Poradnik. Przepisy wg ITU, cz.1 – zasady ogólne i pływanie

Reguły rozgrywania zawodów wg organizacji ITU

 

Rozmawiając z kolegami triathlonistami zostałem ostatnio zaskoczony brakiem wiadomości o podstawowych zasadach uczestnictwa w zawodach. Zaskoczenie było jeszcze większe, kiedy otworzyłem regulamin ITU i okazało się, jak niewiele sam wiem na ten temat. Postanowiłem więc przybliżyć dziś te reguły wszystkim, aby uniknąć niepewności i posądzenia o lamerstwo.

W opracowaniu skupiłem się jedynie na fragmentach, które mają wpływ bądź na zakup sprzętu, bądź na występ w zawodach. Oto więc one, wraz z referencją do punktów pojawiających się w dokumencie ITU. Oryginalny dokument dostępny jest tutaj: Reguły ITU

 

Punkt 2.1 Reguły ogólne

a.) Triathleci :

(ii) są odpowiedzialni za własne bezpieczeństwo oraz bezpieczeństwo innych

(iii) znają, rozumieją i postępują zgodnie z regułami współzawodnictwa ITU

(v) traktują innych zawodników, oficieli, ochotników oraz widzów z respektem i uprzejmością

(vi) unikają używania wulgarnego języka

(vii)Informują Przedstawicieli Technicznych o wycofaniu z zawodów

(viii) Współzawodniczą bez pomocy innej niż ze strony organizatorów i personelu technicznego

 

Jak widać już punkt wstępny regulaminu daje sędziom powody do zdyskwalifikowania za wulgarny język. Tutaj też zawarta jest przejrzysta odpowiedź na pytania o korzystanie z pomocy zewnętrznej. Wg regulaminu nawet podanie wody na trasie przez osobą nie należącą do obsługi zawodów jest zabronione i może być powodem do dyskwalifikacji tak, jak inne rodzaje pomocy udzielanej przez osoby trzecie.

 

Punkt 2.7 Strój trathlonowy

b.) Triathleci muszą stosować następujące reguły dotyczące stroju startowego:

(i) Strój musi być noszony w całym czasie trwania zawodów jak i ceremonii rozdania nagród

(ii) Strój musi zakrywać korpus z przodu. Tył może być odkryty od talii w górę

(iii) Ramiona poniżej linii barków muszą być odkryte, jednak organizator może pozwolić na zakrycie ramion ze względu na pogodę

(iv) Preferowany jest strój jednoczęściowy. W przypadku stroju dwuczęściowego musi on na siebie zachodzić, aby nie było przerwy pomiędzy górą stroju a jego dołem.

(v) Niedozwolone są rozpinane zamki ekspresowe z przodu. Zamek z tyłu nie może mieć długości większej niż 30cm. Nie dotyczy startów na dystansie długim.

 

Jak widać wygląd stroju startowego jest również ściśle określony. Na szczególną uwagę zasługuje fakt odkrytych ramion. To właśnie dlatego stroje triathlonowe produkowane są bez rękawów. Wiele osób, które rozpoczynają przygodę z triatlonem od biegania musi się zatem nauczyć do współzawodnictwa bez rękawków.

 

Punkt 2.8 Numery startowe

a.) Numery startowe (bib numbers – numer przyczepiany do paska, od bib-śliniak) muszą być noszone podczas biegu i widoczne z przodu.

b.) Numery startowe bib MOGĄ być noszone na rowerze oraz podczas pływania w piankach

c.) Numery startowe bib są zabronione podczas pływania bez pianek

d.) Tatuaże:

(ii) Numery startowe powinny być wytatuowane na każdym ramieniu i nodze

(iii) Numery startowe składające się z wielu cyfr są tatuowane jedna nad drugą a nie obok siebie

Punkt 2.9 Przydział numerów startowych:

a.) Zasady ogólne:

(iii) Numer 13 nie jest przydzielany

 

Jak widać ITU jest również przesądna i nie przydziela „pechowej trzynastki” żadnemu zawodnikowi. To również dowodzi, jak ważna jest w triatlonie silna psychika.

