Rosjanie chcą wystąpić na igrzyskach w Paryżu 

Prezydent Rosyjskiej Federacji Triathlonu (RTF) Ksenia Szojgu twierdzi, że organizacja jest „w stałym kontakcie” z World Triathlon i stara się, aby sportowcy z kraju mogli wrócić do międzynarodowych zawodów. 

ZOBACZ TEŻ: Rosjanin przeciwko wojnie. W proteście pomaga Strava

1 marca 2022 roku rosyjscy sportowcy zostali wykluczeni przez World Triathlon z możliwości uczestnictwa w zawodach międzynarodowych z powodu rozpoczęcia przez ich kraj wojny na Ukrainie. Decyzja zapadła po zaleceniu wystosowanym przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski.

World Triathlon natychmiast zastosował się do zaleceń MKOl, a Zarząd zatwierdził 1 marca 2022 r., że żaden sportowiec, trenerzy ani oficjele z Rosji lub Białorusi nie mogą brać udziału w jakichkolwiek zawodach World Triathlon, w tym wszyscy rosyjscy i białoruscy działacze i członkowie federacji narodowych, które służyły we wszystkich naszych zarządach, komitetach lub komisjach –  powiedzieli wtedy przedstawiciele World Triathlon w oświadczeniu dla insidethegames.

Organizacja polityczna 

Już wcześniejsze relacje RTF i World Triathlon były problematyczne. W grudniu 2021 roku World Triathlon nałożył sankcje na RTF za „znaczną liczbę przypadków dopingu w Rosji”. Rosyjskim urzędnikom, którzy zasiadali w organizacjach World Triathlon i ETU zakazano sprawowania urzędu na okres co najmniej roku. W pakiecie sankcji znalazł się również m.in. zakaz organizacji imprez światowych i europejskich. Początkowo sankcje miały obowiązywać do 2022 roku. 

W kontekście utrzymywanych obecnych relacji między World Triathlon a RTF już sama sylwetka prezydent RTF wzbudza kontrowersję. Ksenia Szojgu jest córką Siergieja Szojgu – rosyjskiego ministra obrony, który stanowi jedną z kluczowych i decyzyjnych postaci w toczącej się wojnie.

Ksenia Szojgu od początku trwania inwazji na Ukrainę uważa decyzje podjęte przez Kreml za słuszne. Działania na Wschodzie Europy jak podaje well.pl nazywa „środkiem ekstremalnym, oznaczającym, że nie było innego wyjścia”. Co więcej, w lipcu tego roku Szojgu spotkała się osobiście z Władimirem Putinem, oprowadzając go po muzeum wojskowym w ramach obchodu Dnia Marynarki Wojennej Rosji.

Ksenia Szojgu, oprowadzająca Władimira Putina
Źródło: Wprost

Stały kontakt 

Mimo wykluczenia Rosjan z udziału w World Triathlon oraz jawnych gestów akceptacji inwazji na Ukrainę ze strony władz RTF, według doniesień państwowej agencji informacyjnej Rosji (TASS), które odnaleźli dziennikarze portalu insidethegames, kontakty Rosyjskiej Federacji Triathlonu i Europejskiej Unii Triathlonu (ETU) są utrzymywane na „wszystkich poziomach”. 

Nasi delegaci byli obecni na mistrzostwach świata w triathlonie [w Abu Dhabi]. Praca międzynarodowa jest kontynuowana w formacie bilateralnym – jesteśmy w stałym kontakcie z prezydent World Triathlon Marisol Casado […] Główny cel – dopuszczenie naszych sportowców do międzynarodowych zawodów w 2023 roku – twierdzi TASS. 

Czy oznacza to możliwość powrotu Rosjan na międzynarodową arenę zawodów triathlonowych? 

ZOBACZ TEŻ: Gustav Iden nową gwiazdą Tajwanu 

Powiązane Artykuły

Śledź nas

16,198FaniLubię
1,217ObserwującyObserwuj
314SubskrybującySubskrybuj

Najpopularniejsze