora Duffy BER wróciła na Hawaje po swój piąty tytuł Mistrzyni Świata XTERRA. Prowadziła w zawodach od początku do samego końca. Na mecie miała ponad 4 minuty przewagi nad drugą zawodniczką Lesley Paterson GBR. Wśród mężczyzn wyścig o tytuł Mistrza Świata wygrał Bradley Weiss RSA. Było to jego drugie zwycięstwo w tych zawodach. Poprzednio tego dokonał w 2017 roku.