Sensacja w Lahti. Rico Bogen jednym z najmłodszych mistrzów świata!

W niedzielny poranek czekał nad emocjonujący wyścig mężczyzn PRO w ramach mistrzostw świata IRONMAN mężczyzn. Na liście startowej byli między innymi Kristian Blummenfelt, Sam Long i Mathis Margirier. Kibicowaliśmy Kacprowi Stępniakowi. Wyścig miał jednak iście sensacyjny przebieg!

Zatrucie pokarmowe, którego zawodnicy nabawili się po PTO Asian Open sprawiło, że jeszcze przed niedzielnym wyścigiem z rywalizacji wycofał się Jason West, a problemy mieli też inni zawodnicy – między innymi Kacper Stępniak i Kristian Blummenfelt. Wpłynęło to na dzisiejszy wyścig, który miał bardzo zaskakujący przebieg!

ZOBACZ TEŻ: Dzika karta, szybki rower i zatrucie pokarmowe. Kacper Stępniak opowiada o debiucie w PTO

Niemieckie prowadzenie na początek

Pierwszą część wyścigu, czyli 1,9 km pływania najszybciej pokonał Justus Nieschlag (22:43). Piąty czas pływania miał Ben Kanute (22:54), a Kacper Stępniak miał 18. czas (23:08) i niecałe 25 sekund straty do lidera.

Początek części rowerowej układał się nieco zaskakująco. Pośród 6 zawodników, którzy jechali z przodu, aż 5 pochodziło z Niemiec. W grupie tej jechali między innymi Rico Bogen i Justus Nieschlag. Zawodnicy zmieniali się na prowadzeniu i w okolicach 50 kilometra na czele był Mathias Margirier. Różnice były jednak niewielkie.

Ciekawie było dalej. Lionel Sanders był jednym z zawodników, którzy byli w grupie pościgowej mającej około 2:20 straty do liderów. Jechali w niej również Kristian Blummenfelt oraz Sam Long, a blisko był Kacper Stępniak, który miał około 2:44 straty do lidera.

Dyskwalifikacja Lionela Sandersa!

Prowadząca grupa wraz z Margirierem zyskiwała jeszcze przewagę nad większą grupą pościgową, w której był między innymi Sam Long mający około 3 minut straty. Wypadł z niej niestety Lionel Sanders, który otrzymał karę za przekroczenie linii środkowej. Nieco później dowiedzieliśmy się, że Kanadyjczyk otrzymał karę dyskwalifikacji. Sanders został na trasie i dokończył treningowo cały wyścig.

Dużo tracił Kristian Blummenfelt, który nie czuł się dobrze po PTO Asian Open (zatrucie pokarmowe). Kacper Stępniak miał około 70 kilometra roweru niecałe 5 minut straty do liderów.

Całkowicie niemieckie podium!

Jako pierwsi w T2 pojawili się Frederic Funk i Mathias Margirier, którzy wspólnie rozpoczęli bieg, mając około 20 sekund przewagi nad kolejnymi zawodnikami. Sam Long ruszył na bieg, mając 3:38 straty. Kacper Stępniak utrzymał się w TOP20, ale miał sporą stratę wynoszącą około 7 minut.

Wspomnianą dwójkę wyprzedził dość szybko młody Rico Bogen, który na 5 kilometrze miał około 20 sekund przewagi nad rywalami i minutę nad Janem Stratmannem. Wyglądało więc na to, że walkę o medale rozstrzygną Francuz i trzej zawodnicy z Niemiec.

Bogen nie zamierzał dać sobie wydrzeć tytułu mistrzowskiego z rąk. Powiększał przewagę nad rywalami dokładając kolejne sekundy. Na około 2 kilometry przed metą miał ponad minutę nad rywalami.

Tymczasem siły tracił Matthias Margirier, którego wyprzedził Jan Stratmann. Oznaczało to, że w Lahti będziemy mieli całkowicie niemieckie podium!

Rico Bogen został mistrzem świata IRONMAN 70.3. Na mecie ten 23-letni zawodnik miał czas 3:32:22. Frederick Funk zajął 2. miejsce (3:33:26), a brązowy medal zdobył Jan Stratmann (03:34:11).

To niesamowite. Jestem chyba najmłodszym mistrzem świata – powiedział triumfator wyścigu.

Kacper Stępniak uplasował się na 21. miejscu z czasem 3:43:52. Pełne wyniki PRO tutaj.

TOP10 MŚ IRONMAN 70.3 Lahti:

 1. Rico Bogen (Niemcy) – 3:32:22
 2. Frederick Funk (Niemcy) – 3:33:26
 3. Jan Stratmann (Niemcy) – 3:34:11
 4. Mathis Margirier (Francja) – 3:35:05
 5. Joshua Lewis (Wielka Brytania) – 3:36:45
 6. Youri Keulen (Holandia) – 3:37:57
 7. James Teagle (Wielka Brytania) – 3:38:08
 8. Marc Dubrick (Stany Zjednoczone) – 3:38:28
 9. Thos Bendix Madsen (Dania) – 3:38:29
 10. Menno Koolhas (Holandia) – 3:38:43
Grzegorz Banaś
Grzegorz Banaś
Redaktor. Lubi Lionela Sandersa i nowinki technologiczne. Opisuje ciekawe triathlonowe historie, bo uważa, że triathlon jest wyjątkowo inspirującym sportem, który można uprawiać w każdym wieku. Fan dobrej kawy i książek Jamesa S.A. Corey'a.

Powiązane Artykuły

2 KOMENTARZE

 1. Dyskwalifikację to powinni dostać organizatorzy, a nie Sanders. Kto dopuszcza taką ilość motocykli na trasie?Chwilami przeszkadzali zawodnikom w wyprzedzaniu, oraz podczas wchodzenia w wąskie zakręty. Jak widać niestety nikt wniosków z ostatniej tragedii nie wyciągnął.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,454ObserwującyObserwuj
442SubskrybującySubskrybuj

Najpopularniejsze