Stolica gotowa na rekord frekwencji podczas Enea IRONMAN 5150 Warsaw!

Już w ten weekend (9-10 czerwca 2018 r.) odbędzie się trzecia edycja międzynarodowych zawodów Enea IRONMAN 5150 Warsaw. To będzie rekordowa odsłona triathlonowej rywalizacji na terenie Warszawy – na starcie stanie łącznie 1500 osób. W tym roku na uczestników czeka zupełnie nowa trasa biegowa, wiele atrakcji i pięknie zlokalizowana meta.

Kolejny rok triathlonowego święta w stolicy Polski przynosi rekord liczby uczestników. Do pierwszej edycji zgłosiło się niemal dziewięciuset miłośników sportu, w 2017 roku było już ich ponad tysiąc, a w najbliższy weekend rywalizację na dystansie olimpijskim, na który składa się 1,5 km pływania, 40 km jazdy na rowerze i 10 km biegu, podejmie aż półtora tysiąca uczestników. Oprócz ogromnego zainteresowania, trzecią edycję Enea IRONMAN 5150 Warsaw wyróżnia też nowa lokalizacja mety i strefy finishera.

– Bulwary Wiślane, które na jeden dzień staną się centrum rywalizacji triathlonistów, to wyjątkowe miejsce na mapie miasta. Okolice popularnego Centrum Nauki Kopernik, Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego i Muzeum Sztuki Nowoczesnej przyciągają tłumy mieszkańców i turystów. To świetna rozwiązanie, że właśnie tutaj finiszować będą uczestnicy Enea IRONMAN 5150 Warsaw – mówi Michał Drelich, dyrektor zawodów. – Liczę, że dzięki nowej lokalizacji przybliżymy warszawiakom sportowe zmagania zawodników z kilkudziesięciu krajów świata. Spodziewamy się pięknej pogody i aktywnego dopingu zarówno starszych, jak i młodszych mieszkańców, dla których przygotowano całą masę atrakcji – dodaje.
Podziwiać będzie można rywalizację nie tylko uczestników kategorii indywidualnej. Na starcie zawodów stanie również ponad pięćdziesiąt sztafet, w tym drużyna miasta stołecznego Warszawy, partnera strategicznego całej imprezy, a w jej składzie pojawi się zastępca prezydent m.st. Warszawy – Michał Olszewski.

Z roku na rok Enea IRONMAN 5150 Warsaw przyciąga coraz więcej zagranicznych gości. Wielu obcokrajowcom uczestniczącym w zawodach Warszawa przypadła do gustu i wracają do niej kolejny raz. W tej edycji do rywalizacji staną między innymi Francuzi, Ukraińcy, Litwini, Brytyjczycy, Słowacy, a nawet sportowcy z tak odległych miejsc jak Chiny, Portugalia i Nowa Zelandia.

– Cieszymy się, że udział w naszych zawodach wybierają zawodnicy z wielu krajów świata. To świadczy o wysokiej randze imprezy. Chcemy im pokazać piękno Warszawy i jej różnorodność – mówi Michał Drelich, dyrektor zawodów. – Rośniemy w siłę, w Enea IRONMAN 5150 Warsaw startuje coraz więcej osób, coraz więcej jest zawodników z zagranicy, a wyniki z jakimi uczestnicy wbiegają na metę są z roku na rok coraz lepsze.
Zawody obejmują też rywalizację triathlonistów w kategorii PRO. Na liście startowej profesjonalistów widnieje niemal dwadzieścia nazwisk, a wśród nich między innymi Aliaksandr Vasilevich – zwycięzca edycji 2017 oraz Łukasz Kalaszczyński – drugi zawodnik ubiegłorocznego Enea 5150 Warsaw. Na starcie zobaczymy też Agnieszkę Jerzyk – uczestniczkę Igrzysk Olimpijskich w Londynie i Rio, triumfatorkę drugiej odsłony warszawskiego triathlonu oraz Białorusinkę Hannę Maksimovą – jedną z najlepszych zawodniczek w swoim kraju w ostatnich latach. Na trasie zobaczymy też Matthew Nelsona, Macieja Bodnara oraz Aleksandrę Jędrzejewską.

Biegi najmłodszych

Tradycyjnie też odbędzie się Kids Run organizowany w ramach zawodów IRONMAN. Dzieci i młodzież od 3 do 15 lat będą pokonywać, w zależności od wieku od 200 do 1800 metrów. Rywalizacja najmłodszych odbędzie się w sobotę 9 czerwca na Skwerze kpt. Stanisława Skibniewskiego, nieopodal Centrum Nauki Kopernik. W ramach biegu przeprowadzana jest wyjątkowa akcja charytatywna – ZaWody dla Afryki. Z każdej opłaty startowej na akcję organizowaną przez UNICEF przekazane zostanie 10 złotych. Uzyskane w ramach biegu pieniądze zostaną przeznaczone na zakup i instalację pomp wodnych w tych regionach Afryki, gdzie dostęp do czystej wody pitnej jest utrudniony. W ZaWody dla Afryki angażują się też znane i lubiane postaci. Akcję wspiera Robert Korzeniowski i Łukasz Nowicki, Ambasadorzy Dobrej Woli UNICEF.

Program

Start głównych zawodów odbędzie się w niedzielę 10 czerwca o godzinie 9:00. Etap pływacki (1,5 kilometra), tak jak w latach ubiegłych, rozgrany zostanie w Zalewie Zegrzyńskim, w Białobrzegach. Kolarska część zawodów, wynosząca 40 kilometrów, prowadzić będzie Rembelszyczną od Strefy Zmian T1 do Warszawy. Uczestnicy przejadą Mostem Północnym, a następnie Wisłostradą obok Cytadeli i Starówki, wprost do strefy zmian T2 na Wybrzeżu Kościuszkowskim. Stamtąd zawodnicy pobiegną mostem Świętokrzyskim, obok Syrenki Warszawskiej, w kierunku Pragi i Stadionu Narodowego. W tym miejscu czekać będzie na biegaczy zielona ścieżka biegowa nad Wisłą. Wrócą mostem Świętokrzyskim i pobiegną dalej po nowych bulwarach. Do pokonania będę dwie 5-kilometrowe pętle na trasie biegowej, a meta zlokalizowana będzie na bulwarze gen. Pattona, przy Centrum Nauki Kopernik. Pierwszy zawodnik spodziewany jest na mecie około godziny 10:50

W okolicach bulwarów i mety znajdować się będzie także expo, strefa finishera, atrakcje dla kibiców i rodzin zawodników.

Akademia Triathlonu
Akademia Triathlonuhttps://akademiatriathlonu.pl
Największy portal o triathlonie w Polsce. Jesteśmy na bieżąco z triathlonowymi wydarzeniami w kraju i na świecie, znajdziesz również u nas porady treningowe, recenzje sprzętu czy inspirujące rozmowy.

Powiązane Artykuły

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,503ObserwującyObserwuj
443SubskrybującySubskrybuj

Polecane