Rekordowe czasy podczas Mistrzostw Polski w Duathlonie Rumia 2018

W ostatnią  sobotę, 19 maja Rumia po raz drugi z kolei gościła zawodniczki i zawodników rywalizujących podczas Mistrzostw Polski w duathlonie na dystansie sprinterskim. Zawody składały się z trzech wyścigów: pierwszy dedykowany amatorom, drugi młodzikom i juniorom młodszym , trzeci  elicie , młodzieżowcom i juniorom starszym. Wystartowało ponad 230 zawodników reprezentujących kilkadziesiąt klubów z całego kraju. Główne wyścigi MP wygrali obrońcy tytułów mistrzowskich z ubiegłego roku: Marta Łagownik z UKS Dwójka Morena Gdańsk oraz przedstawiciel gospodarzy Kacper Stępniak z UKS Tri-Team Rumia.

O 15:15 wystartowali zawodnicy amatorzy na dystansie sprinterskim (5-20,0-2,5) w MP Grup Wiekowych. Rywalizacja odbyła się w konwencji „bez draftingu” przy dopuszczonych rowerach  triathlonowych do jazdy indywidualnej na czas. Cały wyścig wygrał wyraźnie Michał Czapiński przed ubiegłorocznym zwycięzcom  Jakubem Rucińskim  (obaj EUROPELL – BIKE U UP) i Maciejem Kosmalą z CST. Rywalizację MP AG open wygrała Izabela Janusz z Triathlon Club Wrocław przed Małgorzata Kącką z YMCA Kraków i Małgorzata Harasimiuk-Grądzką z CTS Gdańsk. Zwycięzcy MP AG zaprezentowali niezwykle wysoki poziom sportowy , w którym spokojnie mogli rywalizować w MP Elity. Michał Czapiński 20,0 km przejechał w czasie 28:31 czyli ze średnią prędkością ok. 42 km/h. Zawodnicy w swoich opiniach podkreślili niezwykle  szybką i bezpieczną trasę kolarską do jazdy na czas idealną do formuły MP AG bez draftingu. Wyścig ukończyło 156 zawodniczek i zawodników.

O 17:00 do  rywalizacji MP przystąpili juniorzy młodsi i młodzicy na dystansie super sprinterskim  (2,5-10,8-1,25). Rywalizacja przebiegała w formule „z draftingiem”. Wyścig wśród chłopców wygrali juniorzy młodsi, faworyci : Maksymilian Kopiczko z Orki Iława przed Filipem Chyłkowskim z YMCA Kraków i Jakubem Bogusiewiczem także z Orki Iława.  Wśród juniorek młodszych wygrała  Julia Sanecka z Delfa Gryfino przed Natalią Zych z UKS 51 Lublin oraz Karoliną Wichą z Akweduktu Kielce . Najlepszymi młodzikami zostali : Marcel Siemianowski (UKS TRS Susz) przed Antonim Borysem z MPK Szczecinek oraz Mikołajem Czechowiczem z UKS Sportowiec Piła. W kategorii MP młodziczek wygrała: Józefina Młynarska z YMCA Kraków  (przegrała tylko z dwiema juniorkami młodszymi) przed Wiktoria Wróbel z KS Barakuda Mińsk Mazowiecki i Łucją Wierzbicką z Triathlon Siedlce Club. Przebieg rywalizacji był następujący. Po pierwszym 2,5km biegu aż 7 zawodników zmieściło się w 4” i przebiegło odcinek z prędkością ok 3.16-18/km. Po rowerze grupa stopniała do 4 zawodników, drugi bieg wygrał zdecydowanie Maks Kopiczko z prędkością 3.15/km. Dystans drugiego biegu odcinka pomiarowego (na chipach) wyniósł 1,19km. Julia Sanecka wyścig dziewcząt wygrała na solo , odrywając się pierwszym biegu , jadąc sama na rowerze i tak samo kończąc drugi bieg. Wyścig ukończyło 40 zawodniczek i zawodników.

