Czy da się przygotować do zawodów IRONMAN 70.3 mając w roli trenera sztuczną inteligencję – ChatGPT? Polska triathlonistka Marika Dziuba chce pokazać, że jest to możliwe.
ZOBACZ TEŻ: Sam Long trenuje zmianę w… T3. „Muszę odzyskać cenne sekundy”
Pasją Mariki Dziuby są nowe technologie i ich możliwości. Przyznaje, że w natłoku obowiązków, zmianach w życiu i częstych podróżach, nie wyobraża sobie aktualnie współpracy z trenerem. Dlatego swoje przygotowania rozpoczęła z ChatGPT.
Pogodzić miłość do sportu z dynamicznym stylem życia
Praca triathlonistki na co dzień związana jest z technologiami. W przeszłości startowała między innymi na mistrzostwach świata 70.3 w Lahti. Teraz wraca do triathlonu po 2 latach przerwy.
– Pomysł na wykorzystanie ChatGPT jako trenera narodził się z mojej pasji do technologii i odkrywania nowych możliwości. Moja praca i wykształcenie są związane z technologią i sztuczną inteligencją, ale ten projekt to coś osobistego – sposób na pogodzenie mojej miłości do sportu z wymagającym, dynamicznym stylem życia – mówi dla Akademii Triathlonu.
Dziuba mówi, że jej „życie jest chaosem”. Studiuje, uczy się nowych języków i często podróżuje. W tej sytuacji trudno było współpracować z trenerem – stąd decyzja, aby sprawdzić, jak w tej roli wypada ChatGPT.
– Mój grafik bywa chaotyczny – częste podróże, studia w nowym dla mnie kierunku oraz dynamiczne zmiany planów sprawiają, że tradycyjny coaching jest w tej chwili trudny do utrzymania. Nic nie zastąpi w pełni pracy z człowiekiem, ale ChatGPT daje mi to, czego teraz najbardziej potrzebuję – elastyczność, dostępność i możliwość szybkiego dostosowywania planów do moich realiów.
Co potrafi ChatGPT?
Sztuczna inteligencja jest cały czas poprawiana. W obecnej wersji ChatGPT pomaga w ułożeniu planów treningowych i analizuje dane (np. z Garmina), ale może też całkowicie normalnie rozmawiać z zawodnikiem.
– Praca z AI to dla mnie więcej niż tylko tworzenie i dostosowywanie planów treningowych. Dzięki ChatGPT mogę analizować wyniki, zadawać pytania, spekulować na temat przyczyn i głębiej rozumieć procesy, które prowadzą do osiągania celów sportowych. Dla mnie to nie tylko trening, ale również nauka i rozwój – zarówno jako triathlonistki, jak i osoby, która chce odkrywać nowe sposoby, w jakie technologia może wspierać nas w codziennym życiu.
Jak współpraca z ChatGPT wygląda w praktyce? Dziuba pokazuje przykłady w swoich mediach społecznościowych. Zapytała sztuczną inteligencję, czy może przeanalizować dane z Garmina (moc, tętno i inne). ChatGPT zrobi to, dodatkowo pokazując trendy i sugerując możliwe zmiany w treningu.
Zawodniczka planuje wystartować w zawodach IRONMAN 70.3 Zell am See-Kaprun w Austrii. Poprosiła więc o ułożenie planu treningowego, który zakłada rozpoczęcie przygotowań na początku stycznia i start w zawodach pod koniec sierpnia.
ChatGPT układa już zawodniczce plany treningowe na poszczególne dni. Dziuba mówi, że początek tego eksperymentu wygląda ciekawie i być może z czasem zainspiruje innych do niestandardowego podejścia.
– To dopiero początek, ale widzę w tym duży potencjał. Jak dotąd ChatGPT świetnie się sprawdza, a czas pokaże, czy poradzi sobie równie dobrze na dłuższą metę. Może ten eksperyment zainspiruje kogoś do odkrycia własnych sposobów na realizację pasji – bo czasem niestandardowe podejście przynosi najlepsze efekty.
Jak będzie układała się ta niecodzienna współpraca? Postępy Polki możecie śledzić w mediach społecznościowych.