Sowiński i Chmura na listach Mistrzostw Europy Challenge

Już w najbliższą sobotę dwójka triathlonistów z Polski wystartuje na jednej z najstarszych imprez triathlonowych na świecie. Sowiński i Chmura zawalczą tam o miejsca na podium Mistrzostw Europy Challenge na dystansie długim.

Niedaleko stolicy Holandii za dwa dni odbędzie się wyjątkowa triathlonowa impreza. Wyjątkowa nie tylko dlatego, że to na jej trasie wyłonieni zostaną tegoroczni mistrzowie starego kontynentu na dystansie długim marki Challenge. Triathlon w Almere jest bowiem drugim najstarszym eventem na świecie – przebijają go tylko Hawaje.

To tam w roku 1981 stanęli do historycznej rywalizacji pierwsi uczestnicy. Po ponad 40 latach wiele się zmieniło. Jednak wciąż tradycja tego miejsca opiera się na sportowym duchu walki, który obecny jest od samego początku dziejów Almere.

Czy któryś z Polaków stanie na podium?

To właśnie tam dokładnie w sobotę 10 września z jedyną taką trasą dystansu pełnego, bo położoną poniżej poziomu morza, zmierzy się Miłosz Sowiński i Maciej Chmura. Na starcie staną oni z 40 zawodnikami z Europy (i nie tylko), wśród których będzie również światowa czołówka.

Z pewnością w gronie konkurentów Polaków znajduje się reprezentant gospodarzy Evert Scheltinga, który w światowym rankingu zawodników dystansu długiego World Triathlon zajmuje 11. miejsce. W ubiegłym roku na Mistrzostwach Świata na tym samym dystansie, które odbyły się w Almere, zajął on 4. pozycję w bardzo mocnej stawce mężczyzn PRO. Uzyskał on wówczas rezultat 7:49:32.

Kolejnym groźnym rywalem jest Amerykanin Andrew Starykowicz. Był on pierwszym zawodnikiem w historii, któremu udało się złamać 4 godziny podczas etapu kolarskiego na dystansie Ironman. Ponadto ma on na swoim koncie niejedno podium i niejeden najlepszy wykręcony na zawodach czas kolarski.

Specjalnie z Austrii na mistrzostwa Challenge przyjedzie Thomas Steger. W ubiegłym roku to on w Almere zajął jedno miejsce niżej – tuż za Starykowiczem. W światowym rankingu na dystansie długim World Triathlon Austriak znajduje się na pozycji lidera.

Polacy przed Mistrzostwami Europy Challenge

Miłosz Sowiński niecałe trzy tygodnie temu pierwszy raz w tym sezonie wystartował na „pełnym”. Wyścig w Kalmar był jego ostatnią szansą na to, by zdobyć slota na tegoroczne mistrzostwa na Hawajach. Pomimo bardzo obiecującego pływania oraz roweru, niestety problemy żołądkowe uniemożliwiły mu walkę o kwalifikacje. Ostatecznie wyścig ukończył on na 15. miejscu.

Maciej Chmura ostatnio zmagał się kontuzją. Planował on start podczas Metalkas Ocean Lava Triathlon Polska na „połówce”, jednak w ostatniej chwili plany pokrzyżowały mu problemy ze ścięgnem Achillesa. Nieco ponad dwa tygodnie temu jednak wrócił on do biegania i jak sam przyznaje, „realizuje niezbędne minimum z obciążeń biegowych”.

Elita mężczyzn, w tym Polacy, która ścigać się będzie w ramach Mistrzostw Europy Challenge, wystartuje sobotniego poranka o godzinie 7:10. Postępy uczestników będziecie mogli śledzić na bieżąco na stronie challenge-family.com. Oficjalnie wyniki zaś znajdziecie na triathlon.org.

ZOBACZ TEŻ: Triathlon z prawie najdłuższą historią odbędzie się w ten weekend

 

Powiązane Artykuły

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,473ObserwującyObserwuj
443SubskrybującySubskrybuj

Polecane