Nie ma drogi na skróty – rozmowa z Kacprem Stępniakiem

Odkąd dołączyłem do Elemental Tri Team zmieniło się chyba wszystko. Przekonałem się, że nie wystarczy trzy razy dziennie pójść na trening i dać z siebie wszystko. Trzeba jeszcze pamiętać o odnowie biologicznej, ćwiczeniach stabilizacji czy rozciąganiu, żeby następnego dnia być znowu gotowym do ciężkiego wysiłku.

Co uważasz za swój największy sukces w minionym sezonie?
Największy sukces to Mistrzostwo Polski na dystansie olimpijskim. To mój pierwszy złoty medal w seniorach. W Chodzieży wszystko zagrało jak należy. Czułem, że kontroluję sytuację od startu do mety.

Najtrudniejszy moment w całym sezonie?
Najtrudniejszy moment w sezonie dopadł mnie już na początku przygotowań, w styczniu. Doznałem kontuzji – zmęczeniowe złamanie kości piszczelowej. Na początku zlekceważyłem symptomy i trenowałem z bolącą nogą. Kiedy już nie byłem w stanie robić treningów poszedłem zrobić rezonans i okazało się, że jestem wykluczony z treningu biegowego i kolarskiego aż na trzy miesiące. Nie ma jednak tego złego, co by na dobre nie wyszło. Skupiłem się wówczas mocno na pływaniu, spędzałem ponad 3 godziny dziennie na basenie. Do tego co drugi dzień dokładałem siłownię. Pierwszy raz w życiu doświadczyłem prawdziwego treningu pływackiego, dzięki czemu znacznie udało mi się poprawić życiówki na basenie.

Jak oceniasz współpracę z Janem Rehulą?
Współpraca z Janem jest dla mnie bardzo motywująca. Jan potrafi zmotywować, kiedy mi się wydaję, że odciążenia rozpisane w planie treningowym są ponad moje siły. Kiedy dopadają mnie wątpliwości umie przekonać mnie do tego, że wszystko jest tak jak należy i idziemy konsekwentnie we właściwym kierunku. Wiem, że jeśli chcę spełnić swoje marzenia o Igrzyskach Olimpijskich, to nie ma drogi na skróty. Jan potrafi też być wyrozumiały. Kiedy widzi, że coś idzie nie tak szybko reaguje i modyfikuje trening.

Co zmieniło się w Twoim treningu odkąd wstąpiłeś do Elemental Tri Team?
Chyba wszystko… nie tylko trening się zmienił, ale samo nastawienie do treningu. Od momentu dołączenia do Elemental Tri Team, brałem udział w kilku obozach z kadrą narodową Czech. Poznałem ich podejście do sportu i przekonałem się, że trening nie kończy się na tym, co powiedział trener. Nie wystarczy trzy razy dziennie pójść na trening i dać z siebie wszystko. Trzeba jeszcze pamiętać o odnowie biologicznej, ćwiczeniach stabilizacji czy rozciąganiu, żeby następnego dnia być znowu gotowym do ciężkiego wysiłku. Sam trening też oczywiście zmienił się drastycznie. Dużo więcej treningów wykonuje na wyższych intensywnościach, w niektórych tygodniach mam trzy razy akcent biegowy na stadionie.

Czy masz poczucie, że twój poziom sportowy idzie do przodu, a sprawy zmierzają we właściwym kierunku?
Zdecydowanie tak. Widzę, że staje się coraz mocniejszy w każdej z konkurencji, nie umiem jeszcze czasami momentami połączyć tego w całość i pokazać na co mnie stać na zawodach. Ale mam nadzieje, że i to przyjdzie z czasem.

Jakie są twoje cele sportowe w 2018 roku?
Celem sportowym na nadchodzący sezon jest zdobycie jak największej liczby punktów do rankingu ITU i obrona tytułu mistrza Polski.

Nad czym w twojej ocenie musisz popracować przede wszystkim?
Największy problem w tym sezonie sprawiał mi rower i przejście z pływania na rower. Tak jak na polskie warunki moje umiejętności kolarskie były wystarczające, tak za granica prawie na każdych zawodach dostawałem na tym etapie przysłowiowe „baty”. Ciężki treningi kolarski i praca nad przejściem z pływania na rower to dwa główne aspekty, które muszę podciągnąć do przyszłego sezonu.

Kacper Stępniak to stypendysta Fundacji Miasta Sportu wspierani w ramach programu Elemental Tri Team. Celem tego programu jest wyszukiwanie talentów olimpijskich w triathlonie i wsparcie ich rozwoju sportowego. Głównym trenerem Elemental Tri Team jest brązowy medalista olimpijski w triathlonie z Sydney – Jan Rehula. Pomagają mu najlepsi polscy trenerzy – Cezary Figurski i Piotr Netter.

Sponsorem strategicznym programu jest firma Elemental Holding SA, która od wielu lat wspiera polski triathlon m.in. jako sponsor serii zawodów triathlonowych Elemental Tri Series na dystansie sprinterskim, w ramach której rozgrywany jest Puchar Polski pod egidą Polskiego Związku Triathlonu. Program wspierają także New Balance, Sailfish, Sissu oraz Powerbar.

Więcej informacji o Elemental Tri Team można znaleźć na stronie www.triteam.pl oraz na www.facebook.com/elementaltriathlon

Akademia Triathlonu
Akademia Triathlonuhttps://akademiatriathlonu.pl
Największy portal o triathlonie w Polsce. Jesteśmy na bieżąco z triathlonowymi wydarzeniami w kraju i na świecie, znajdziesz również u nas porady treningowe, recenzje sprzętu czy inspirujące rozmowy.

Powiązane Artykuły

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,318ObserwującyObserwuj
435SubskrybującySubskrybuj

Najpopularniejsze