 

4. Zasady pływackie

Punkt 4.1 Zasady ogólne

c.) Zawodnik może zatrzymać się na powierzchni lub odpocząć trzymając się nieruchomych obiektów takich jak boja lub zacumowana łódź

d.) W wypadku zagrożenia zawodnik unosi rękę w górę i woła o pomoc. Z chwilą udzielenia pomocy zawodnik zostaje wycofany z zawodów

Punkt 4.2 Użycie pianki

a.) Tabela temperatur i maksymalnego czasu pozostawania w wodzie – elita:

 

12. Tabela elity


oraz grupy wiekowe (aged groups)

 12. Uzycie pianki tabela temperatur

 

Punkt 4.3 Modyfikacja dystansu

a.) Dystans pływacki może być skrócony lub wyeliminowany w ogóle zgodnie z tabelką poniżej:

 

 12. Tabela modyfikacji dystansu plywackiego

 

Dodatkowo istnieją jeszcze inne zależności pomiędzy dystansem a temperaturą wody i powietrza, jednak po szczegóły odsyłam do ITU. Warto zauważyć, że podczas pływania można odpocząć wisząc na bojce lub nieruchomych przedmiotach. Wołanie o pomoc natomiast tłumaczy zakaz pływania na plecach. Obsługa zabezpieczająca trasę pływacką nie byłaby w stanie rozpoznać osoby wzywającej pomoc w tłumie wiosłujących na plecach pływaków. Ważne również, że z tabeli w punkcie 4.2 wynikają jasno limity czasowe ustalane dla pływania na poszczególnych zawodach. Należy jednak czytać dokładnie regulaminy – limity czasowe pływania mogą być ustalane pomiędzy wymaganiami dla elity i grup wiekowych (patrz zestawienie poniżej).

 

12. Limity plywania na imprezach

 

Punkt 4.5 e.) Procedura Startu, Przedwczesny Start – w przypadku przedwczesnego startu kilku zawodników Sędzia Techniczny ma prawo dopuścić do kontynuowania rozpoczętych zawodów., nakładając jednoczesnie karę na wszystkich zawodników, którzy wystartowali wcześniej karę 15 sekund w boksie T1.

Punkt 4.6 Wyposażenie

a.) Dozwolone wyposażenie:

(i) Wszyscy zawodnicy w czasie części pływackiej muszą nosić dostarczony czepek

(iii) W przypadku używanie dwóch czepków czepek organizatorów musi być na wierzchu

(vi) Brak czepka lub jego zmiana mogą skutkować karami do dyskwalifikacji włącznie.

b.) Zabronione wyposażenie:

(i) Zawodnicy nie mogą używać:

        • Urządzeń wspomagających pływanie (artificial propulsion)

        • Urządzeń poprawiających pływalność

        • Rękawic i skarpet

        • Pianek o grubości powyżej 5mm.

        • Pianek składających się jedynie z dolnych części

        • W przypadku zabronionego użycia pianek żadnych ubrań zakrywających ręce poniżej barków oraz nóg poniżej kolan

 

Szczególnie zwracam uwagę na zakaz używania skarpet i rękawic. Ciekawy jest również punkt ostatni, który jednoznacznie zabrania zakładania wszelkich strojów kompresyjnych na ręce i łydki podczas pływania, jeżeli sędziowie zdecydowali o pływaniu bez pianek.

 

Zasady obowiązujące podczas części rowerowej, jak i podczas części biegowej omówione zostaną w jednym z następnych odcinków poradnika.

Powiązane Artykuły

3 KOMENTARZE

  1. Wrzuciłem poprawkę z czasami dla elity i szybkie zestawienie z limitami imprez tegorocznych tam, gdzie były one zawarte w regulaminie. Powinno być czytelniej.

  2. Fakt, zastanawiałem się, którą tabelkę wrzucić, która będzie bliższa naszym realiom i wybrałem „aged groups”. Ale dla pełnego obrazu wrzucę też „elite” – poprawię wieczorem.

  3. Widzę pewną nieścisłość odnośnie tabeli dopuszczalności pianek w zależności od temperatury wody. Podana tabela dotyczy tzw. Age Grup, dla np Elity temperatury są inne, a w Polsce przeważnie na zawodach stosowana jest tabela dla Elity(pewnie dla tego że nie ma w Polsce podziału na age Grupy i Elitę, tylko wszyscy startują razem). Pozdrawiam

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,813ObserwującyObserwuj
21,600SubskrybującySubskrybuj

Polecane