O 18:15 nastąpił start do wyścigu główny MP dla wyczynowców w formule „z draftingiem” także na dystansie sprinterskim (5-21,3-2,5) . Wystartowali prawie wszyscy zapowiadani faworyci.  Drafting był dozwolony tylko między tą samą płcią. W rywalizacji mężczyzn na pierwszym biegu uformowała się 5 osobowa czołówka, która pokonała dokładnie wymierzone 5km ( dwie pętle po 2.5 km) w rekordowym tempie 15.13-15.15 (ok. 3’03”/km). Takie tempo spowodowało mocne zakwaszenia i konsekwencje podczas jazdy wspólnej na pętlach agrafkowych. Najmocniejsi zawodnicy tego dnia: Kacper Stępniak i Piotr Ławicki po każdym nawrocie generując moc momentami powyżej 1000 wat zredukowali grupę 5 osobową do pary liderów. Na drugim z czterech agrafkowych okrążeń doszło do kolizji, w której ucierpiał Krzysztof Hadas, który wskutek defektu roweru nie ukończył zawodów, a szkoda bo z przebiegu rywalizacji na pewno należał do faworytów do medali. W drugim biegu Kacper Stępniak (UKS Tri-Team Rumia) wygrał rywalizację z rewelacyjnym tego dnia Piotrem Ławickim (MKS Polkowice) o 5”. Tempo zwycięzcy drugiego biegu (2,44 km wyniosło 3.08/km). Trzeci wśród mężczyzn był Jacek Krawczyk (UKS Tri-Team Rumia), który po pierwszym biegu był poza czołową piątką. Na rowerze jadąc samotnie dogonił zawodników, którzy odpadli z pierwsze grupy (Maciej Kubiak, Jakub Woźniak) i zdecydowanie zdobył brązowy medal. W rywalizacji kobiet po pierwszym biegu nieznaczną przewagą miała Marta Łagownik (UKS Dwójka Morena Gdańsk), która bardzo sprawnie zrobiła strefę zmian, następnie samotnie pojechała rower i wygrała bieg. Srebrny medal MP zdobyła Roksana Słupek (UKS Tri-Team Rumia) a brązowy Aleksandra Jędrzejewska z AZS Katowice. Kategorię młodzieżową wśród kobiet wygrały: wspomniana Marta Łagownik przed Alicją Ulatowską z WLKS Kmicic Częstochowa i Kamilą Lulińską z z UKS TRS Susz. Najlepsi z młodzieżowców to : Piotr Ławicki przed Jackiem Krawczykiem i Kamilem Damentką (obaj UKS Tri-Team Rumia). W kategorii juniorek triumfowała: Roksana Słupek przed Martą Sikorą (YMCA Kraków) i Klaudią Petters (Akwedukt Kielce). Najlepszymi juniorami w MP zostali: Dawid Goryński z UKS TRS Susz, przed Michałem Jarlińskim z UKS Tri-Team Rumia i Szymonem Dzikiem z Orki Iława. Ostatni wyścig ukończyło 32 zawodniczek i zawodników.

Podsumowując MP należy dodać, że w samym duathlonie kwalifikowanym (młodzicy, juniorzy młodsi, juniorzy , młodzieżowcy oraz elicie) Polski Związek Triathlonu wręczył 10 kompletów medali reprezentujących aż 15 klubów. Najlepszym klubem MP w duathlonie został UKS Tri-Team Rumia z 7 medalami.  

Mistrzostwa Polski skomentowali:                                                                                                                                                                               Marta Łagownik (mistrzyni Polski w kategorii Elity Kobiet) : „Drugi rok z rzędu Mistrzostwa Polski w duathlonie odbywają się w Rumi. Organizatorzy stanęli na wysokości zadania. Warunki były bardzo dobre, pogoda dopisała i moja dyspozycja była także wyjątkowa tego dnia, bowiem obroniłam tytuł Mistrzyni Polski z zeszłego roku. Jest to bardzo dobry prognostyk przed zbliżającym się sezonem. Cieszę się, że mogłam wystartować i ścigać się z koleżankami, które prezentują wysoki poziom. Trasa idealna pod kibiców, którzy mogli oglądać cały przebieg rywalizacji. Jeśli kalendarz pozwoli, to bardzo chętnie wystartuję tam jeszcze raz.”

