Medal Jana Stępniaka i świetny debiut Grzegorza Perzyńskiego. Polacy na Światowych Igrzyskach Osób po Transplantacji 

Polscy triathloniści zaliczyli udane starty na Światowych Igrzyskach Osób po Transplantacji. Jan Stępniak zdobył brązowy medal, a Grzegorz Perzyński zajął 6. miejsce w swojej kategorii wiekowej. 

ZOBACZ TEŻ: 20 lat temu walczył, aby przeżyć. Teraz walczy, by przeżyli inni…

W dniach 14-22 kwietnia w australijskim Perth rozgrywane są Światowe Igrzyska dla Osób po Transplantacji. Polskę reprezentuje 21 zawodników, rywalizujących w rozmaitych dziedzinach sportowych. Na starcie wyścigu triathlonowego na dystansie sprint zameldowali się Jan Stępniak i Grzegorz Perzyński. 

Polscy triathloniści na Światowych Igrzyskach Osób po Transplantacji 

Na liście startowej wyścigu triathlonowego znajdowało się blisko 50. zawodników z całego świata. Polskę reprezentowali Jan Stępniak, będący 13 lat po przeszczepie nerki oraz Grzegorz Perzyński, który ponad 20 lat temu przeszedł transplantację wątroby. 

Jan Stępniak, w którego kategorii wiekowej startowało jedynie trzech zawodników, ulokował się na najniższym miejscu podium i z czasem 1:34:37, zdobył brązowy medal

Źródło: Facebook

Grzegorz Perzyński na mecie wyścigu zameldował się z czasem 1:20:43, co pozwoliło mu zająć 6. miejsce na świecie w swojej kategorii wiekowej i 17. miejsce open. Dla Perzyńskiego występ na Światowych Igrzyskach dla Osób po Transplantacji był debiutem na dystansie sprinterskim i jak przyznaje, „przed zawodami brałby ten wynik w ciemno”. 

Mój [czas] 1:20:43 jest, jak dla mnie, z nadwagą ponad 15kg [jest] całkiem przyzwoitym rezultatem, bo naprawdę cisnąłem dziś na rowerze i biegu ponad swoje oczekiwania.  Tylko pływania w sprincie muszę się nauczyć, bo pogubiony byłem dziś dokumentnie, a to zupełnie inne pływanie niż na moich długich dystansach, typu 3.8km w wodach otwartych! Zatem sądzę, że przy pewnych korektach, a przede wszystkim, zjechaniu jeszcze z 16,7 kg, jest szansa nawiązać kontakt z bardzo silną czołówka w mojej kategorii, która, tak, jak w biegu na 5km, zdominowała konkurencję! Jeszcze kilka miesięcy temu, mogłem tylko sobie pomarzyć, że będę reprezentantem Kadry Narodowej w imprezie rangi światowej z tak ważnym przesłaniem społecznym  i w swoim debiucie w nowej konkurencji, po jedynie kilku miesiącach przygotowań, chyba jednak nie przyniosłem wstydu – komentuje swój występ Grzegorz Perzyński. 

Nikodem Klata
Nikodem Klata
Redaktor. Dziennikarz z wykształcenia. W triathlonie szuka inspirujących historii, a każda z nich może taką być. Musi tylko zostać odkryta, zrozumiana i dobrze opowiedziana.

Powiązane Artykuły

1 KOMENTARZ

  1. Dzień dobry, dziękuje za publikację informacji o naszych startach. To bardzo ważne w szerzeniu wiedzy o idei transplantacji. Chciałbym jednak sprostować. W mojej kategorii wiekowej wystartowało 5 zawodników, a 2 nie ukończyło zawodów. Dla mnie osobiście samo ukończenie jest już sukcesem. Cała Polska Reprezentacja z Polskiego Stowarzyszenia Sportu po Transplantacji wywalczyła 55 medali. Pozdrawiam, Jan Stępniak

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,384ObserwującyObserwuj
435SubskrybującySubskrybuj

Najpopularniejsze