Strava podnosi ceny. Kłopoty finansowe firmy?

W ubiegłym roku Strava przekroczyła 100 milionów użytkowników. Aplikacja jest dostępna aż w 195 krajach i cieszy się ogromną popularnością wśród sportowców. W 2023 roku znacząco wzrosną koszta subskrypcji. 

ZOBACZ TEŻ: Strava wykorzystana do szpiegowania wojska

Jak się okazuje większa liczba użytkowników, oznacza większe wydatki. Firma postanowiła więc podnieść cenę za subskrypcję. Ile trzeba będzie zapłacić? 

Pierwsze podwyżki 

Odpowiedź na pytanie ile trzeba będzie zapłacić za wersję premium aplikacji nie jest jednoznaczna. W internecie pojawiły się różne doniesienia. Część użytkowników Stravy została poinformowana mailowo o wzroście cen, podczas gdy inni dalej będą płacić tyle samo. 

Jako pierwsi podwyżką zostali dotknięci mieszkańcy Wielkiej Brytanii. W przypadku planu miesięcznego w Wielkiej Brytanii Strava podniosła stawki z 6,99£ do 8,99£, co stanowi wzrost o około 29%. W przypadku planu rocznego stawki skoczyły z 47,99£ do 54,99£, co daje 7£ rocznie, czyli około 15% wzrostu. Co ważne, zmiany dotknęły tylko nowych użytkowników. 

Źródło: Bikeradar

Co dalej? 

Teraz podwyżki mają dotknąć również innych użytkowników. Których? Niestety Strava nie podaje żadnych oficjalnych informacji. Na skrzynkach mailowych niektórych użytkowników m.in. z USA i Kandy, pojawiły się informacje o podwyżce, u innych nie. 

Jak wynika z maili, które oburzeni użytkownicy aplikacji publikują w internecie, od 6 lutego wzrośnie koszt subskrypcji wersji premium. Dotychczas użytkownik w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie musiał zapłacić za nią 7.99$. W 2023 roku będzie to już 11.99$, czyli aż 4$ więcej, co stanowi wzrost o 50%. Wzrost ceny dotyczyć, ma również pakietów rocznych. Tutaj różnica jest zdecydowanie wyższa. Ma być to skok z 59.99$ do aż 99$. 

Co zadecyduje o tym, czy cena zostanie podwyższona? M.in. to, czy użytkownicy wykupili miesięczną, czy roczną subskrypcję, ale także, z jakiego kraju pochodzą użytkownicy i kiedy zapisali się na subskrypcję. W niektórych przypadkach podwyżka wynosi kilka dolarów rocznie, w innych kilka dolarów miesięcznie.

STravaPriceIncreaseEmail
Źródło: DC Rainmaker

Brak konkretnych informacji 

Strava pytana o to, jakiego dokładnie wzrostu cen mogą spodziewać się użytkownicy, w odpowiedzi nie podaje kwot. Oznajmia tylko, że: „ceny mogą ulec zmianie, aby lepiej odzwierciedlały nowe funkcje i warunki rynkowe”.

Zmiany cenowe wywołały spore poruszenie wśród społeczności sportowców. Internauci nazywają wzrost kosztów „absurdalnym”. Wielu z nich deklaruje rezygnację z wersji premium i powrót do podstawowej, darmowej wersji. 

W porównaniu do konta premium posiada ona pewne ograniczone rozwiązania. Nie ma w niej dzienniczka treningowego, możliwości porównania aktywności czy zaawansowanych statystyk. 

Czy podwyżka cen jest kolejnym znakiem wskazującym na problemy finansowe firmy? W grudniu 2022 roku Strava zwolniła aż 38 z 400 pracowników. 

ZOBACZ TEŻ: Rosjanin przeciwko wojnie. W proteście pomaga Strava

Nikodem Klata
Nikodem Klata
Redaktor. Dziennikarz z wykształcenia. W triathlonie szuka inspirujących historii, a każda z nich może taką być. Musi tylko zostać odkryta, zrozumiana i dobrze opowiedziana.

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Śledź nas

16,205FaniLubię
1,217ObserwującyObserwuj
317SubskrybującySubskrybuj

Najpopularniejsze