Kacper Stępniak (mistrz Polski w kategorii Elity Mężczyzn)                                                                                                               „Jak przebiegała rywalizacja z mojej strony? Piekielnie ciężki pierwszy bieg… Byłem przygotowany na mocne ściganie tego dnia. Wiedziałem, że na linii startu będzie dużo mocnych biegaczy, którzy będą chcieli od początku przerzedzić stawkę na tyle, na ile to możliwe. Nie spodziewałem się, że będzie aż tak bolało. Do pierwszej strefy zmian wbiegałem na oparach, zastanawiając się czy wyścig dla mnie się już skończył. Na szczęście po kilku obrotach korby na rowerze siły zaczęły powracać i mogłem powrócić do ścigania. Szybko uformowaliśmy się w 5 osobową grupę, która kurczyła  się z każdym okrążeniem roweru. Na końcu pierwszej pętli mocny zryw wyeliminował z grupy Kubę Woźniaka. Na kolejnym okrążeniu na skutek mojej kolizji z Krzysztofem Hadasem, pękła szprycha w kole co uniemożliwiło Krzysiowi dalsze ściganie. Wielka szkoda, ponieważ wydawał się tego dnia naprawdę mocny i mógł dużo namieszać w wyścigu. 3 kółko – kolejny mocny skok, tym razem udało się zerwać Maćka Kubiaka. Zostaliśmy w dwójkę z Piotrem Ławickim i spodziewałem się, że między nami rozegra się ten pojedynek. Razem wjechaliśmy do strefy zmian i nie rozstawaliśmy się ze sobą do finiszowych metrów. Na 200 metrów przed metą zaatakowałem i udało mi się zostawić Piotrka z tyłu. Jestem bardzo szczęśliwy z tego wyścigu. Mam nadzieję, że duathlon Rumia pozostanie na stałe w kalendarzu triathlonowym i w przyszłym roku zobaczymy się w dużo liczniejszym gronie

Z  ciekawostek jak zerwaliśmy Kubę Woźniaka to była maksymalna moc 20-sekundowa z wyścigu (652W (chwilowy max 1014W)), jak zerwaliśmy Maćka Kubiaka to była maksymalna moc 12-sekundowa wyścigu (752W (chwilowy max 1097W). 

Poniżej screen z TrainingPeaks:

Piotr Ławicki (wicemistrz Polski w kategorii Elity , największa niespodzianka zawodów)                                                                                      „Do zawodów w Rumi podchodziłem bardzo poważnie, zdecydowanie był to dla mnie start kategorii „A” na początek sezonu. Pierwszy bieg był bardzo szybki, wielu rywali nie wytrzymało takiego tempa, albo odczuła to później na rowerze, dla mnie to nowa życiówka na 5km (15:15). Rower pokazał, kto przeszarżował pierwszy bieg. Po wielu skokach i nie równej jeździe, z pięcioosobowej grupy zostałem tylko ja i Kacper Stępniak. Kolarsko byliśmy wyraźnie najmocniejsi tego dnia, pracowaliśmy zgodnie. Drugi bieg to już pojedynek jeden na jeden, na finiszowych metrach szybszy okazał się Kacper, ja dałem z siebie 100% i na więcej nie było mnie stać. 
Wynik z Rumi to dla mnie pierwszy w życiu medal elity i zarazem pierwszy tytuł Mistrza Polski (U23). Poczyniłem spore postępy tej zimy i z optymizmem patrzę na dalszą część sezonu.”

