Jak pojechać na MŚ do St. George i nie zbankrutować?

Mistrzostwa świata IRONMAN 70.3 odbędą się pod koniec miesiąca w St. George, w stanie Utah. Postanowiliśmy oszacować, ile może kosztować udział w mistrzostwach świata. Na Hawaje jedzie się za kilkadziesiąt tysięcy złotych (koszty ogółem), a do St. George za ile?

Przyjrzeliśmy się cenom połączeń lotniczych oraz cenom noclegów. Jak można było się tego spodziewać, na czas mistrzostw te mocno poszybowały w górę. Wyjazd jednoosobowy w ogóle się nie kalkulował, dlatego zaczęliśmy liczyć opcję wyjazdu 3-osobowego. Dopiero wówczas doszliśmy do jakiegoś sensownego, patrząc z ekonomicznego punktu widzenia, scenariusza.

Z pracy nad tym tekstem nauczyliśmy się jednego – przy tego typu wyjazdach niezwykle istotny jest networking. Dzięki działaniu w grupie można znacząco obniżyć koszty noclegu i transferów.

Kiedy i gdzie odbędą się MŚ IRONMAN 70.3 w 2022 roku?

Mistrzostwa świata IRONMAN 70.3 są organizowane w różnych miejscach globu. W 2022 roku zawody odbędą się w St. George, w stanie Utah. Rok później uczestników wyścigu o mistrzostwo świata ugości fińskie Lahti.

Tegoroczne zawody odbędą się w dniach 28-29 października. W pierwszym terminie w trasę wyruszą kobiety startujące w kategorii PRO, a w drugim zawodowi triathloniści. Zawodnicy AG będą startowali w czasie obu dni startowych.

Jak dojechać do St. George na MŚ IRONMAN 70.3?

Zanim przyjrzymy się możliwościom dotarcia do St. George, zróbmy pewne założenia, dzięki którym łatwiej nam będzie szacować koszty.

  • Po pierwsze, dla uproszczenia przyjmiemy, że nasz start zaplanowany jest na 28 października.
  • Po drugie, załóżmy, że do St. George chcemy przybyć na ok. 5 dni przed zawodami, a powrót planujemy na 29 października.
  • Po trzecie, uznajmy, że w naszych wyborach będziemy kierowali się kryterium najniższej ceny.

Czy można dolecieć bezpośrednio do St. George?

St. George to miejscowość z własnym lotniskiem regionalnym. Na tablicy połączeń SGU Regional Airport znajdują się loty do miejscowości takich jak: Salt Lake City, Phoenix, Dallas i Denver. Jeśli na miejsce chcecie dotrzeć samolotem, to z lotniska, na którym wylądujecie w USA, musicie udać się w jedno z tych miejsc. Prawdopodobnie nie będzie to najlepsze rozwiązanie.

Mapa USA Los Angeles, a może Las Vegas?

Lecąc z Polski, warto wziąć pod uwagę dwa kierunki: Los Angeles oraz Las Vegas.

Las Vegas jest niemal na wyciągnięcie ręki, dlatego nie ma problemu z tym, żeby z „Miasta Grzechu” dostać się do St. George nawet autobusem. Zajmie to trochę ponad 2 godziny. W tym przypadku problemem jest jednak to, że lot odbywa się z przesiadką we Frankfurcie. To sprawia, że koszt przewozu roweru rośnie i może dojść do nawet 500€ w obie strony.

Brak samochodu na miejscu szybko się na nas zemści, bo, o czym zaraz przeczytacie, ciężko będzie tanio nocować w samym St. George.

Przykładowe połączenie WAW-LAS

PLL LOT dowiezie nas do Los Angeles bezpośrednio z Warszawy, a przy tym za przewóz roweru w jedną stronę skasuje ok. 450 zł. Bilet „na ostatnią chwilę”, na lot odbywający się 25 października można kupić w rozsądnej cenie 3.760 zł (nie uwzględnia opłaty za rower). Na miejscu trzeba wypożyczyć samochód, który później i tak będzie potrzebny. Na pokonanie odcinka z LA do St. George trzeba zakładać 6-7 godzin (ok. 620 km).

