Sportowcy przeciwko dopingowi. Czwarta edycja „Biegam z czystą przyjemnością”

Edukacja i pomoc innym – te dwa cele przyświecają akcji „Biegam z czystą przyjemnością”. W czwartej edycji wydarzenia organizowanego przez Polską Agencję Antydopingową zwiększono limit zawodników, a także przygotowano nowy dystans. Gdzie zapisać się na bieg?

ZOBACZ TEŻ: Gdzie Robert Wilkowiecki będzie się ścigał w 2024 roku?

„Biegam z czystą przyjemnością” to wydarzenie zainicjowane przez Polską Agencję Antydopingową, które narodziło się z idei dbania o czysty sport. Organizowany event ma również charakter charytatywny. Jego celem, oprócz promowania uczciwego współzawodnictwa i edukacji o negatywnych skutkach stosowania dopingu jest wspieranie finansowe sportowców. 

Wypełnienie luki edukacyjnej i pomoc innym 

Tegoroczna edycja „Biegam z czystą przyjemnością” to czwarta odsłona wydarzenia poświęconego tematowi czystej i uczciwej rywalizacji. Jak podkreśla POLADA, organizacja chce „pokazywać wszystkim sportowcom amatorom, że szczególnie dla nich sport ma być radością i drogą do utrzymywania zdrowia”.

– Akcja wypełnia lukę edukacyjną w zakresie szkodliwości stosowania substancji dopingujących w sportach amatorskich. Chcemy przestrzec przed sięganiem po doping i po suplementy diety pochodzące z niesprawdzonego źródła, od firm „krzak”, gdzieś z internetu. Takie decyzje mogą mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Trzeba mieć na uwadze, że funkcjonuje wiele stron internetowych, które oferują suplementy produkowane w skandalicznych  warunkach. Tylko w ubiegłym roku POLADA podjęła aż 32 sprawy we współpracy ze służbami. Wszystkie skończyły się zatrzymaniami członków sterydowych gangów – wyjaśnia Michał Rynkowski, dyrektor POLADA.

Oprócz edukacyjnego wymiaru ważny jest wymiar charytatywny. Wszystkie środki z pakietów startowych i dobrowolne darowizny zostaną przekazane na konkretny cel 4. edycji. W ubiegłych latach były to: rehabilitacja młodych sportowców, przeciwdziałanie depresji w sporcie i fundusz stypendialny „Skok w marzenia”.

„Biegam z czystą przyjemnością” – zapisy

Uczestnicy 4. edycji „Biegam z czystą przyjemnością” po raz pierwszy do wyboru będą mieli dwa dystanse: nowy – 4999 metrów i dobrze już znany biegaczom, dystans 9999 metrów. W akcji można wciąć udział, startując 14 kwietnia w jednym z dziewięciu stacjonarnych biegów (Brodnica, Chorzów, Gubin, Inowrocław, Kielce, Kaczory, Ostrołęka, Starogard Gdański, Warszawa) lub wirtualnie, biegnąc w dowolnym miejscu i czasie przy pomocy aplikacji, która będzie aktywna do 20 kwietnia. 

W „Biegam z czystą przyjemnością” nie ma limitu czasu. Każdy biegnie lub maszeruje w swoim tempie, a na mecie dostaje medal. Inicjatywa jest otwarta na sportowców z niepełnosprawnościami. W akcję zaangażowane są również największe sportowe nazwiska. W ubiegłym roku ambasadorem „Biegam z czystą przyjemnością” był triathlonista Robert Wilkowiecki.

Zapisy na zawody otwarte zostały 4 lutego. Impreza cieszy się sporą popularnością a limit uczestników na całą Polskę to 1299 osób. Cena pakietu startowego wynosi 39.99 zł. Kwota w całości przekazana zostanie na cel charytatywny.

Więcej informacji na oficjalnej stronie akcji.

Nikodem Klata
Nikodem Klata
Redaktor. Dziennikarz z wykształcenia. W triathlonie szuka inspirujących historii, a każda z nich może taką być. Musi tylko zostać odkryta, zrozumiana i dobrze opowiedziana.

Powiązane Artykuły

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,509ObserwującyObserwuj
443SubskrybującySubskrybuj

Polecane