Paweł Młynarczyk (wiceprezes Polskiego Związku Triathlonu)                                                                    „Gratuluję organizatorom udanej imprezy, udanej zarówno pod względem sportowym i organizacyjnym. Sensownie poprowadzone trasy biegowe i rowerowe pozwoliły kibicom na oglądanie rywalizacji duathlonistów, a ta z kolei stała na bardzo wysokim poziomie. W wyścigu elity walka trwała do ostatnich metrów i o ile nie było zaskoczenia zwycięstwem obrońcy tytuły Kacpra Stępniaka, to druga pozycja Piotra Ławickiego jest małą niespodzianką. Cieszy trzecie miejsce Jacka Krawczyka, który sportową pasję dzieli z wymagającymi studiami.
Wyścig Pań wygrała Marta Łagownik, która wyprzedziła tegoroczną maturzystkę Roksanę Słupek. Marta większą część wyścigu prowadziła samotnie. Cieszą liczne starty młodzieży w kategoriach Junior młodszy i młodzik. Zwycięzcy wszystkich kategorii oprócz nagród otrzymali koszulki Mistrza Polski, co jest bardzo miłym akcentem. Zawody przebiegały w doskonałej, rodzinnej atmosferze.

Radosław Burza (Dyrektor Sportowy Polskiego Związku Triathlonu)                                                           Mistrzostwa Polski w Duathlonie 2018 na dystansie sprinterskim otworzyły krajowy sezon wyczynowców pod patronatem PZTri. Faworyci nie zawiedli, zaprezentowali wysokie tempo wyścigu od początku do samego końca. Martwi mnie tylko fakt, że zabrakło na starcie wielu utytułowanych zawodników z różnych kategorii wiekowych.

 

Ariel Sinicki (Przewodniczący Rada Miasta Rumi) Bardzo się cieszę, dzięki współpracy pomiędzy lokalnymi klubami sportowymi , samorządem oraz Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Rumi udaje się zorganizować zawody tej rangi, jak Mistrzostwa Polski w duathlonie. Jestem także dumny z tego ,że w gronie najlepszych zawodników z całej Polski znaleźli się również reprezentanci Rumi.

Mistrzostwa Polski zorganizował Uczniowski Klub Sportowy Tri-Team Rumia we współpracy z Polskim Związkiem Triathlonu i Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Rumi. Impreza odbyła się dzięki wsparciu finansowym Miasta Rumia i Starostwa Powiatowego w Wejherowie. Organizatorzy dziękują uprzejmie także Fundacji Miasta Sportu za wsparcie imprezy wolontariuszami oraz wszystkim sponsorom i partnerom imprezy.

Fot. Start do wyścig Mistrzostw Polski grup wiekowych. Wyścig zdominowali zawodnicy EUROPELL – BIKE U UP

Fot. Wyścig kat. Elity kobiet. Na pierwszym planie Marta Łagownik – mistrzyni Polski.

Fot. Wyścig kat. Elity mężczyzn. Na pierwszym miejscu Kacper Stępniak – mistrz Polski.

Fot. Mistrz Polski Juniorów młodszych w duathlonie – Maksymilian Kopiczko tuż po przekroczeniu linii mety prezentuje szarfę Mistrza Polski.

Fot. Na zdjęciu podium medalistek MP w duathlonie juniorek młodszych ( 1. Julia Sanecka, 2. Natalia Zych, 3. Karolina Wicha). Julia Sanecka w dedykowanej koszulce MISTRZ POLSKI w DUATHLONIE na 2018 rok.

Fot. Podium MP w kategorii młodzieżowców. (1. Piotr Ławicki – największa niespodzianka MP w koszulce mistrza Polski w duathlonie przed Jackiem Krawczykiem i Kamilem Damentką.

Fot. Przedstawiciele gospodarzy MP , zawodnicy UKS Tri-Team Rumia , zdobywcy 7 medali MP (od lewej Michał Jarliński, Kamil Damentka, Roksana Słupek, Jacek Krawczyk oraz Kacper Stępniak)

 

Szczegółowe wyniki: https://elektronicznezapisy.pl/event/2859/results.html

Zespół Organizacyuny – UKS Tri-Team Rumia

 

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Śledź nas

12,852FaniLubię
540ObserwującyObserwuj
0SubskrybującySubskrybuj

Kalendarz

25cz06:0013:00Triathlon Garwoliński 2022

25cz06:0014:00Diablak Beskid Extreme Triathlon 2022

25cz08:0020:00ENEA Junior Poznań Triathlon 2022

Najpopularniejsze

X
X