Pomorze stolicą polskiego duathlonu

Rumia i Gniewino będą gospodarzami Mistrzostw Polski w duathlonie w 2018 roku. W pierwszym z miast zawodnicy mają rywalizować w sprincie, w drugim na dystansie standard. Impreza w Gniewinie zakończy także pierwszy, pomorski, szosowy cykl LOTTO Duathlon Energy. Start imprez z serii już w kwietniu w Ustce.

Po pierwsze Ustka (22 kwietnia), po drugie Rumia (19 maja), po trzecie Ustka (16 września), po czwarte Gniewino (30 września). Tak można by w skrócie opisać imprezy duathlonowe, które w 2018 roku odbędą się na Pomorzu.

Warto podkreślić, że duathlon jest coraz bardziej popularnym sportem w Polsce. Składają się na niego dwie dyscypliny w trzech odsłonach. Zawodnicy najpierw biegną, następnie przesiadają się na rower i ponownie biegną. Zawody odbywają się na dwóch dystansach. W sprincie: 5 km biegu, 20 km jazdy na rowerze i 2,5 km biegu. Standard jest dwa razy dłuższy. I to właśnie na tych dystansach odbędą się na Pomorzu zawody rangi Mistrzostw Polski. Pierwszy sprint. Zanim jednak do rywalizacji dojdzie w Rumi, zawodnicy będą mogli się przetrzeć przed mistrzostwami w Ustce.


Rozgrzewka przed mistrzostwami

– W ubiegłym roku zorganizowaliśmy po raz pierwszy zawody duathlonowe w Ustce – mówi Adam Greczyło z Energy Events, firmy organizującej cykle Triathlon Energy i Duathlon Energy. – Pomysł spodobał się zawodnikom. Idąc za ciosem postanowiliśmy przygotować w 2018 roku cykl Duathlon Energy.
Duathlon zawita do nadmorskiej miejscowości w 2018 roku dwa razy. Na inaugurację cyklu 22 kwietnia, a następnie 16 września.

– Cieszę, że LOTTO Duathlon Energy ponownie odbywa się w Ustce. Jesteśmy miastem aktywnych ludzi, planujemy wiele inwestycji w infrastrukturę sportową – mówi Jacek Graczyk, burmistrz Ustki. – Chcemy żeby korzystali z tego nie tylko nasi mieszkańcy, ale również odwiedzający turyści. Trasa zawodów, które będą się odbywać u nas wiedzie wzdłuż usteckiej promenady, z widokiem na morze. To piękne widoki.


Mistrzostwa Polski w sprincie

Po przetarciu w Ustce nadejdzie czas na Mistrzostwa Polski w sprincie w Rumi. Impreza ma odbyć się 19 maja 2018 roku. Organizatorem jest UKS Tri Rumia.
– Wraz z popularyzacją triathlonu coraz większym zainteresowaniem zaczął cieszyć się duathlon – mówi Piotr Netter, organizator MP Rumia i były szkoleniowiec kadry narodowej. – Stąd m.in. pomysł na organizację na Pomorzu Mistrzostw Polski w Duathlonie na dystansie sprint. Zapowiada się bardzo ciekawa rywalizacja. Wystartują zawodnicy polskiej kadry narodowej.
O medale mistrzostw Polski walczyć będą juniorzy, zawodowcy oraz amatorzy. Emocje gwarantowane.

– Już w poprzednim sezonie byliśmy gospodarzami Mistrzostw Polski w duathlonie – zdradza Michał Piaseczny, burmistrz Rumi. – Niejednokrotnie też organizowaliśmy wydarzenia sportowe i zawody rangi ogólnopolskiej czy międzynarodowej, współpracując przy tym zarówno z lokalnymi klubami, jak i największymi gwiazdami sportu, takimi jak Marcin Gortat czy Ewa Chodakowska. Za każdym razem spotykaliśmy się z pozytywnymi opiniami uczestników, co jest dla nas najlepszą wizytówką. Rumia sportem stoi, a mogą się Państwo o tym przekonać uczestnicząc właśnie w tych zawodach.


Przyjadą najlepsi zawodnicy

– Mistrzostwa Polski w duathlonie to doskonała okazja do rozpoczęcia i zakończenia sezonu triathlonowego w Polsce – mówi Paweł Młynarczyk z Polskiego Związku Triathlonu. – Zarówno zawody na dystansie sprinterskim jak i standard odbędą się na Pomorzu na malowniczych trasach, charakteryzujących się doskonałą nawierzchnią. Jestem pewien, że doświadczenie organizatorów będzie dodatkowym atutem Mistrzostw i możemy spodziewać się sportowego święta z udziałem najlepszych w kraju zawodników.
Tak więc wiosną, jeszcze przed inauguracją sezonu triathlonowego zawodnicy będą rywalizować w duathlonie w Ustce i Rumi. Do nadmorskiej miejscowości wrócą w połowie września, gdzie kolejny raz będą mogli przetrzeć się przed Mistrzostwami Polski. Tym razem w Gniewinie (30.09), na dystansie standard.

Mistrzostwa Polski w Gniewinie

– Gmina Gniewino kocha sport i to już od wielu lat – przekonuje Zbigniew Walczak, wójt Gniewina. – Pierwsza była piłka nożna. To tutaj podczas Mistrzostw Europy w 2012 roku mieszkała reprezentacja Hiszpanii, która wygrała imprezę. To tutaj trenują drużyny z różnych zakątków Polski i Europy. Przed rokiem odbyła się impreza z cyklu Triathlon Energy, a teraz nadszedł czas na duathlon i od razu zawody rangi Mistrzostw Polski. Bardzo cię cieszymy z tego i zapraszamy do Gniewina.

Cykl Lotto Duathlon Energy

Warto podkreślić, że zawodnicy startujący w trzech z czterech imprez, w tym obu imprez rangi Mistrzostwach Polski oraz przynajmniej jednych zawodach w Ustce zdobywać będą punktu do klasyfikacji generalnej cyklu LOTTO Duathlon Energy.
– Podjęliśmy współpracę z Piotrem Netterem, organizatorem Mistrzostw Polski w Rumi i dzięki temu udało nam się przygotować kolejną, atrakcyjną ofertę dla miłośników rywalizacji – wyjaśnia Adam Greczyło. – Zapraszamy wszystkich, którzy chcą powalczyć o medale Mistrzostw Polski, ale także tych wszystkich, którzy lubią zdobywać punkty i rywalizować w cyklach. Po to jest m.in. LOTTO Duathlon Energy.

Rywalizacja dla dzieci i młodzieży

I na koniec warto jeszcze dodać, że podczas zawodów w Ustce i Gniewienie odbędzie się rywalizacja biegowa dla najmłodszych. Dzieci i młodzież rywalizować będzie na dystansie 200 m (1-6 lat), 500 m (7-11 lat), 1000 m (12- 15 lat).
Zapisy na www.timerecords.pl. Więcej informacji o cyklu na www.duathlonenergy.pl

Powiązane Artykuły

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,508ObserwującyObserwuj
443SubskrybującySubskrybuj

Polecane