PTO ogłasza nową serię wyścigów. Kogo zobaczymy na starcie?

Po kilku miesiącach oczekiwania PTO i World Triathlon ogłosiły pełny harmonogram zawodów. Seria wyścigów pod nową nazwą „T100 Triathlon World Tour” wyłoni mistrza i mistrzynię świata na długim dystansie. Oprócz lokalizacji organizacje przedstawiły listę zawodników i zawodniczek, z którymi podpisały kontrakt. Swój udział zadeklarowali m.in. tegoroczni mistrz i mistrzyni świata IRONMAN.

ZOBACZ TEŻ: IRONMAN ogłosił nowego dyrektora generalnego 

Ogłoszona kilka miesięcy temu umowa PTO i World Triathlon stała się faktem. Efektem współpracy dwóch organizacji jest nowa seria wyścigów T100 World Triathlon Tour. Obejmie ona osiem wyścigów i zakończona zostanie wielkim finałem, w którym triathloniści rywalizować będą o tytuł mistrza i mistrzyni świata na długim dystansie.

T100 Triathlon World Tour – nowe lokalizacje

Zawodnicy startować będą na znanym już formacie 2 km pływania, 80 km roweru oraz 18 km biegu. Seria rozpoczyna się w 9-10 marca w Miami, a kończy 29-30 listopada wielkim finałem, którego lokalizacja nie została jeszcze ujawniona.

Pozostała część wyścigów rozegrana zostanie na trzech różnych kontynentach, w których zawodnicy rywalizować będą o punkty w rankingu. Punktowane jest pierwsze dwadzieścia miejsc – za zwycięstwo 35 punktów, za 20. miejsce 1 punkt. W wielkim finale będzie to kolejno 55 punktów i 4 punkty. O zdobyciu tytułu mistrza świata zadecyduje ostateczna pozycja w rankingu.

  • 9-10 marca – Miami T100
  • 13-14 kwietnia – Singapur T100
  • Czerwiec TBA – Kalifornia T100
  • 27-28 lipca – Londyn T100
  • 28-29 września – Ibiza T100
  • 19-20 października – Lake Las Vegas T100
  • 16-17 listopada – Dubaj T100
  • 29-30 listopada – Wielki Finał – lokalizacja zostanie ogłoszona wkrótce

Jak twierdzi dyrektor generalny PTO, Sam Renouf, większość lokalizacji podpisała z organizacjami kilkuletnie kontrakty. Oznacza to, że przez następne sezony harmonogram serii powinien wyglądać podobnie.

Źródło: PTO

Mistrzyni świata IRONMAN wybiera PTO

Wraz z ogłoszeniem lokalizacji zawodów PTO i World Triathlon przedstawiły listę zawodników i zawodniczek, którzy podpisali kontrakt na ściganie się w T100 World Triathlon Tour. Łącznie ogłoszono 40 nazwisk – 32 triathlonistów i triathlonistek, którzy do startów zakwalifikowali się automatycznie ze względu na swoją pozycję w rankingu PTO oraz 8 tzw. „dzikich kart”.

Lista kobiet obejmuje 15 najlepszych zawodniczek w rankingu PTO, a także kilka „dzikich kart”, w tym broniącą tytułu mistrzyni olimpijskiej Florę Duffy i amerykańską nadzieję olimpijską Taylor Spivey. Oprócz tego na liście znajduje się m.in. Anne Haug, Ashleigh Gentle, Taylor Knibb, Laura Philipp czy Daniela Ryf. Kolejnym dużym nazwiskiem, które podpisało kontrakt jest zeszłoroczna mistrzyni świata IRONMAN z Hawajów Lucy Charles-Barclay. Jej zobowiązanie w stosunku do PTO oznacza, że w sezonie 2024 Brytyjka nie ma zamiaru bronić tytułu, startując w Nicei.

