Rekordowy Półmaraton – Onico Gdynia Półmaraton

Ponad 7000 zawodników z prawie 30 krajów świata stanie na starcie ONICO Gdynia Półmaratonu, który odbędzie się już w najbliższą niedzielę.  Organizatorzy zapowiadają nie tylko rekord frekwencji, ale także rekordy trasy. Gdyński półmaraton został po raz kolejny wyróżniony prestiżowym certyfikatem IAAF Bronze Label Road Race.

 

ONICO Gdynia Półmaraton to jedna z największych imprez biegowych w naszym kraju i największe tego typu  wydarzenie na Pomorzu.

 

  • Gdynia konsekwentnie stawia na sport – mówi Marek Łucyk, dyrektor Gdyńskiego Centrum Sportu. – ONICO Gdynia Półmaraton doskonale uzupełni nasze portfolio biegów. Rozwój półmaratonu cieszy nas szczególnie w kontekście mistrzostw świata, których Gdynia będzie gospodarzem w 2020 roku. Już dziś, choćby po wzrastającej liczbie zagranicznych uczestników, widać, że inwestowanie w duże, międzynarodowe imprezy sportowe po prostu się opłaca. To nie tylko promocja Gdyni na świecie, ale także dodatkowe przychody z turystyki. A wszystko wskazuje na to, że już za dwa lata w gdyńskim półmaratonie wystartuje co najmniej 15 tysięcy zawodników, wśród nich wielkie gwiazdy biegów długodystansowych, które będą walczyć o tytuł mistrza świata – dodaje.

Organizacja Mistrzostw Świata w Półmaratonie to wielkie przedsięwzięcie dla całego miasta.

 

  • Gdynia tętni wspaniałą energią generowaną przez mieszkańców. Przekonają się o tym zarówno uczestnicy nadchodzącego Onico Gdynia Półmaratonu, jak i zawodnicy, którzy wystartują w mistrzostwach świata w 2020 roku. Organizacja imprezy tej rangi to niezwykły przywilej, ale też olbrzymia odpowiedzialność. Po ogłoszeniu decyzji przez IAAF był moment na chwilę radości, ale już następnego dnia rozpoczęliśmy wzmożoną pracę, aby za dwa lata wszystko było dopięte na ostatni guzik – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

 

Satysfakcji z rozwoju ONICO Gdynia Półmaratonu nie kryje też Alfred Dawiec, wiceprezes zarządu ONICO S.A.

 

  • Jesteśmy wśród największych polskich firm inwestujących w sport – mówi Alfred Dawiec. – Jesteśmy strategicznym sponsorem męskiej drużyny siatkarskiej ONICO Warszawa, jednego z najdynamiczniej rozwijających się klubów w PlusLidze. Gdyński półmaraton to także nasz powód do dumy. Impreza rozwija się w niesamowitym tempie. Trzymamy kciuki za wszystkich uczestników – dodaje.

 

ONICO Gdynia Półmaraton to nie tylko bieg na dystansie 21,0975km, ale także szereg imprez towarzyszących. Już w piątek, 16 marca rusza biuro zawodów i expo Fit Living w Gdynia Arenie, które będzie czynne także w sobotę. W sobotę, 17 marca na Skwerze Kościuszki odbędą się biegi dziecięce i młodzieżowe. Organizatorzy spodziewają się kompletu 500 zawodników.

Świętojańska – wielki punkt kibicowania

 

Tym, którzy nie biegną w ONICO Gdynia Półmaratonie, a chcieliby pokibicować uczestnikom zawodów polecamy wybranie się na ulicę Świętojańską, która będzie tego dnia jednym, wielkim punktem kibicowania. A to za sprawą gdyńskich szkół biorących udział w konkursie Mistrz kibicowania.

  • Każda ze szkół otrzymała od nas dofinansowanie w wysokości 1 tysiąca złotych na przygotowanie swoje punktu – mówi Michał Drelich, dyrektor ONICO Gdynia Półmaratonu. – Mamy nadzieję, że gorący doping sprawi, że zawodnicy zapomną o zmęczeniu i wrócą do domów z niesamowitymi wspomnieniami.

 

Spektakularna ma być również meta na Skwerze Kościuszki. Organizatorzy przygotowali trybuny dla publiczności i gadżety do kibicowania.

 

  • Gdynia ma najlepszych kibiców w Polsce, o czym już nie raz mieliśmy okazję się przekonać. Nie mam wątpliwości, że w najbliższą niedzielę Gdynianie po raz kolejny tłumnie wyjdą na ulice, by wspierać biegaczy żywiołowym dopingiem – mówi Michał Drelich.

To ma być szybki bieg

 

Do Gdyni jak co roku przyjeżdżają utytułowani zawodnicy, który celem będzie ustanowienie nowego rekordu trasy. Listę elity sportowej otwiera Hillary Kiptum Kimaiyo – zwycięzca ONICO Gdynia Półmaratonu z 2016 i 2017 roku. Rekord życiowy Kenijczyka wynosi 1:01:05. Najlepszą życiówką wśród pań, które wystartują w Gdyni może się pochwalić Christine Moraa Oigo. Jej rekord życiowy wynosi 1:11:32.

 

Na starcie nie zabraknie także czołowych polskich biegaczy, czyli Dominiki Nowakowskiej oraz Marcina Chabowskiego. Ich rekordy na dystansie półmaratonu to odpowiednio 1:12:37 oraz 1:02:26.

 

  • Przykładamy dużą wagę do poziomu sportowego ONICO Gdynia Półmaratonu. Chcemy, żeby w Gdyni padały wyniki na światowym poziomie. Dlatego. Będziemy szczególnie mocno kibicować reprezentantom Polski, którzy nie są bez szans w walce o podium – mówi Michał Drelich, dyrektor zawodów.

Start ONICO Gdynia Półmaratonu odbędzie się o godz. 10:00 ze Skweru Kościuszki. Limit na pokonanie trasy wynosi 3 godziny. Impreza będzie relacjonowana na kanale TVP Sport oraz w internecie na stronie www.gdyniapolmaraton.pl.  

Powiązane Artykuły

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,469ObserwującyObserwuj
442SubskrybującySubskrybuj

Polecane