PTO zapowiada wyścig w Europie. Będą duże zmiany w cyklu

Po informacjach o wyścigach w Azji i Stanach Zjednoczonych Professional Triathletes Organization (PTO) ogłosiła właśnie miejsce i datę rozgrywania pierwszej europejskiej imprezy dla najlepszych zawodników. Zmierzą się oni w wyścigu na słonecznej Ibizie! Ogłoszono też kolejne istotne zmiany w całym cyklu.

O tym, że kiedy odbędzie się europejski wyścig PTO wiedzieliśmy od kilku dni. W zeszłym tygodniu Jan Frodeno ogłosił swój plan startów i wspomniał, że PTO European Open rozegrane zostanie 6 maja. Teraz wiemy, że profesjonaliści ścigali się będą na Ibizie!

Na razie nie znamy jeszcze szczegółów trasy, ale rywalizacja będzie się toczyła na klasycznym dystansie 100 kilometrów PTO. Zawodnicy popłyną 2 kilometry, następnie czeka ich 80 kilometrów jazdy na rowerze, a na końcu bieg na dystansie 18 kilometrów. Dzięki umowie partnerskiej z Warner Bros całość ma być pokazywana na żywo w ponad 170 krajach na świecie. U nas relacja będzie prawdopodobnie na kanale Eurosport.

Dalsza współpraca z World Triathlon

PTO European Open rozgrywane będzie w tym samym czasie co inna impreza na Ibizie – multisportowe mistrzostwa świata World Triathlon. Prezes organizacji Marisol Casado powiedziała, że po sukcesie zeszłorocznej współpracy w ramach Collins Cup i mistrzostw na długim dystansie w Samorin, dalsza kooperacja wydaje się naturalnym wyborem.

Multisportowe mistrzostwa świata odbędą się w dniach 28 kwietnia do 7 maja. Zawodnicy będą rywalizowali między innymi w duathlonie, aquathlonie, crossduathlonie oraz crosstriathlonie. Wyścig triathlonowy na długim dystansie zaplanowano na 7 maja.

Duże zmiany w nowym sezonie

Przy okazji PTO ogłosiło również zmiany w zasadach kwalifikacji na swoje wyścigi. W przypadku European Open oraz US Open na trasie rywalizacji zobaczyć będzie można zawodników z TOP30 rankingu. Jeszcze mniej, bo zaledwie najlepsza dwudziestka zaproszona zostanie na inauguracyjny wyścig do Azji.

Dla porównania, podczas zeszłorocznego Canadian Open śledzić można było zmagania TOP40 klasyfikacji PTO. Teraz fieldy będą znacząco uszczuplone. Podczas wyścigów śledzić będziemy absolutnie najlepszych zawodników na świecie.

Zmianom ulegnie również wysokość nagród przewidzianych na każdy wyścig. Pula wynosiła będzie 600.000$. Zwycięzca i zwyciężczyni otrzymają po 100.000$. Z kolei za 2. i 3. miejsce przyznawane będzie 50.000$ i 35.000$. Prezes PTO Sam Renouf powiedział, że ta zmiana związana jest z większą liczbą wyścigów PTO w tym sezonie, co wymaga odpowiedniego zrównoważenia wysokości nagród. Przypomnijmy, że w zeszłym roku pula nagród poszczególnych wyścigów wynosiła okrągły milion dolarów.

Tak jak w poprzednim sezonie, na koniec roku najlepsi zawodnicy otrzymają 2.000.000$ do podziału. Tym razem jednak nagrody te otrzyma TOP50 klasyfikacji mężczyzn i kobiet. Wcześniej płatne były także miejsca 51-100, gdzie każdy z zawodników mógł liczyć na 2.000$ nagrody. Dodajmy, że parę dni temu ogłoszono znaczące zmiany w samej klasyfikacji i tym, w jaki sposób przyznawane są punkty.

ZOBACZ TEŻ: Nowy sposób liczenia punktów PTO. Będzie bunt?

Grzegorz Banaś
Grzegorz Banaś
Redaktor. Lubi Lionela Sandersa i nowinki technologiczne. Opisuje ciekawe triathlonowe historie, bo uważa, że triathlon jest wyjątkowo inspirującym sportem, który można uprawiać w każdym wieku. Fan dobrej kawy i książek Jamesa S.A. Corey'a.

Powiązane Artykuły

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,388ObserwującyObserwuj
434SubskrybującySubskrybuj

Najpopularniejsze