Lista kobiet:

#1 Anne Haug (GER),  #2 Ashleigh Gentle (AUS), #3 Taylor Knibb (USA), #4 Lucy Charles-Barclay (GBR), #5 Laura Philipp (GER), #6 Kat Matthews (GBR), #7 Paula Findlay (CAN), #8 Daniela Ryf (SUI), #9 Imogen Simmonds (SUI), #10 Emma Pallant-Browne (GBR), #11 Chelsea Sodaro (USA), #12 Marjolaine Pierré (FRA), #13 Skye Moench (USA), #14 Tamara Jewett (CAN), #15 India Lee (GBR), #17 Amelia Watkinson (NZL) #22 Holly Lawrence (GBR), #25 Lucy Byram (GBR), Taylor Spivey (USA), Flora Duffy (BER)

Źródło: TRI247

Wielcy (nie)obecni

Na liście mężczyzn znajduje się m.in. dwukrotny złoty medalista olimpijski Alistair Brownlee, mistrz świata IRONMAN z Nicei Sam Laidlow, zeszłoroczny mistrz PTO European Open Max Neumann oraz kilka innych interesujących „dzikich kart”, w tym Belg Marten Van Riel i hiszpańska gwiazda Javier Gomez. W czołówce zestawienia znalazł się również Magnus Ditlev, Jason West, a nawet Sam Long.

Na liście brakuje kilku największych nazwisk w tym m.in. zwycięzcy ubiegłorocznego PTO Asia Open Kristiana Blummenfelta. Zawodnicy, którzy zdecydowali się podpisać kontrakt z PTO, zobowiązani są do startu w przynajmniej pięciu wyścigach. Być może dla przygotowującego się do obrony olimpijskiego złota Norwega tak duża intensywność zawodów na długim dystansie nie wpisuje się w plan przygotowań.

Lista mężczyzn:

#2 Magnus Ditlev (DEN), #3 Jason West (USA), #5 Pieter Heemeryck (BEL), #6 Mathis Margirier (FRA), #7 Rudy Von Berg (USA), #8 Leon Chevalier (FRA), #9 Sam Long (USA), #11 Daniel Baekkegard (DEN), #12 Bradley Weiss (RSA), #13 Sam Laidlow (FRA), #14 Frederic Funk (GER), #15 Clement Mignon (FRA), #16 Aaron Royle (AUS), #17 David McNamee (GBR), #23 Ben Kanute (USA), #26 Rico Bogen (GER), #31 Alistair Brownlee (GBR), #174 Max Neumann (AUS), #205 Marten Van Riel (BEL), #267 Javier Gomez (ESP)

Źródło: Wales Online

Szansa dla Age-Grouperów

W nowej serii T100 Triathlon World Tour swoje miejsce mogą znaleźć nie tylko profesjonaliści, lecz także age-grouperzy. Amatorzy będą mieli okazję ścigać się na sześciu etapach T100 Triathlon World Tour w 2024 roku, obejmujących: Singapur, Londyn, Ibizę, Lake Las Vegas, Dubaj i Wielki Finał.

Co ważne, dzięki współpracy PTO z World Triathlon niektóre wydarzenia będą miały rangę mistrzowską co oznacza szansę na reprezentowanie swojego kraju w ramach członkostwa w odpowiedniej federacji narodowej.

Wyścigi na wyższym poziomie i atmosfera dużego wydarzenia to dwie z rzeczy, których domagało się 6000 amatorów, którzy wzięli udział w Singapurze w zeszłym roku. Tak więc, oprócz profesjonalnych wyścigów, będziemy oferować możliwość masowego uczestnictwa w większości wydarzeń. Rejestracja jest otwarta na stronie PTO i z niecierpliwością czekamy na wszystkich, którzy chcą się zaangażować – powiedział Renouf.

Nikodem Klata
Nikodem Klata
Redaktor. Dziennikarz z wykształcenia. W triathlonie szuka inspirujących historii, a każda z nich może taką być. Musi tylko zostać odkryta, zrozumiana i dobrze opowiedziana.

Powiązane Artykuły

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,466ObserwującyObserwuj
442SubskrybującySubskrybuj

Polecane