Polski Związek Triathlonu podsumował swoją działalność w 2022 roku. Zobacz, czym zajmowała się organizacja. Jak wspierała polskich triathlonistów i promowała aktywność sportową.
ZOBACZ TEŻ: Treningowe postanowienia noworoczne. Jak się motywować i odpuszczać? – psycholog Kaja Romanowicz
W 2022 roku pod egidą Polskiego Związku Triathlonu polscy zawodnicy ścigali się w blisko 30 miejscach, na 5 kontynentach. Sezon startowy rozpoczął się w marcu od pucharu Europy w portugalskiej miejscowości Quarteira, a skończył się w grudniu w Manamie w Bahrajnie. W międzyczasie polscy triathloniści przemierzyli tysiące kilometrów i odwiedzili tak odległe miejsca jak m.in.: Huatulco (Meksyk), Santa Marta (Kolumbia) czy Tongyeong (Korea Południowa). W 2022 roku związek zorganizował również kilkanaście obozów treningowych dla zawodników ze wszystkich grup wiekowych.
Ranking olimpijski – elita
W maju 2022 roku rozpoczął się pierwszy rok kwalifikacji do igrzysk olimpijskich w Paryżu. W poszukiwaniu punktów rankingowych zawodnicy elity startowali m.in. w zawodach pucharu świata oraz w serii WTCS (serii zawodów prowadzących do wyłonienia mistrza świata World Triathlon), a także w zawodach o randze pucharów kontynentalnych.
Do Paryża pojedzie 110 triathlonistów: 55 kobiet i 55 mężczyzn. Na „wolnym rynku” dostępne do zdobycia są 102 miejsca. 8 miejsc zarezerwowanych jest dla: (4) gospodarzy, (4) dla zawodników i zawodniczek z krajów, które nie mają szans na zakwalifikowanie się na IO w normalnym trybie. W pierwszym roku kwalifikacji pod uwagę branych jest sześć najlepszych startów (w drugim osiem).
Najwyższe miejsce w rankingu olimpijskim zawodniczek zajmuje Paulina Klimas. Polka kończy rok kalendarzowy na 50. miejscu, z dorobkiem 936,74 pkt. Na ten moment Klimas jest jedyną zawodniczką z Polski, której nazwisko widnieje w symulacji olimpijskiej. 66. pozycję w rankingu olimpijskim zajmuje obecnie Roksana Słupek, która do tej pory zgromadziła 713,04 pkt.
Wśród mężczyzn w rankingu olimpijskim znajdziemy trzech Polaków: Michała Oliwę (152. miejsce, 177,87 pkt.) Marcina Jr Stanglewicza (154. miejsce, 170,22 pkt.) oraz Macieja Bruździaka (185. miejsce, 78,20 pkt.).
– Niewątpliwie najlepszym wynikiem tegorocznych zmagań polskich triathlonistów było 12. miejsce Pauliny na Mistrzostwach Europy Elity w Triathlonie na dystansie standard w Monachium, a w rywalizacji mężczyzn 16. miejsce Macieja Bruździaka na mistrzostwach Europy elity na dystansie supersprint w Olsztynie. Ponadto bardzo dobre starty zarówno Pauliny, jak i Roksany na zawodach rangi pucharu świata, które pozwoliły dziewczynom zbliżyć się do IO w Paryżu – czytamy w podsumowaniu zamieszczonym na stronie związku.
Europejski ranking juniorski
W 2022 roku z bardzo dobrej strony pokazali się juniorzy. Reprezentacja Polski wywalczyła 3. miejsce w rankingu narodów pucharu Europy. Józefina Młynarska w swoim ostatnim juniorskim sezonie była drugą zawodniczką indywidualnego rankingu kontynentalnego. Na 9. miejscu uplasowała się Weronika Ptaszyńska. W drugiej dziesiątce znalazła się Aleksandra Ferchmin (13. miejsce) oraz Matylda Wojakiewicz (14. miejsce).
Wśród mężczyzn najwyżej sklasyfikowanym zawodnikiem jest Jan Chrzanowski (18. miejsce). W trzeciej dwudziestce rankingu kontynentalnego 2022 rok zakończył Filip Glapa (20. miejsce) oraz Kamil Kulik (24. miejsce).
Aktywność Polskiego Związku Triathlonu
Organizowanie imprez krajowych i międzynarodowych
– Warto wspomnieć, że Polski Związek Triathlonu wraz z partnerami lokalnymi poza przeprowadzeniem imprez mistrzowskich w triathlonie, duathlonie i aquathlonie, przeprowadził również cykl Pucharu Polski – można wyczytać na stronie PZTri.
Pod koniec maja 2022 roku PZTri był współgospodarzem mistrzostw Europy w triathlonie i paratriathlonie w Olsztynie. Tydzień po tym wydarzeniu w Rzeszowie odbyły się zawody z cyklu pucharu Europy.
Praca z młodzieżą, promocja sportu
W ostatnich dwunastu miesiącach Polski Związek Triathlonu kontynuował programy promujące aktywność sportową skierowane do młodzieży. Jednym z takich programów był Talent ID, którego adresatami byli utalentowani młodzicy oraz juniorzy młodsi.
– Talent ID to program identyfikacji talentów w polskim triathlonie. Jest alternatywną ścieżką dla zawodników chcących dostać się do kadry narodowej oraz szansą dla nowych, utalentowanych zawodników, którzy chcą zacząć swoją przygodę z triathlonem. Program ten jest przeznaczony dla kategorii wiekowych młodzik (13-14 lat) oraz junior młodszy (15-17 lat) – czytamy w mediach społecznościowych związku.
Inny program o nazwie Tri-Pop skierowany był do szkółek triathlonowych. Środki z tego programu przeznaczane są m.in. na wynagrodzenia dla trenerów oraz na wynajem obiektów.