Bilet WAW-LAX

Noclegi w St. George

Na taki wyjazd nie wybierajcie się w pojedynkę! Polecamy nawiązywanie relacji i wspólne wynajmowanie noclegów (całe domy, apartamenty). To jest konieczne do tego, żeby nie popaść w koszty, które nie są małe nawet po ich zoptymalizowaniu.

Niestety na czas MŚ ceny noclegów w St. George są bardzo wywindowane. Kilka tysięcy gości odwiedzających małe miasteczko napędza taki popyt, że ciężko, a już w szczególności w tej chwili, wynająć coś w rozsądnej cenie. Booking pokazuje pokoje od 800 zł za dobę – znaleźliśmy dosłownie jedną taką ofertę. Wszystkie inne ceny pokoi, oczywiście w miejscach o najniższym standardzie, rozpoczynają się od ponad 1.000 zł za dobę.

Na Airbnb jest bardzo mało ofert. Jedna z lepszych pochodzi z Leeds. Jednak samochód w tym przypadku jest raczej niezbędny.

Oferta noclegu nieopodal St. George z serwisu AirbnbSzacujemy koszty

To nie są Hawaje, a więc wyjazd na MŚ do St. George nie będzie kosztował kilkadziesiąt tysięcy złotych, ale kilkanaście tysięcy na pewno. Jak drogi będzie to wyjazd, będzie zależne w dużej mierze od tego, jak efektywnie wykorzystacie networking i czy podzielicie się niektórymi kosztami z innymi osobami.

Wyjazd na MŚ w 3 osoby

Lot

Na biletach lotniczych już teraz oszczędzić się nie da. Owszem, przy odrobinie szczęścia, uda się „przyciąć” 15-20% ceny na jakieś ofercie last minute, jednak trzeba liczyć, że za transfer siebie i roweru w obie strony zapłacicie do 10.000 zł. Czemu tak drogo? Nasz plan zakłada powrót tą samą trasą, czyli bezpośrednim lotem z Los Angeles do Warszawy. Niestety bilet powrotny na 29 października jest o 1.000 zł droższy.

Bilet LAX-WAW

Koszt biletów lotniczych: do 10.000 zł

Wynajem samochodu

Wynajęcie VAN-a na 3 osoby (każda z rowerem i dużą walizką) 25 października w Los Angeles na lotnisku LAX i zwrot samochodu w tym samym miejscu 29 października przed odlotem, to koszt ok. 2.800 zł. Tak więc do rachunku na osobę można dodać po ok. 1.000 zł za wynajem i po ok. 500 zł za paliwo.

Koszt samochodu (wynajem i użytkowanie): do 1.500 zł

Chrysler Pacifica - oferta wynajmu samochodu na 4 dni

Nocleg

Mając samochód, możemy znaleźć lokum z dala od. St. George. Dzięki temu scenariusz z płaceniem do 500 zł za nocleg za dobę jest jak najbardziej możliwy do realizacji. Patrząc np. na ceny noclegów w Cedar City (miejscowość oddalona o 85 km od St. George), rozpoczynają się one od 220-250 zł (a nie dolarów jak w St. George) za dobę, za osobę.

Przy założeniu wyjazdu w 3-osobowej grupie od ręki można zarezerwować naprawdę tani nocleg za ok. 300 zł za dobę, za 3 osoby, co daje 100-120 zł od osoby za noc.

Cedar City (3 osoby za dobę) - oferta wynajmu noclegu

Noclegi dla 3 osób na 4 doby

Cedar City (3 osoby za 4 dni) - oferta wynajmu noclegu

Koszt czterech noclegów: do 600 zł 

Podsumowanie:

  • Lot – do 10.000 zł
  • Samochód: ok. 1.500 zł
  • Nocleg – do 600 zł

SUMA: ok. 12.000 zł

Wychodzi na to, że za przygodę o nazwie „wyjazd na mistrzostwa świata do St. George” przyjdzie zapłacić ok. 12.000 zł. Jeśli macie ogarniętą logistykę tego wyjazdu, podzielcie się w komentarzu informacją, czy Wasze doświadczenia pokrywają się z naszymi szacunkami.

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Śledź nas

16,048FaniLubię
1,143ObserwującyObserwuj
302SubskrybującySubskrybuj

Kalendarz

10gr08:0018:00MORSMAN Triathlon 2022

Najpopularniejsze

X
X