Jaki sport rozwijał się najdynamiczniej w 2022 roku na Stravie?

2022 rok jest pierwszym od czasu wyhamowania pandemii. Na jego zakończenie Strava zaprezentowała dane wskazujące, jak po powrocie do względnej normalności zmieniły się nawyki użytkowników aplikacji. Jaki sport rozwijał się najdynamiczniej? Jakie ciekawe trendy udało się zaobserwować?

ZOBACZ TEŻ: Akcja charytatywna Świąteczne Bieganie. MKON zachęca do udziału!

W grupie raźniej

Nowym globalnym trendem jest zwrócenie się w kierunku sportów, które można uprawiać w grupie – powiedział Michael Horvath, Dyrektor Zarządzający Stravy.

Dane, które zaprezentowali właściciele aplikacji, potwierdzają słowa CEO. Zawodnicy, którzy w parach lub w grupach wieloosobowych trenowali dyscypliny takie jak: bieganie, jazdę na rowerze oraz marsze, pokonywali dłuższe dystanse i byli aktywni dłużej niż zawodnicy, którzy trenowali solo.

Porównanie solo vs grupa
Źródło: Strava (dane z rynku USA)

Ogromne zainteresowanie maratonami

W 2022 roku praktycznie podwoiła się grupa użytkowników aplikacji, którzy brali udział w maratonach. Po dwóch latach utrzymywania dystansu społecznego można było w końcu przeprowadzić imprezy, w których udział brały dziesiątki tysięcy uczestników. Grupa maratończyków najbardziej urosła w Holandii. W czołówce znaleźli się również Francuzi, Hiszpanie i Włosi.

Kraje, w których przybyło maratończyków
Źródło: Strava

Najdynamiczniej rozwijający się sport na Stravie

Z dyscyplin wchodzących w skład triathlonu jedynie pływanie cieszyło się dużym wzrostem popularności w USA. Użytkownicy Stravy zarejestrowali ponad 40% więcej aktywności w wodzie niż przed rokiem.

Za to niesamowity boom przeżywa w Stanach Zjednoczonych narciarstwo alpejskie (+379%). W porównaniu z ubiegłym rokiem Amerykanie zarejestrowali też o 180% więcej aktywności związanej z uprawianiem snowboardu. Dużą popularnością cieszyła się również wspinaczka skałkowa (+95%).

Najbardziej dynamicznie rozwijające się sporty
Źródło: Strava (dane z rynku USA)

Ludzie znowu podróżują

Zniesienie obostrzeń związanych z pandemią doprowadziło do zwiększenia liczby podróży do miejsc, w których uprawia się sport. Na serwerach Stravy zarejestrowano aż 101% więcej aktywności w miejscach znajdujących się z dala od miejsca zamieszkania użytkowników. Pocieszające jest to, że w tej kategorii nastąpił powrót niemalże do stanu sprzed wybuchu pandemii.

Miejsca, do których podróżują zawodnicy
Źródło: Strava

Inne wnioski 

Wzrasta popularność e-bike’ów, czyli rowerów, których napęd wspomagany jest przez silnik elektryczny. W tym roku aktywność na tego typu rowerach wzrosła aż o 26% i przypuszcza się, że w kolejnym roku popularność e-bike’ów będzie rosła.

Powiązane Artykuły

Śledź nas

16,202FaniLubię
1,217ObserwującyObserwuj
318SubskrybującySubskrybuj

Najpopularniejsze