Robert Wilkowiecki wicemistrzem Europy IRONMAN [WYNIKI IM Frankfurt]

Robert Wilkowiecki zajął 2. miejsce w wyścigu IRONMAN Frankfurt. Dzięki temu zwycięstwu Polak zapewnił sobie tytuł wicemistrza Europy IM.

Zawody IM Frankfurt rozgrywane były w randze mistrzostw Europy. Celem Roberta Wilkowieckiego na ten wyścig było oczywiście uzyskanie jak najlepszego wyniku, ale też wygranie slota na MŚ na Konie.

Wilku ukończył wyścig w czasie 07:56:32. Drugie miejsce dało Polakowi upragnioną przepustkę do wielkiego ścigania na Hawajach (sloty otrzymali zawodnicy z top-3). Naszego zawodnika zobaczymy w rywalizacji PRO na mistrzostwach świata, które odbędą się już 8 października!

Robert Wilkowiecki na trasie wyścigu IRONMAN Frankfurt

Polak ukończył pływanie z trzecim wynikiem 00:46:07. Do lidera Łukasza Wójta (zawodnik występujący pod flagą niemiecką) tracił jedynie 7 sekund. Drugi w stawce był Holender Menno Koolhaas.

Na rowerze Wilku stracił nieco do czołówki wyścigu. 180 kilometrową trasę pokonał w czasie 04:22:58 i po drugiej konkurencji zajmował 7. miejsce. Najszybszym zawodnikiem był Niemiec Boris Stein, który uzyskał czas 04:10:29. Zajmujący 2. miejsce Francuz Kevin Maurel tracił do lidera ponad 8 minut.

Na 2. km trasy biegu Robert Wilkowiecki znajdował się na 10. miejscu i tracił ponad 4 minuty do prowadzącego. Na kolejnym punkcie pomiarowym (7,7 km) Polak przesunął się już na 6. pozycję, a jego strata zmalała do 2 minut i 54 sekund. Między 12 a 18 kilometrem Wilku przyspieszył i na punkcie pomiaru 18,2 km był już trzeci. Do prowadzącego Paula Schustera tracił tylko 37 sekund.

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Filip Szołowski (@trenerszolowski)

Schuster zaczął jednak słabnąć i został wyprzedzony najpierw przez Denisa Chevrota z Francji, a później również przez naszego zawodnika. Na punkcie pomiaru 28,8 km Wilkowiecki znajdował się już na 2. miejscu, a jego strata do Francuza wynosiła 1 minutę i 32 sekundy.

Niestety tego dnia Polak nie był w stanie dotrzymać kroku Francuzowi, który sukcesywnie coraz bardziej oddalał się od naszego zawodnika. Najważniejsze jednak było to, że będący na 3. miejscu Schuster utrzymywał się za Polakiem w miarę bezpiecznej odległości (średnio miał ok. 2 minuty straty do Wilka).

Denis Chevrot dotarł na metę jako pierwszy z wynikiem 07:52:54 i został mistrzem Europy IRONMAN. Robert Wilkowiecki dobiegł do mety jako drugi z czasem 07:56:32. W ostatniej fazie biegu Niemca Schustera wyprzedził jeszcze Francuz Clement Mignon (07:58:43) i to on zajął trzecie miejsce i zgarnął ostatni slot na Konę.

W wywiadzie na mecie Robert Wilkowiecki powiedział m.in. że popłynął szybciej niż planował, co od strony taktycznej nie było do końca dobrym pomysłem. Polak przyznał również, że rower był bardzo, bardzo szybki. Jeśli chodzi o bieg, to od początku zmagał się z bólem stopy. Co ciekawe, gdy zwiększył tempo biegu, stopa przestała go boleć.

Robert Wilkowiecki wywiad IM Frankfurt

Wyniki nieoficjalne – mogą ulec zmianie.

Wypłaty dla zawodników PRO

We Frankfurcie w wyścigu PRO mężczyzn łączna pula nagród miała wartość 75.000$. Zwycięzca otrzymał 12.000$. Zdobywca 2. miejsca zarobił 7.000$, a za 3. miejsce płacono 4.250$. Tak kształtują się wszystkie nagrody pieniężne: