Światowy cykl zawodów XTERRA po raz kolejny odbędzie się w Krakowie

W dniach 11-12 sierpnia Stowarzyszenie Sport Bez Barier zaprasza wszystkich chętnych na zawody triathlonowe w wersji terenowej (cross triathlon).
Cross triathlon od zwykłego triathlonu różni się tym, że odbywa się w terenie. Krakowska edycja jest częścią światowego cyklu XTERRA WORLD w trakcie której odbędą się również Mistrzostwa Polski, a najlepsi zawodnicy kategorii wiekowych pojadą na Mistrzostwa Świata na Hawajach.

Jak co roku w jednym miejscu spotkają się światowej klasy zawodnicy, trenujący amatorzy oraz debiutanci i początkujący. Ci pierwsi pokonają 1,5 km płynąc, 36 km jadąc na rowerze oraz 10 km biegnąc. Dla mniej zaawansowanych zorganizowano dystans sprinterski, czyli 750 m pływania, 18 km rowerem oraz 5 km biegania po lesie. Specjalizujący się w jednej z dyscyplin mogą się skrzyknąć i wystartować w sztafecie, wówczas każdy z trzech zawodników pokonuje jeden z odcinków. Przygotowano również dystanse dla dzieci w wieku 6–14 lat w czterech różnych kategoriach wiekowych.


Krakowski cross triathlon jest o tyle ciekawy, że odbywa się około 4 kilometrów od historycznego centrum miasta. Zawodnicy będą pływać po lazurowym jeziorku na Zakrzówku, następnie czeka ich kilkanaście kilometrów jazdy na rowerze w Bielańsko-Tynieckim parku krajobrazowym, a na koniec trudny bieg po lesie w wersji krosu.
Triathlon crossowy jest atrakcyjny dlatego, że łączy w sobie trzy bardzo popularne dyscypliny sportowe i multiplikuje frajdę. Dodatkowo jest bezpieczny dla początkujących, ponieważ wymusza zrównoważony wysiłek, bez zbędnego obciążania tych samych partii mięśni. Nie ma w nim ani monotonii ani nudy. Na atrakcyjność tych zawodów wpływa również atmosfera dyscypliny – bez niezdrowej rywalizacji i stresu.
Staramy się utrzymywać luźną atmosferę , na XTERRA wszystko jest na spokojnie, ludzie mają dobre podejście, przyjeżdżają na zawody, żeby się dobrze bawić – mówi Wojtek Mazurkiewicz, organizator krakowskich zawodów.
Sam wielokrotnie startował z triathlonach crossowych na całym świecie (w tym na Hawajach). Wspomina, że niejednokrotnie najlepsi zawodnicy zatrzymują się, żeby pomóc mijanym zawodnikom, podają dętki i inne niezbędne narzędzia, pytają, czy nic się nie stało.

XTERRA Poland to nie tylko zawody, ale również krakowska społeczność sportowców. Już od początku wiosny co tydzień na Zakrzówku organizowane są otwarte treningi dla wszystkich, którzy chcą zacząć trenować tę dyscyplinę, a brakuje im motywacji. Organizatorzy zapewniają opiekę profesjonalnych trenerów, którzy uczą techniki jazdy na rowerze, pomagają poprawić wydolność w czasie treningów biegowych, a kiedy jest na tyle ciepło – zapraszają na treningi pływackie tzw. open water. Oddzielnie odbywają się również treningi dla dzieci.


W wersji minimum wystarczą rower górski, kostium pływacki i buty do biegania. Z tym oprzyrządowaniem można śmiało stratować w XTERRA Poland.
Do 12 sierpnia pozostało już niewiele czasu, ale cotygodniowe otwarte treningi na Zakrzówku wciąż trwają. Więcej informacji i aktualne terminy można znaleźć na fanpage’u XTERRA Poland. Jeżeli natomiast chcesz poczuć atmosferę zawodów od wewnątrz bez nadprogramowego wysiłku – to wciąż trwa nabór na wolontariuszy. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na http://xterrapoland.pl/. Istnieje jeszcze możliwość zapisów na miejscu w biurze zawodów.
W całe wydarzenie triathlonowe włączyło się miasto Kraków oraz Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie. Partnerem wydarzenie jest Polski Związek Triathlonu.

Akademia Triathlonu
Akademia Triathlonuhttps://akademiatriathlonu.pl
Największy portal o triathlonie w Polsce. Jesteśmy na bieżąco z triathlonowymi wydarzeniami w kraju i na świecie, znajdziesz również u nas porady treningowe, recenzje sprzętu czy inspirujące rozmowy.

Powiązane Artykuły

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,317ObserwującyObserwuj
435SubskrybującySubskrybuj

Najpopularniejsze