Roksana Słupek wygrywa w Wenezueli! Oliwa tuż za podium

Roksana Słupek, Michał Oliwa oraz Marcin Stanglewicz zaliczyli bardzo dobry początek sezonu! W pucharze Ameryki Słupek zajęła 1. miejsce, a Oliwa i Stanglewicz ulokowali się tuż za podium.

W weekend 17-18 lutego reprezentanci Polski udali się do Ameryki Południowej na pierwsze zawody w sezonie 2024. Triathloniści rywalizowali w Americas Cup La Guaira w Wenezueli.

Słupek wygrywa w Wenezueli

Na starcie kobiet zameldowało się kilka doświadczonych zawodniczek, które na swoim koncie miały już zwycięstwa w pucharach Ameryki. Z numerem „1” w La Guaira wystartowała Emy Legault z Kanady (2. miejsce na sprincie w Santa Marta i 3. podczas olimpijki w Veracruz). Na liście znalazły się również Sinem Francisca Tous Servera (2. miejsce podczas zawodów w LA Guaira w zeszłym roku), Ivana Kuriackova (wygrała zeszłoroczny puchar Amerkyi w Pucon) oraz Romina Biagoli.

Roksana Słupek od początku wyścigu utrzymywała się w jego czołówce. Z wody wyszła w pierwszej grupie z czasem 00:21:16, co było drugim najlepszym czasem pływania tego dnia. Następnie konsekwentnie utrzymywała się w czołówce wyścigu, zajmując wysoką pozycję w grupie na rowerze. Po ostatniej strefie zmian Słupek wyszła na prowadzenie na biegu. Trzymając się swojego tempa, triathlonistka konsekwentnie zwiększała przewagę nad rywalkami.

Ostatecznie na 10-cio kilometrowym odcinku wypracowała zwycięską minutę przewagi nad drugą Emy Legault. Słupek zawody w Wenezueli ukończyła z czasem 02:01:03 i pewnie wygrała swój pierwszy start w sezonie. Jak napisał po wyścigu Polski Związek Triathlonu, Polka zdobyła tym samym kolejne cenne punkty do rankingu światowego.

Michał Oliwa blisko podium

Na liście startowej mężczyzn nie zabrakło równie doświadczonych triathlonistów. Z numerem „1” wystartował reprezentujący Rumunię Felix Duchampt (w 2023 wygrał jedne z zawodów pucharu Ameryki Chinchina) a stawkę uzupełnił m.in. Rodrigo Gonzalez, który reprezentował Meksyk na igrzyskach olimpijskich w Rio De Janeiro. W ubiegłym sezonie to właśnie Gonzalez wygrał zawody w La Guaira.

Michał Oliwa od początku utrzymywał się w czołówce wyścigu. 1500 m pływania ukończył z czasem 00:18:52, co pozwoliło mu jechać na rowerze w pierwszej grupie. Marcin Stangleiwcz pływanie ukończył w 19 minut 20 sekund.

Na rowerze Oliwa utrzymał swoją pozycję i etap ukończył z czasem 00:56:24. Straty zaczął nadrabiać Marcin Stanglewicz, który mimo gorszego etapu pływackiego, rower przejechał w 00:55:57. Etap biegowy zawodów w Wenezueli rozbił grupy, a zawodnicy kontynuowali zmagania w kilkunastosekundowych odległościach. Ostatecznie Michał Oliwa dotarł na metę niecałe 20 sekund za trzecim zawodnikiem. Marcin Stanglewicz zameldował się na 6. pozycji.

Po starcie Oliwa na swoich mediach społecznościowych przyznał, że sporym problemem była bardzo wysoka temperatura i trzeba było „uznać wyższość ciepłolubnych kolegów”.