IM 70.3 St. George: dominacja Longa, „Wilku” ze slotem na mistrzostwa świata!

Kilkudziesięciu profesjonalistów stanęło na starcie mistrzostw Ameryki Północnej IRONMAN 70.3 St. George. Sam Long chciał obronić tytuł. Robert Wilkowiecki kontynuował swoje starty w USA.

IRONMAN 70.3 St.George to jeden z ikonicznych wyścigów IRONMAN rozgrywany w Utah. Zawodników czekała malownicza trasa z widokiem na góry Pine Valley. Wilkowiecki wracał na linię startu po DNF w Teksasie. Był to dobry comeback, bo „Wilku” wywalczył slota na MŚ w Taupo!

Long odrabia po pływaniu

Pływanie jako najszybszy zakończył Nicholas Quenet. Pokonał 1,8 km w czasie 22:46. Był o 3 sekundy szybszy od Magnusa Mannera oraz niecałe 12 sekund szybszy od Marca Dubricka. Robert Wilkowiecki wyszedł z wody na 13. miejscu ze stratą 1:11.

Quenet trzymał się w czołówce, a na prowadzenie wyszedł Maximillian Sperl. Wilkowiecki przeskoczył do TOP10, ale po kilkudziesięciu kilometrach zaczął tracić do czołowych zawodników. Tymczasem Sam Long pracował bardzo mocno. Po pływaniu tracił 3:20 do czołówki, ale już po 40 kilometrach jechał tylko 20 sekund za liderem.

Po kolejnych 20 kilometrach Long prowadził, a pod koniec rowery wypracował sobie prawie 40 sekund przewagi nad Sperlem. Long przejechał 90 kilometrów w czasie 1:59:57. Wilkowiecki miał stratę 6:35 i zaczynał bieg na 12. miejscu (jego czas roweru to 2:08:24). „Wilku” do TOP10 tracił kilkadziesiąt sekund.

IRONMAN 70.3 St. George: Wilkowiecki biegnie po slota!

Long rozpoczynał bieg z przewagą prawie minuty nad Maximilianem Sperlem i Nicholasem Quenetem. Wilkowiecki zajmował 13. miejsce, ale nie tracił dużo do TOP10, będąc też 38 sekund do slota na mistrzostwa świata w Taupo.

Można było spodziewać się, że Long nie wypuści już z rąk zwycięstwa. „Big Unit” zdobywał kolejne sekundy przewagi i na mecie zameldował się w czasie 3:39:17, wygrywając z potężną przewagą. Na 2. miejscu uplasował się Ben Hamilton, który stracił ponad 7 minut. Anthony Costes zajął 3. miejsce.

„Wilku” po kilku kilometrach przeskoczył na pozycję premiowaną slotem, a później wyprzedził jeszcze rywali i ostatecznie zakończył rywalizację na 10. miejscu. Czas Polaka to 3:54:55. Niektórzy z rywali mieli już kwalifikację na mistrzostwa świata w Taupo, dzięki czemu Wilkowiecki wywalczył swoim występem bilet na mistrzowską połówkę!

Źródło: Karolina Lemparty – Instagram.