Ranking PTO – Ditlev i Lange z dużymi wzrostami po Challenge Roth

Jest już dostępny najświeższy ranking PTO. Uwzględnia on rezultaty i zmiany po wyścigach z ostatniego weekendu. Sprawdzamy, kto prowadzi, kto zaliczył największy wzrost oraz jak radzą sobie Polacy.

PTO uaktualniło ranking zawodników PRO. W wynikach uwzględnione zostały już rezultaty z ostatniego weekendu, w czasie którego najlepsi zawodowcy świata ścigali się w wyścigach Challenge Roth, IRONMAN Les Sables d’Olonne i innych.

Ogromny awans Reinaldo Colucciego

Na szczycie wciąż znajduje się Kristian Blummenfelt. Norweg nie startował w Challenge Roth. Zobaczymy go dopiero na trasie Canadian Open.

Drugi na mecie w Roth Patrick Lange zaliczył awans o 8 pozycji i zajmuje obecnie 2. miejsce w rankingu. Na 3. pozycję został zepchnięty Gustav Iden.

Przed Challenge Roth Mangus Ditlev zajmował 11. pozycję. Po jego zwycięstwie, które osiągnął w rewelacyjnym czasie 7:35:42, awansował na 4. miejsce (⇑7). Jego wynik punktowy 117,66 pkt. jest najwyższym jednorazowym wynikiem uzyskanym przez mężczyznę w wyścigu zaliczanym do rankingu PTO.

Przeskok aż o 17 miejsc zaliczył Reinaldo Colucciego, który zajął 3. miejsce w Challenge Roth. Obecnie Brazylijczyk zajmuje 26. pozycję w rankingu PTO.

TOP-10 rankingu PTO – mężczyźni

Top-10 mężczyzn PTO

Najlepsze jednorazowe wyniki mężczyzn w historii rankingu PTO

Top-10 High Score PTO ranking

Fenella Langridge z największym wzrostem u kobiet

Na prowadzeniu znajduje się Daniela Ryf, która w Niemczech nie startowała.

Laura Philipp, również nieobecna na Challenge Roth, w najświeższym zestawieniu spadła na 3. miejsce. Wyprzedziła ją Anne Haug, która drugi rok z rzędu wygrała na Challenge Roth.

Największy skok w rankingu zanotowała Fenella Langridge. Brytyjka, która zajęła 2. miejsce w Roth, awansowała aż o 12. pozycji i obecnie zajmuje 11. miejsce.

TOP-10 rankingu PTO – kobiety

Top-10 kobiet PTONajlepsze jednorazowe wyniki kobiet w historii rankingu PTO

Top-10 High Score PTO ranking woman

Polacy w rankingu PTO

Mężczyźni

Zdecydowanym liderem rankingu wśród Polaków jest Robert Wilkowiecki. Nasz zawodnik zajmuje obecnie 60. pozycję i na ten moment może liczyć na premię w wysokości 2.000$ na koniec sezonu (z tytułu bonusu rocznego).

Ranking PTO mężczyzn - Polska

Kobiety

Wśród kobiet w pierwszej setce znajduje się tylko Aleksandra Jędrzejewska. Gdyby teraz kończył się sezon, będąca na 83. miejscu Polka mogłaby liczyć na 2.000$ od PTO.

Ranking PTO kobiet - Polska

Jak działa ranking PTO?

Ranking PTO powstał z myślą o tym, żeby wyłonić najlepszych triathlonistów świata.

Każdy zawodowy triathlonista zrzeszony w PTO, biorący udział w wyścigach na dystansie dłuższym niż olimpijski, które spełniają określone warunki dotyczące m.in. braku draftu, minimalnej liczby uczestników i wielkości puli nagród, może zbierać punkty rankingowe. Ranking jest „bieżący”, tzn. do jego tworzenia korzysta się ze średniej z trzech najlepszych wyników, jakie zawodnik zdobył w ciągu ostatnich 13 tygodni.

Magnus Ditlev - ranking PTO
Wynik 108,19 bierze się z wyliczenia średniej z trzech najlepszych wyników z 13 ostatnich tygodni.

W rankingu nie jest istotne to, które miejsce w wyścigu zdobył zawodnik. Liczy się to, w jakim czasie pokonał trasę. PTO ustala normy czasowe dla mężczyzn oraz dla kobiet po zakończeniu danego wyścigu. Można je rozumieć jako normy na 100% i zarazem na 100 punktów. Jeśli zawodnik ukończy wyścig w czasie szybszym niż norma, może otrzymać powyżej 100 punktów za dany występ. Analogicznie każdy rezultat poniżej normy powoduje odejmowanie punktów od bazowej setki. PTO przyznaje bonusy: 10% do wyniku punktowego za najlepszy czas danego zawodnika na pełnym dystansie w sezonie oraz 5% do punktów zdobytych w eventach PTO: Canadian Open oraz US Open.

Przy tworzeniu rankingu mającego rozstrzygnąć rywalizację o roczny bonus, pod uwagę brany będzie okres od 1 stycznia 2022 roku do 31 grudnia 2022 roku. Zawodnicy z top-100 kobiet i mężczyzn na koniec roku podzielą się pulą nagród o wartości 2.000.000$.

BONUS ROCZNY PTO (pula 2 mln$: po 1 mln$ na płeć)