Sensacyjna wiadomość: Trener gwiazd rezygnuje!

Brett Sutton i przedstawiciele Team TBB właśnie ogłosili, że trener-legenda, Brett Sutton rezygnuje! Odejdzie z funkcji 1 stycznia 2014 roku. Brett Sutton to trener prawdziwych gwiazd. Spod jego skrzydeł wyfrunęły takie mistrzynie jak: Chrissie Wellington, Nicola Spirig, Emma Snowsill, Caroline Steffen, a także Reinaldo Colluci, James Cunnama. Sutton spędził 7 lat w TeamTBB, który założył razem z Alexem Bokiem. Na razie nie ma informacji o dalszej przyszłości Bretta Suttona. 

 

Oświadczenie Bretta Suttona:

„Przez ostatnie miesiące jasno dawałem do rozumienia, że sport wymaga drastycznych zmian, ale wydaje mi się, że inni triathloniści i członkowie zespółu TeamTBB nie wierzą, że zamierzam wprowadzić nowy plan w życie. Wydaje mi się również, że moje ciągłe „potyczki”, przeciąganie liny z World Triathlon Corporation (organizator serii Ironman) powoduje dyskryminację zawodników z mojego teamu i dysharmonię wewnątrz samej grupy. To, że jestem członkiem zespółu uniemożliwia mi również krytyczne wypowiadanie się na
temat sponsorów, którzy przekonani o swojej niezachwianej pozycji na rynku, utrudniają życie sportowcom i pozostałym członkom zespołu. Tak więc rezygnuję i wycofuję się z „Ironman coaching”, aby dać sobie możliwość mówienia prawdy bez szkodzenia komukolwiek z TeamuTBB.

Brett Sutton jest bardzo kontrowersyjnym trenerem. Jego opinie mogą bulwersować, ale jedno jest pewne – wywołują dyskusję. Oto kilka przykładów:

 

– Sutton twierdzi, że pełne koło (popularny dysk) nie jest odpowiednim sprzętem dla…kobiet startujących w Ironmanie. Australijski trener twierdzi, że kobiety nie potrafią przejechać dystansu z prędkością powyżej 40km/h, a zdaniem Suttona dysk spełnia swoją rolę właśnie przy prędkości zbliżonej do 40km/h. Ale co ważniejsze dysk i tak jest zabroniony na Hawajach, więc trzeba trenować tak, jak się ścigamy.

 

– Brett Sutton jest ogromnym przeciwnikiem kasków aero! Twierdzi, że nie dość dobrze odprowadzają nadmiar ciepła gromadzącego się pod kopułą. W wywiadzie dla slowtwitch.com mówił: „Triarthloniści najpierw gotują swoje mózgi, a później biegną maraton! Zyskują w aero półtorej minuty tylko po to, aby pobiec maraton 15 minut wolniej!”

 

– Australijski trener gwiazd krytykuje również obuwie z podwyższoną piętą, które jego zdaniem przyczynia się do powstawania kontuzji. Twierdzi, że w zawodach długodystansowych nie powinno się stosować techniki śródstopia!

 

Chrissie Wellington w swojej książce „Bez ograniczeń” pisała o złości jaką w Suttonie wzbudzały…bidony postawione na brzegu basenu. Kopał je z całych sił, mówiąc: „Czy podczas pływania w Ironmanie pijesz z bidonu? Nie! To tu też nie będziesz”.

 

Kontrowersje dotyczą również zarzutów o nadużycie swojej pozycji trenerskiej w kontaktach z 14-letnią podopieczną. Mowa jest o kontakcie natury seksualnej, ale brak jasnego sprecyzowania o co chodzi? Wiele do myślenia daje wyrok jaki usłyszał Sutton: dwa lata w zawieszeniu, bo jak uzasadnił sąd: „Zbyt wielu czołowych zawodników ucierpiałoby z powodu nieobecności Suttona”. W kuluarach mówiło się, że sąd wydał taki wyrok kierując się dobrem australijskich sportowców i obawami o brak medali na IO, jeśli Sutton zostałby zbyt wcześnie odsunięty! On sam twierdzi, że jest niewinny, ale przyznał się przed sądem jeszcze przed rozprawą, aby długim i uciążliwym procesem nie szkodzić zawodniczce. Po procesie Sutton dostał dożywotni zakaz trenowania w Australii. Ówczesny Prezydent ITU Les McDonald powiedział, że triathloniści, którzy dalej trenują z Suttonem powinni zostać wyrzuceni ze swoich narodowych reprezentacji! 

Powiązane Artykuły

2 KOMENTARZE

  1. „Triarthloniści najpierw gotują swoje mózgi, a później biegną maraton! Zyskują w aero półtorej minuty tylko po to, aby pobiec maraton 15 minut wolniej!”
    Nobla mu za to i Oskara! 🙂

    Dziwilo mnie bardzo, jak wielu zawodnikow widzialem w tym roku w Kona w tych zupelnie pozbawionych wentylacji aero kaskach , ktore sa dobre na dziesieciokilometrowa czasowke ale nie na 180 km w tamtej temperaturze, wilgotnosci i sloncu .

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,470ObserwującyObserwuj
442SubskrybującySubskrybuj

Polecane