Swimrun – Świat oszalał na punkcie nowego sportu! Czy nad Soliną będzie podobnie?

Już 9 września nad Soliną odbędzie się jedna z 16 na Świecie, a zarazem pierwsza w Polsce, historyczna runda kwalifikacyjna do słynnych zawodów ÖtillÖ Swimrun World Championship, czyli wyścigu na archipelagu Szwedzkich wysp, gdzie po raz pierwszy odbyły się zawody w formule naprzemiennego biegania i pływania. Impreza Swimrun Poland Solina otrzymała rangę ÖtillÖ Merit Race. Dla środowiska triathlonowego można zobrazować, że ÖtillÖ w swimrunie to odpowiednik Ironmana w triathlonie.

Fenomen swimrun

Frekwencja na zawodach na świecie rośnie wykładniczo. W Szwecji swimrun jest na porządku dziennym jak u nas triathlon. Na ostatnich zawodach serii ÖtillÖ Swimrun World Series wystartowało już blisko 1000 osób.
Nieliczni jak na razie śmiałkowie z Polski, którzy ukończyły chociaż jedne zawody zagranicą mówią zgodnie: „To było wyjątkowe przeżycie!”. Opowiadaniu zawsze towarzyszą słowa: WYJĄTKOWE, CIĘŻKIE, WSPANIAŁE, PIĘKNE i wiele innych w podobnym stylu.

 

E:\1. RUNONLINE\1. Biegi\2016.09. - Swim Run\4. Zdjęcia, filmy, relacje\3. Otillo\Wysoka rozdzielczość otillo do prasy\ÖTILLÖ2016  JakobEdholm_8106697-HR.jpg

Fot. Nadia Odenhage/ ÖTILLÖ 16

Szukaj partnera/partnerki!/Kogo zabierzesz na swimrunnerską przygodę?


Główną zasadą swimrun jest rywalizacja parami. To między innymi ta formuła sprawia, że są to wyjątkowe zawody. Dążenie do wspólnego celu, współpraca na trasie i przeżywanie emocji budują silne relacje pomiędzy osobami z TEAMU.
Z reguły uczestnicy starają się dobierać na w miarę zbliżonym poziomie sportowym. Często zdarza się, że jedna osoba jest nieco lepsza w wodzie, a druga nieco lepsza w bieganiu. Dzięki temu występuje pewna równowaga w zespole. Oczywiście nie ma utartej reguły. Najważniejsze to dobre zgranie pomiędzy sobą.

 

C:\Users\Gabi\Desktop\ÖTILLÖ2016  JakobEdholm_0D37249-HR.jpg

Fot. Jakob Edholm/ ÖTILLÖ 16

C:\Users\Gabi\Desktop\logo_Swimrun_Solina.jpg

 

A UNIQE RACES IN UNIQUE PLACES

Czy można sobie w Polsce wyobrazić lepsze miejsce pasujące do międzynarodowego hasła „A uniqe races in uniqe places” niż Bieszczady? Najmniej zaludniony obszar w Polsce, królestwo dzikiej przyrody, niedźwiedzi, drapieżnych ptaków i wilków. Jak to mówią: Może to nie jest koniec świata – ale już go stąd widać!
Lokalizacja zawodów nad Soliną uzyskała akceptację światowej serii ÖtillÖ i już 9 września macie możliwość wyruszenia w niesamowitą sportową przygodę! Po drodze do zaliczenia słynne Zielone Wzgórza nad Soliną na czele z Górą Jawor. Do tego skaliste odcinki wzdłuż wybrzeża. Wisienką na torcie będzie zdobycie Wyspy Skalistej oraz wpłynięcie do Zatoki Węży!

 

C:\Users\Gabi\Desktop\kadr filmu.JPG

 

Do wyboru są trzy dystanse w zależności od stopnia zaawansowania: First Step – dla osób chcących zapoznać się ze sportem i spróbować na własnej skórze czym to się je.
8,5 km w tym 1,1 km pływanie podzielonego na 3 odcinki, najdłuższe pływanie – 400m.

 

C:\Users\Gabi\Desktop\Profil_First_Step_2017.jpg

 

Drugi dystans dla doświadczonych biegaczy i triathlonistów czyli Sprint:
21 km w tym 3 km pływanie podzielonego na 6 odcinków, najdłuższe pływanie – 1 000m.

 

C:\Users\Gabi\Desktop\Profil_Sprint_2017.jpg

 

A na koniec wisienka na torcie – dla prawdziwych ultrasów – Marathon w randze kwalifikacji do Mistrzostw Świata:
44 km w tym 5 km pływania podzielonego na 9 odcinków, najdłuższe pływanie – 1 000m.

 

C:\Users\Gabi\Desktop\Profil_Marathon_2017.jpg

 

Jednym słowem dla każdego coś dobrego.

Czego potrzebujesz żeby wystartować w wyścigu nad Soliną?


