Susz Triathlon -1/2 IM z rekordem trasy!

W ostatnim dniu Susz Triathlon 2022 odbył się tylko jeden wyścig. „Tylko jeden”, w porównaniu do pierwszych dwóch dni imprezy, kiedy odbyło się łącznie ponad dwadzieścia wyścigów! Kibice mogą czuć się jednak w pełni usatysfakcjonowani – wyścig na dystansie ½ IM był punktem kulminacyjnym tej znakomitej imprezy. Prawdziwym creme de la creme!

Przed startem

Suska połówka, czyli zawody na dystansie ½ IM (1,9  km pływanie / 90 km jazda na rowerze / 21,1 km bieganie) to jedyny wyścig zaplanowany ostatniego dnia Susz Triathlon 2022. Na starcie pojawiło się wielu mocnych zawodników, wśród nich Jacek Krawczyk, Sergiusz Sobczyk, Jacek Tyczyński, Maria Cześnik.

Pogoda, która w zasadzie każdego dnia rywalizacji w Suszu była inna, od upału w piątek do chłodnego poranka w sobotę, dziś sprzyja startującym.

Przebieg wyścigu

Dystans pływacki rozpoczął się rolling-startem, co pozwoliło na rozciągnięcie stawki zawodników. Najszybciej dystans pływacki, zgodnie z przewidywaniami, pokonał Sebastian Karaś (00:22:35). Z drugim czasem z wody wyszedł Jacek Krawczyk (00:24:33), z trzecim -Sergiusz Sobczyk (00:26:19). Pierwsza zawodniczka w klasyfikacji kobiet, Maria Cześnik, po pływaniu była na szóstym miejscu open.

Błąd w nawigacji popełnił Jacek Tyczyński, który nieprawidłowo pokonał ostatnią boję na trasie. Musiał więc zawrócić i poprawnie opłynąć boję, przez co stracił kilkadziesiąt sekund.

Finałowe rozstrzygnięcia

Trasa rowerowa, jak przed zawodami zapowiadał organizator, z odnowioną nawierzchnią, mogła sprzyjać osiąganiu wyników lepszych niż w poprzednich latach. Podczas części kolarskiej, Jacek Krawczyk odrobił prawie dwuminutową stratę do Sebastiana Karasia i przejął kontrolę nad wyścigiem. Tę część pokonał bardzo szybko, z czasem 02:03:29. W części biegowej Jacek Krawczyk już nie oddał prowadzenia i powiększał przewagę. Dystans półmaratonu pokonał w czasie 01:15:46.Najszybciej trasę biegową pokonał Jacek Tyczyński (01:14:58), co dało mu ostatecznie drugą pozycję.

Zwycięzcy

Zwycięzcą suskiej połówki w 2022, z rekordem trasy, został Jacek Krawczyk (03:46:21)!

Drugie miejsce zajął Jacek Tyczyński z czasem 03:52:45. Trzeci linię mety przekroczył Sergiusz Sobczyk – 03:54:52.

Wśród kobiet najszybsza w połówce IM w Suszu była Maria Cześnik (04:24:32). Niespełna dwie minuty po niej, do mety dobiegła Olga Kowalska, a prawie dziesięć minut później – Iga Kowalczyk (04:34:14)