Polski Związek Triathlonu – podsumowanie ostatniego roku

Polski Związek Triathlonu podsumował swoją działalność w 2022 roku. Zobacz, czym zajmowała się organizacja. Jak wspierała polskich triathlonistów i promowała aktywność sportową. 

ZOBACZ TEŻ: Treningowe postanowienia noworoczne. Jak się motywować i odpuszczać? – psycholog Kaja Romanowicz

W 2022 roku pod egidą Polskiego Związku Triathlonu polscy zawodnicy ścigali się w blisko 30 miejscach, na 5 kontynentach. Sezon startowy rozpoczął się w marcu od pucharu Europy w portugalskiej miejscowości Quarteira, a skończył się w grudniu w Manamie w Bahrajnie. W międzyczasie polscy triathloniści przemierzyli tysiące kilometrów i odwiedzili tak odległe miejsca jak m.in.: Huatulco (Meksyk), Santa Marta (Kolumbia) czy Tongyeong (Korea Południowa). W 2022 roku związek zorganizował również kilkanaście obozów treningowych dla zawodników ze wszystkich grup wiekowych.

Ranking olimpijski – elita

W maju 2022 roku rozpoczął się pierwszy rok kwalifikacji do igrzysk olimpijskich w Paryżu. W poszukiwaniu punktów rankingowych zawodnicy elity startowali m.in. w zawodach pucharu świata oraz w serii WTCS (serii zawodów prowadzących do wyłonienia mistrza świata World Triathlon), a także w zawodach o randze pucharów kontynentalnych.

Do Paryża pojedzie 110 triathlonistów: 55 kobiet i 55 mężczyzn. Na „wolnym rynku” dostępne do zdobycia są 102 miejsca. 8 miejsc zarezerwowanych jest dla: (4) gospodarzy, (4) dla zawodników i zawodniczek z krajów, które nie mają szans na zakwalifikowanie się na IO w normalnym trybie. W pierwszym roku kwalifikacji pod uwagę branych jest sześć najlepszych startów (w drugim osiem).

Najwyższe miejsce w rankingu olimpijskim zawodniczek zajmuje Paulina Klimas. Polka kończy rok kalendarzowy na 50. miejscu, z dorobkiem 936,74 pkt. Na ten moment Klimas jest jedyną zawodniczką z Polski, której nazwisko widnieje w symulacji olimpijskiej. 66. pozycję w rankingu olimpijskim zajmuje obecnie Roksana Słupek, która do tej pory zgromadziła 713,04 pkt.

Wśród mężczyzn w rankingu olimpijskim znajdziemy trzech Polaków: Michała Oliwę (152. miejsce, 177,87 pkt.) Marcina Jr Stanglewicza (154. miejsce, 170,22 pkt.) oraz Macieja Bruździaka (185. miejsce, 78,20 pkt.).

Niewątpliwie najlepszym wynikiem tegorocznych zmagań polskich triathlonistów było 12. miejsce Pauliny na Mistrzostwach Europy Elity w Triathlonie na dystansie standard w Monachium, a w rywalizacji mężczyzn 16. miejsce Macieja Bruździaka na mistrzostwach Europy elity na dystansie supersprint w Olsztynie. Ponadto bardzo dobre starty zarówno Pauliny, jak i Roksany na zawodach rangi pucharu świata, które pozwoliły dziewczynom zbliżyć się do IO w Paryżu – czytamy w podsumowaniu zamieszczonym na stronie związku.

Paulina Klimas Mateusz Kaźmierczak
Zdjęcie: Paulina Klimas Triathlon

Europejski ranking juniorski

W 2022 roku z bardzo dobrej strony pokazali się juniorzy. Reprezentacja Polski wywalczyła 3. miejsce w rankingu narodów pucharu Europy. Józefina Młynarska w swoim ostatnim juniorskim sezonie była drugą zawodniczką indywidualnego rankingu kontynentalnego. Na 9. miejscu uplasowała się Weronika Ptaszyńska. W drugiej dziesiątce znalazła się Aleksandra Ferchmin (13. miejsce) oraz Matylda Wojakiewicz (14. miejsce).

Wśród mężczyzn najwyżej sklasyfikowanym zawodnikiem jest Jan Chrzanowski (18. miejsce). W trzeciej dwudziestce rankingu kontynentalnego 2022 rok zakończył Filip Glapa (20. miejsce) oraz Kamil Kulik (24. miejsce).

Aktywność Polskiego Związku Triathlonu

Organizowanie imprez krajowych i międzynarodowych

Warto wspomnieć, że Polski Związek Triathlonu wraz z partnerami lokalnymi poza przeprowadzeniem imprez mistrzowskich w triathlonie, duathlonie i aquathlonie, przeprowadził również cykl Pucharu Polski – można wyczytać na stronie PZTri.

Pod koniec maja 2022 roku PZTri był współgospodarzem mistrzostw Europy w triathlonie i paratriathlonie w Olsztynie. Tydzień po tym wydarzeniu w Rzeszowie odbyły się zawody z cyklu pucharu Europy.

Józefina Młynarska
Józefina Młynarska

Praca z młodzieżą, promocja sportu

W ostatnich dwunastu miesiącach Polski Związek Triathlonu kontynuował programy promujące aktywność sportową skierowane do młodzieży. Jednym z takich programów był Talent ID, którego adresatami byli utalentowani młodzicy oraz juniorzy młodsi.

Talent ID to program identyfikacji talentów w polskim triathlonie. Jest alternatywną ścieżką dla zawodników chcących dostać się do kadry narodowej oraz szansą dla nowych, utalentowanych zawodników, którzy chcą zacząć swoją przygodę z triathlonem. Program ten jest przeznaczony dla kategorii wiekowych młodzik (13-14 lat) oraz junior młodszy (15-17 lat) – czytamy w mediach społecznościowych związku.

Inny program o nazwie Tri-Pop skierowany był do szkółek triathlonowych. Środki z tego programu przeznaczane są m.in. na wynagrodzenia dla trenerów oraz na wynajem obiektów.

ŹródłoTriathlon.pl

Powiązane Artykuły

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,814ObserwującyObserwuj
21,600SubskrybującySubskrybuj

Polecane