Sposób na Blue Monday? Badania są zgodne! Ruch!

Dzisiaj Blue Monday, który uznawany jest za „najbardziej depresyjny dzień w roku”. Depresja to poważna choroba, z którą zmagają się miliony osób na całym świecie. Czy regularny ruch może jej zapobiegać, a ćwiczenia pomagać w leczeniu? Właśnie na to wskazują badania.

ZOBACZ TEŻ: Ekstremalne wyzwanie w szczytnym celu – Opolanin pobiegł dla zdrowia

Wiele poprzednich badań opierało się na zbyt małej liczbie przebadanych osób lub tylko na zaufaniu do ankietowanych odnośnie do ich wspomnień związanych z trenowaniem. Tym razem sprawdzano, czy ćwiczenia fizyczne mogą zapobiegać depresji, mierząc poziom wytrenowania uczestników testów. Naukowcy skupili się na porównaniu zdrowia psychicznego z początku prowadzonych badań, do tego po roku lub później.

Wyniki badań: Jak dobra kondycja pomaga w walce z depresją?

Ze statystyk wynika, że ludzie o najniższej kondycji fizycznej mają o 75% większe prawdopodobieństwo zdiagnozowania depresji, niż ci, którzy są w lepszej formie. Natomiast Ci w środku stawki pod względem wytrenowania mają o 25% większe prawdopodobieństwo rozwoju depresji niż ci o najwyższej kondycji.

Oddzielne, drugie badanie pokazuje, iż pacjenci ze zdiagnozowaną klinicznie depresją poddani regularnemu wysiłkowi fizycznemu zauważają znaczną poprawę stanu psychicznego.

depresja
fot. freepik – rawpixel.com

Trzecie opracowanie polegało na badaniu krwi osób cierpiących na silną depresję przed i po treningu. Próbki krwi po wysiłku pokazały zmniejszoną ilość markerów zapalnych. Zauważono również zwiększenie produkcji hormonów i substancji biochemicznych, które są odpowiedzialne za zdrowie mózgu.

Jak przyznają główni autorzy tych trzech badań, to jest dopiero pierwszy etap projektu. Należy wykonać większe i dłuższe w czasie opracowanie. W przyszłości naukowcy chcą odkryć, jakie dokładnie ćwiczenia należy wykonywać, aby były one jak najbardziej skuteczne w walce z depresją.

Podsumowując słowami naukowców „ludzie potrzebują być aktywni, aby poprawiać zdrowie psychiczne”.

Badania – ruch jako sposób na uniknięcie depresji

W 2019 roku naukowcy Felipe Schuch (Uniwersytet Santa Maria w Brazylii) oraz Brendon Stubbs (King’s College w Londynie) opublikowali w magazynie Current Sports Medicine Reports tekst „The Role of Exercise in Preventing and Treating Depression”. Był to efekt wieloletnich badań i analiz. Naukowcy we wstępie podkreślali, że rola ćwiczeń jako elementu leczenia depresji jest niejasna i chcą uporządkować wiedzę o tym, czy aktywność fizyczna pomaga w jej przeciwdziałaniu i leczeniu.

Badania pokazywały, że osoby, u których aktywność fizyczna jest na wyższym poziomie, mają mniej symptomów depresji. Przykładowo badanie przeprowadzone w Brazylii dla Brazilian National Health Survey (60.000 osób) pokazało, że brak wysiłku fizycznego łączony jest z depresją pośród mężczyzn (zarówno młodszych, jak i starszych). Podobne sytuacja wyglądała pośród starszych Japończyków i w Stanach Zjednoczonych. Z badań przeprowadzonych w USA wynikało, że osoby, w wieku ponad 20 lat, u których zaobserwowano tylko lekką aktywność fizyczną, mogły częściej zapadać na depresję niż osoby, które wykazywały się dużą aktywnością fizyczną.

Chcąc uniknąć stronniczości Schuch i Stubs przeanalizowali aż 49 badań na łącznej próbie prawie 267.000 osób, które były obserwowane przez rok i nie miały depresji. Doszli do wniosku, że ćwiczenia pomagają przeciwdziałać depresji i redukują szansę na zachorowanie od około 17% do 41% – niezależnie od wieku, kraju oraz płci badanych. Przykładowo szanse na zachorowanie były mniejsze o 12% u dorosłych, a 21% u osób starszych.

Średnio szanse na zachorowanie były mniejsze o 22% dla osób, które uprawiają sport w sposób „w umiarkowany do intensywnego” przez łącznie 150 minut (2,5 godziny) tygodniowo.

ZOBACZ TEŻ: Treningowe postanowienia noworoczne. Jak się motywować i odpuszczać? – psycholog Kaja Romanowicz

Ćwiczenia jako forma terapii?

Depresja jest jedną z chorób, które dotykają nas globalnie. Podstawą leczenia są interwencje farmakologiczne i psychologiczne. Chociaż są skuteczne, nie wszyscy zareagują na te terapie – wymagane są alternatywne podejście do zapobiegania i leczenia depresji. Literatura wykazała, że wyższy poziom aktywności i ćwiczenia nadają efekt ochronny w przypadku depresji incydentalnej – czytamy w pracy naukowców.

Jako że różne osoby mogą w różny sposób reagować na ćwiczenia, Schuch i Stubs również w tej części powoływali się na badania prowadzone przez 40 lat. Naukowcy przeprowadzili analizę, która uwzględniała 25 badań na prawie 1500 osobach. Doszli do wniosku, że ćwiczenia mogą osłabiać symptomy depresji, chociaż nie działają w ten sam sposób na wszystkich. Pozytywnie na ruch reagowało nawet do 50% osób z depresją, a efekt określany był jako znaczący, czasem nawet tak wysoki, jak terapia słowna oraz leki. Autorzy sugerowali, że metody te mogły dać wspólnie większe korzyści.

Źródła

  1.  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27765659 (dostęp kwiecień 2017)
  2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26978184 (dostęp kwiecień 2017)
  3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26657969 (dostęp kwiecień 2017)
  4. https://journals.lww.com/acsm-csmr/fulltext/2019/08000/the_role_of_exercise_in_preventing_and_treating.6.aspx (dostęp styczeń 2023)

Aktualizacja: 16.01.2023 r przez Rabbit2.

Powiązane Artykuły

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,830ObserwującyObserwuj
24,400SubskrybującySubskrybuj

Polecane