Krakowskie morsy przeciągają smoka przez Wisłę. Dlaczego?

Sezon na morsowanie w pełni. Zwolennicy tej aktywności nie tylko regularnie zbierają się przy zalewach i rzekach, lecz także organizują imprezy promujące kąpiele w zimnej wodzie.

ZOBACZ TEŻ: Morsowanie. Jak zacząć?

Jednym z takich cyklicznych wydarzeń jest „Przeciągnij Smoka przez Wisłę” – 14. stycznia odbyła się już XVI edycja. Organizatorem od lat jest Krakowski Klub Morsów Kaloryfer.

Przeciągnij Smoka przez Wisłę

Morsy i wszyscy, którzy chcą wziąć udział w ciągnięciu smoka (a właściwie smoczycy), zbierają się od lat w styczniową niedzielę na rynku o 11:00 z Matyldą. Jak opisuje KKM Kaloryfer:

Znana w środowisku morsowym Matylda to ostatnia żyjąca samica gada jurajskiego na terenach Europy. Groźny jaszczur unijnym prawem chroniony, więc nie tylko nie da się go ubić tak jak by się chciało, ale trzeba go starannie hodować, dziewkami karmić, kołysanki przed spaniem do uszyska śpiewać a przynajmniej raz do roku w wodzie bieżącej kąpać.

źródło: KKM Kaloryfer/strona internetowa

Gdy wybrzmi hejnał, uczestnicy przechodzą przez część miasta do Bulwaru Czerwieńskiego. Tam Matylda ląduje w wodzie. Po wspólnej rozgrzewce, w samo południe chętni wchodzą do Wisły. Obowiązkowo w stroju kąpielowym i z bojką asekuracyjną. Do przepłynięcia na drugi brzeg jest około 130 m.

ZOBACZ TEŻ: Ile kalorii spala morosowanie?

Nagranie z tegorocznej edycji wydarzenia/Miasto Kraków

Imprezy dla morsów

Jeśli przegapiłeś w tym roku ciągnięcie smoka przez Wisłę – nic straconego. W kalendarzu morsów nie brakuje innych ciekawych wydarzeń. Najłatwiej oczywiście na bieżąco śledzić działalność lokalnych grup i klubów.

W tym sezonie czeka jeszcze choćby Zlot Morsów w Mielnie (8-11.02). To jedno z największych polskich wydarzeń związanych z morsowaniem – odbywa się już od ponad dwóch dekad. W zeszłorocznej edycji wzięło udział ponad 9 tysięcy osób.

Przykładowe imprezy, na które można się jeszcze zapisać:

  • Garczyn koło Kościerzyny: XI Bieg Morsa im. Radka Flisikowskiego – 18.02.2024
  • Piła: IX edycja Biegu Tropem Wilczym w Pile – 3.03.2024
  • Sopot: VI Zlot Morsów „Topienie Marzanny” w Sopocie – 24.03.2024
Gabriela Bortacka
Gabriela Bortacka
Redaktorka. Pisze głównie o sporcie i historii. W jednym i drugim szuka przede wszystkim inspirujących ludzi. Z wykształcenia dziennikarka i antropolożka kultury.

Powiązane Artykuły

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,469ObserwującyObserwuj
442SubskrybującySubskrybuj

Polecane