Największe marki prześcigają się w produkowaniu sprzętu dedykowanego tej dyscyplinie. Powstają specjalne pianki przystosowane do biegu, buty przystosowane do pływania i akcesoria ułatwiające przemieszczanie się raz w wodzie raz na lądzie. Co prawda ściąganie pianki na czas biegu albo butów na czas pływania nie jest zabronione, ale ze względów czasowych jest zupełnie nieopłacalne. Musielibyśmy to robić bardzo często, co skończyłoby się zapewne finiszem na samym końcu stawki albo poza limitem. To właśnie dlatego możemy spotkać takie niespotykane widoki:

C:\Users\Gabi\Desktop\ÖTILLÖ2016  JakobEdholm_8106544-HR.jpgC:\Users\Gabi\Desktop\ÖTILLÖ2016  JakobEdholm_8107796-HR.jpg

Jakob Edholm / ÖTILLÖ 16 Jakob Edholm / ÖTILLÖ 16

Wyposażenie obowiązkowe:
– Strój dostosowany do pływania w temperaturze panującej na zawodach (spodziewana temperatura wody 16-18 stopni dla Jeziora Solińskiego oraz 2-3 stopnie mniej dla Jeziora -Myczkowieckiego)
– Gwizdek
– Narzutki startowe przekazane przez organizatora
– Chip pomiarowy
– Czepek (na odcinku pływackim)

Wyposażenie niedozwolone
– Materiały wypornościowe o powierzchni większej niż 100 cm x 60 cm.
– Maksymalna dopuszczalna długość płetw to 15 cm mierząc od dużego palca do końca płetw.

Jak widać wiele tego tutaj nie ma – wszystkie elementy tak charakterystyczne dla tego sportu jak pianka, pullbuoy, wiosełka, okulary, buty, linka holownicza to elementy pomagające nam poruszać się na trasie, które zawodnicy przez lata startów w zawodach za granicą uznali za warte zabrania ze sobą na trasę, ponieważ bardzo pomagają, a jednocześnie nie za bardzo przeszkadzają. To właśnie najważniejsza zasada obowiązująca w trakcie wyboru sprzętu.

 

E:\1. RUNONLINE\1. Biegi\2016.09. - Swim Run\2. Grafiki\2. Facebook\sprzęt.png

 

Czym różni się pianka swimrun od pływackiej, czym kierować się przy wyborze butów, akcesoria które warto zabrać – posłuchajcie i zobaczcie na żywym modelu:
https://www.facebook.com/SwimrunPoland/videos/1242896845835769/

Czy swimrun w Polsce się „przyjmie”? Nie mamy wątpliwości! Na zawody 9 września nad Soliną zapisanych jest już ponad 100 uczestników! Osoby które chcą być pionierem nowego sportu w Polsce lepiej niech nie zastanawiają się za długo, bo limit ustalony na tegoroczną edycję wynosi 200 osób.

 

C:\Users\Gabi\Desktop\ÖTILLÖ2016 TEAM 15 JakobEdholm_0D37038-HR.jpg

Fot. Jakob Edholm/ ÖTILLÖ 16

Regulamin, zapisy i wszystkie szczegółowe informacje znajdziecie na stronie:
www.swimrunpoland.com oraz https://www.facebook.com/SwimrunPoland/


Wiemy już gdzie, kiedy co i jak. Na zakończenie zapraszamy Was do obejrzenia dwóch krótkich filmików. Pierwszy z nich to trailer nadchodzących zawodów nad Soliną:
https://www.facebook.com/SwimrunPoland/videos/1214972158628238/


A potem przenieście się na 2 i pół minuty do kolebki swimrun i zobaczcie jak się to robi na Świecie:
https://www.youtube.com/watch?v=e5KbcYy76Ek&t=4s


Lista najważniejszych zawodów swimrun na Świecie w 2017 roku:
http://otilloswimrun.com/races/


Do zobaczenia na starcie!

Akademia Triathlonu
Akademia Triathlonuhttps://akademiatriathlonu.pl
Największy portal o triathlonie w Polsce. Jesteśmy na bieżąco z triathlonowymi wydarzeniami w kraju i na świecie, znajdziesz również u nas porady treningowe, recenzje sprzętu czy inspirujące rozmowy.

Powiązane Artykuły

1 KOMENTARZ

  1. Odnoszę wrażenie, że sztucznie bijecie pianę na temat swimrun. Nie ma żadnego zachwytu na świecie, sport niszowy, bardziej jako dodatkowe atrakcje dla triathlonistów i aquathlonczykow. W Polsce nie odbyły się chyba jeszcze żadne zawody a kilka portali w sieci tak rozmuchuje temat jakby swimrun to było niewiadomo co. Po drugie napisać, że coś jest historyczne jak jeszcze nigdy się nie odbyło to śmiałe stwierdzenie.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,317ObserwującyObserwuj
435SubskrybującySubskrybuj

Najpopularniejsze