PTO Canadian Open: Kapitalna walka między Idenem a Blummenfeltem

Kto liczył na starcie Gustava Idena z Kristianem Blummenfeltem na PTO Canadian Open, z pewnością nie był rozczarowany wczorajszym wyścigiem. Do samego końca nie wiadomo było, który z Norwegów stanie na najwyższym stopniu podium. Emocji nie brakowało.

Canadian Open był pierwszym w historii wyścigiem organizowanym przez PTO. Rywalizacja w Edmonton rozgrywana była na dystansie 100 km. Uczestnicy mieli do pokonania 2 km pływania, 80 km jazdy na rowerze i 18 km biegu. Na starcie stanęło 37 topowych zawodników.

ZOBACZ TEŻ: PTO Canadian Open – Findlay nie dała rady, Gentle wygrywa po świetnym biegu!

Przebieg rywalizacji w PTO Canadian Open

Po pierwszej konkurencji na prowadzeniu był Henri Schoeman z Republiki Południowej Afryki. Tuż za nim z wody wyszedł Aaron Royle, reprezentant Australii. Trzeci był powracający po kontuzji Alistair Brownlee. Kristian Blummenfelt oraz Gustav Iden tracili wówczas ponad minutę to prowadzących. Znacznie więcej do nadrobienia miał Lionel Sanders, który z wody wyszedł dopiero z 34. czasem.

Brownlee oraz Sam Laidlow ładnie ze sobą współpracowali na rowerze. Początkowo mieli ok. 20 sekund przewagi nad Roylem i Kylem Smithem, ale już po zakończeniu drugiego okrążenia ich przewaga wzrosła do blisko 50 sekund. Rozpędzali się Norwegowie, którzy odrobili do prowadzących 12 sekund.

W drugiej części trasy kolarskiej niewiele się zmieniło i para Brownlee i Laidlow do T2 dotarła na czele wyścigu. Warto wspomnieć, że Brytyjczyk zbyt późno zsiadł z roweru i stracił kilka sekund na cofnięcie się poza linię wyznaczającą początek strefy, w której trzeba już prowadzić rower. Grupa pościgowa z Idenem i Blummenfeltem odrobiła kolejne sekundy i w T2 miała już tylko nieco ponad minutę straty do liderów. Podciągnął się również Lionel Sanders, który wczoraj na rowerze wykręcił najlepszy czas ze wszystkich.

Bez wątpienia najwięcej emocji było w trakcie ostatniej konkurencji. Prowadząca dwójka robiła, co mogła, ale Norwegowie szybko się zbliżali. W końcu pękł Brownlee, po którym było widać, że przechodzi straszne męki. Brytyjczyk zaczął kuśtykać, łapał się za brzuch tuż pod żebrami. Wyraz jego twarzy wyrażał duże cierpienie. Istniało duże prawdopodobieństwo, że zawodnik będzie musiał zejść z trasy. Laidlow wyglądał znacznie lepiej, ale i tak nie mógł zbyt wiele poradzić na siłę Norwegów.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez PTO (@professionaltriathletesorg)

Wtedy stało się coś niespodziewanego. Już miało dojść do zmiany na prowadzeniu, gdy nagle potężne skurcze złapały Blummenfelta. Norweg stanął w miejscu i zaczął intensywne masować obolałe lewe udo i pachwinę.

Gdy Iden zbliżał się do Laidlowa, Francuz również miał problemy ze skurczami. Kuśtykał. Nawet przystanął na chwilę w strefie bufetu. Iden był na prostej drodze do zwycięstwa. W pewnym momencie miał już ponad 90 sekund przewagi nad Blummenfeltem. Na tamten moment wydawało się, że jest już po wyścigu…

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez PTO (@professionaltriathletesorg)

I wtedy w Blummenfelta wstąpiły nowe siły. Gdy tylko mógł znowu normalnie biec, zaczął bardzo intensywną pogoń za swoim kolegą z drużyny. Iden zaczął oglądać się za siebie, bo z każdym kilometrem Blummenfelt odrabiał kilka, a nawet kilkanaście sekund. Jak mówił na mecie Iden, teraz to on zaczął odczuwać nie tyle skurcze, co duże zmęczenie. Pokazywał to zegar. Blummenfeltowi udało się zredukować stratę do prowadzącego do 27 sekund, ale ostatecznie zwycięzcą został Gustav Iden. Trzecie miejsce zajął Aaron Royle, a czwarty był Sam Laidlow, który uporał się ze skurczami i ukończył wyścig na wysokiej pozycji

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez PTO (@professionaltriathletesorg)

Top-10 mężczyzn PTO Canadian Open

Rywalizacja kobiet na PTO Canadian Open

Dzień wcześniej ze 100 kilometrową trasą zmagały się kobiety. O tym, jak wyglądał przebieg rywalizacji i kto zwyciężył, możecie przeczytać – tutaj.

Kolejny wyścig z serii PTO odbędzie się na Słowacji (Collins CUP) w dniach 20/21 sierpnia. Trzecim i ostatnim eventem w tym roku będzie US Open (Dallas) zaplanowany na 17/18 września.

ZOBACZ TEŻ: PTO Tour płaci więcej niż Ironman?

Powiązane Artykuły

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,386ObserwującyObserwuj
435SubskrybującySubskrybuj

Najpopularniejsze