Sezon IRONMAN 2013 rozpoczęty!

U nas zima, walka z motywacją do wyjścia na jakikolwiek trening, a profesjonaliści mają już za sobą pierwszy start w zawodach z cyklu Ironman w 2013 roku. W Pucon, malowniczej miejscowości w Chile, na dystansie 70.3 triumfował Brazylijczyk Reinaldo Colucci, wyprzedzając zaledwie o kilka sekund Daniela Fontanę. Wśród kobiet historyczny dla swojego kraju sukces odniosła Chilijka Valentina Carvallo. Colucci na początku biegu utrzymywał przewagę 3 minut nad goniącym go Fontanem, jednak z każdym kilometrem walka stawała się coraz bardziej zacięta, a dystans między dwoma zawodnikami się zmniejszał. Po wspaniałym pościgu wygrał prowadzący Brazylijczyk, który zaledwie o 2 sekundy pokonał ambitnego Włocha. Na trzeciej pozycji uplasował się Chilijczyk Felipe van de Wyngard, dla którego był to dopiero czwarty raz, gdy znalazł się z pierwszej dziesiątce zawodów z cyklu Ironman w Pucon.

10. Marcel Zamora  ESP

Wśród kobiet nie miała sobie równych przedstawicielka gospodarzy, Valentina Carvallo z Chile. Udowodniła tym, że jej zeszłoroczny sukces (2 miejsce) w Pucon nie był przypadkiem. Z pewnością na jej postawę wpłynęła niesamowita postawa kibiców, których doping pozwolił wygrać jej z główna rywalką, Amerykanką Sarą Piampiano. Trzecie miejsce wywalczyła Federia Fontini z Urugwaju. Ona również może zaliczyć występ do udanych, albowiem była to najlepsza lokata jaka zajęła w swojej karierze na dystansie 70.3.

Podium kobiet

1.  Valentina Carvallo CHI
2.  Sarah Piampiano USA
3.  Federia Frontini URU

Zawody Agrosuper Ironman 70.3 odbyły sie w Pucan już po raz szósty. Pierwszy triathlon, na krótszym dystansie, miał miejsce w 1984 roku. To tutaj startowali tacy zawodnicy jak Paula Newby Fraser, Mark Allen, Lori Bowden, Chris McCormack czy też Peter Reid. Cała okolica, jak i same trasy zawodów są spektakularne. Pływanie odbywa się na jeziorze Villarica (1 pętla w kształcie litery „M”, gdzie w połowie trasy zawodnicy na moment opuszczają akwen). Pętle rowerowe są dwie i wiodą tuz obok słynnego wulkanu noszącego tę samą nazwę, co jezioro. Najbardziej wymagająca jest trasa biegowa, która ma kilka wzniesień i wiedzie ulicami Pucon.