Puchar świata w Tongyeong – trudna przeprawa Polaków

Dziś w nocy polskiego czasu czworo reprezentantów naszego kraju wzięło udział w zawodach pucharu świata w Tongyeong (Korea). W czasie, gdy w kraju większość z nas spała, Paulina Klimas, Michał Oliwa, Maciej Bruździak oraz Marcin Stanglewicz mierzyli się z rywalami na dystansie olimpijskim.

Puchar świata w Tongyeong (rywalizacja kobiet)

Paulina Klimas wyszła z wody w trzeciej grupie. Polka pokonała dystans 1500 metrów w czasie 00:20:04. Najszybszą zawodniczką na tym odcinku była Meksykanka Mathilde Gautier, która ukończyła pływanie w 00:19:27.

Po pokonaniu 40 kilometrów na rowerze Polka również znajdowała się w trzeciej grupie i zajmowała miejsce w trzeciej dziesiątce wyścigu. Jej czas to 01:03:25, a czas łączny na tamten moment wynosił 01:24:01. 10-osobowa grupa na czele miała w tym momencie ponad dwu i pół minutową przewagę.

Na trasie 10-kilometrowego biegu nasza zawodniczka poradziła sobie bardzo dobrze. Ostatni odcinek pokonała w czasie 00:36:32, co było 11. wynikiem. Paulina dotarła do mety z wynikiem 02:01:08, co wystarczyło do zajęcia 22. miejsca.

W pierwszej trójcie zawody ukończyły Audrey Merle, Annika Koch oraz Mathilde Gautier. W wyścigu wystartowało 49 zawodniczek.

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez World Triathlon (@worldtriathlon)

Wyniki PŚ w Tongyeong – kobiety

Puchar świata w Tongyeong (rywalizacja mężczyzn)

Maciej Bruździak i Michał Oliwa rozpoczęli wyścig od mocnego pływania. Pierwszy z naszych zawodników wyszedł na brzeg jako dziewiąty. 3 sekundy później pojawił się Oliwa. Marcin Stanglewicz stracił do kolegów z drużyny pół minuty. Liderem po pierwszej konkurencji był Matthew Roberts, który pokonał trasę pływania w czasie 00:17:39.

Na rowerze Polacy jechali w dużej grupie i na trzecim okrążeniu mieli ponad 20 sekund straty do liderów. Później grupy się połączyły i przez strefę zmian na piątym okrążeniu przejeżdżał bardzo długi pociąg. W ostatniej fazie roweru w ucieczkę zabrał się Marcin Stanglewicz. Rezultatem tej akcji był trzeci najlepszy czas na zakończenie drugiej konkurencji (00:54:00). Bruździak stracił do kolegi z drużyny ponad minutę, a Oliwa ponad półtorej minuty.

Na biegu Stanglewicz uzyskał czas 00:33:11. Rywale z top-5 przebyli 10-kilometrowy odcinek trasy w czasie poniżej 00:31:30. Te ponad półtorej minuty straty zrobiło bardzo dużą różnicę. Po świetnym rowerze Polak spadł na 23. pozycję i na metę wbiegł z czasem 01:46:49. Maciej Bruździak uzyskał czas 01:48:10 i zajął 37. miejsce. Wynik Michała Oliwy to 01:48:44.

Puchar świata w Korei padł łupem Matthewa McElroya. Drugie miejsce zajął Gábor Faldum, a trzeci był Samuel Dickinson. W rywalizacji mężczyzn udział wzięło 65 zawodników.

Wyniki PŚ w Tongyeong – mężczyźni

Maciej Bruździak po zawodach napisał, że jest „zniszczony”.

Z kolei Michał Oliwa pisał w mediach społecznościowych o nieprzespanej nocy. Teraz chce szybko zapomnieć o tym wyścigu i przygotować się do startu już za dwa tygodnie.

Kolejne starty Polaków

Całą czwórkę, która reprezentowała Polskę na pucharze świata w Tongyeong, zobaczymy na pucharze świata w Miyazaki (Japonia). Zawody odbędą się 29 października.