Sylwester Kuster poza Kadrą! Powód? Wynik badań antydopingowych.

O tej sprawie głośno jest w środowisku triathlonowym od dwóch tygodni. Wstrzymywaliśmy się z publikacją artykułu do momentu oficjalnego otrzymania informacji z PZTri. Komisja do Zwalczania Dopingu w Sporcie pobrała od Sylwestra Kustera próbki do badania antydopingowego tuż po Mistrzostwach Polski w Górznie 18.08.2013 roku. Próbka A wskazała wynik pozytywny. Sylwester Kuster stanowczo zaprzeczył jakoby stosował niedozwolone środki dopingujące i poprosił o otwarcie próbki B. Ona również potwierdziła obecność dwóch niedozwolonych substancji.  Sprawą zaczęliśmy interesować się w momencie ogłoszenia składu Kadry Narodowej. Brakowało nam w niej jednego znaczącego nazwiska. Chcieliśmy ustalić, dlaczego topowy polski zawodnik nie znalazł się w zespole, który będzie starał się uzyskać kwalifikacje na Igrzyska Olimpijskie w Rio. Jak się dowiedziliśmy Sylwester Kuster jeden z najlepszych polskich zawodników na dystansie olimpijskim i sprint został przez PZTri zawieszony i wyłączony z obecności w Kadrze. Badania antydopingowe wykazały w jego organizmie niedozwolone środki. Sylwester Kuster nie przyznał się do stosowania dopingu. Wiąże wykrycie niedozwolonych substancji z procesem szpitalnego leczenia, jakie przeszedł. Jednak prawo zobowiązuje zawodnika do zgłoszenia komisji antydopingowej takiego faktu. Sylwester Kuster informował ekspertów o przyjmowaniu leków, ale zrobił to podczas przeprowadzania badań. Jeżeli obecność niedozwolonych środków jest spowodowana jakimkolwiek lekarstwem podanym w szpitalu, to sprawa wydaje się prosta do udowodnienia. Wystarczy zajrzeć do dokumentacji leczenia i uzyskać wykaz medykamentów. Sylwester Kuster leczył się w dwóch szpitalach za granicą po poważnych problemach zdrowotnych, na które zapadł podczas obozu sportowego w Portugalii. O jego chorobie możecie przeczytać w obszernym wywiadzie, jaki przeprowadziliśmy. TUTAJ. 

 

Oto informacja jaką otrzymałem dziś od Polskiego Związku Triathlonu:

 

„Uprzejmie informujemy, że do biura Polskiego Związku Triathlonu wpłynęło pismo Komisji do Zwalczania Dopingu w Sporcie, które potwierdza pozytywny wynik wykonanej na prośbę zawodnika Sylwestra Kustera próbki „B”, a tym samym stwierdza, że doszło do naruszenia przepisów antydopingowych. Prezydium Związku podjęło decyzję o zwołaniu posiedzenia Zarządu Polskiego Związku Triathlonu na dzień 14 listopada, g. 11:00. Na posiedzeniu planowana jest obecność zawodnika, któremu przysługuje prawo do wyjaśnienia. Posiedzenie ma na celu podjęcie sankcji dyscyplinarnych. Wszelkie informacje dotyczące podjętych działań w w/w sprawie, zostaną zamieszczone na stronie Polskiego Związku Triathlonu.”

 

Prezydium PZTri zawiesiło Sylwestra Kustera w prawach zawodnika już po otrzymaniu pierwszego zawiadomienia z Komisji. Jak się dowiedzieliśmy w PZTri, grozi mu maksymalnie dwuletnia dyskwalifikacja.  

 

Bez względu na wszystko wniosek z tej sytuacji płynie jeszcze jeden – BRAK lekarza kadry narodowej, kontrola, świadomość zawodników, pewność pochodzenia i bezpieczeństwa stosowanych odżywek sportowych. W osobistej rozmowie, ale również drogą internetową poprosiłem Sylwestra o ustosunkowanie się do tych informacji. Jak tylko otrzymamy autoryzację wcześniejszych wypowiedzi lub tekst Sylwestra Kustera, opublikujemy go na Akademii Triathonu. Na razie nie zostały nam ujawnione informacje na temat rodzaju wykrytych środków. 

 

Chciałbym jednocześnie zaznaczyć, że Akademia Triathlonu daleka jest od przyjmowania sensacyjnego tonu, a tym bardziej od wydawania kategorycznych sądów. Od tego ostatniego są odpowiednie instytucje jak Komisja do Zwalczania Dopingu w Sporcie, Polski Związek Triathlonu, szpitale, w których leczył się zawodnik, a także sam zainteresowany. Jednak nie zgadzam się z tymi, od których otrzymywałem w ostatnich dwóch tygodniach sygnały, że nie powinniśmy pisać o całej sprawie. Otrzymałem również mail z groźbami, oskarżający mnie o żerowanie na sensacji i dramacie konkretnego zawodnika, co uważam za kompletny absurd. 

Łukasz Grass
Łukasz Grasshttp://www.lukaszgrass.pl
Założyciel i Redaktor Naczelny Akademii Triathlonu. Triathlon uprawiam amatorsko od 2009 roku. Startuję głównie na dystansach Ironman 70.3 oraz Ironman. Moje najlepsze zawody to: 4h 30 minut w IM 70.3 Haugesund w Norwegii i kwalifikacja na MŚ w Las Vegas (roll down z 16 miejsca) i 10h w pełnym Ironmanie w Kopenhadze. W latach 2016-2019 byłem redaktorem naczelnym Business Insider Polska - serwisu biznesowo-informacyjnego, który w ciągu 3 lat od pojawienia się na rynku stał się drugim najpopularniejszym serwisem biznesowym w Polsce i pierwszym z rodziny Business Insidera w Europie. Czyta go ponad 5 mln internautów. 2001 - 2016 byłem dziennikarzem radiowym i telewizyjnym. Pracowałem m.in. w Radiu TOK FM, jako zastępca redaktor naczelnej, szef informacji, prowadzący "Poranek TOK FM”. Przez 6 lat byłem związany z TVN24, gdzie prowadziłem magazyn "Polska i Świat”. Byłem również gospodarzem takich programów jak: "Magazyn 24 godziny", "Cały ten świat", "Serwisy informacyjne". 8 listopada 2018 roku, na rynku ukazała się moja pierwsza powieść biograficzna pt.: "Najlepszy. Gdy słabość staje się siłą", która po miesiącu wskoczyła na listę bestsellerów Empiku. Do dziś sprzedano ponad 50 tysięcy egzemplarzy. Książka opowiada o losach Jerzego Górskiego - legendy polskiego triathlonu. 29 października ukazała się moja druga powieść biograficzna pt.: "Szlag mnie trafił", opowiadająca losy Moniki Michalak, która przeżyła skomplikowany udar pnia mózgu. Obecnie pracuję nad książką o Robercie Karasiu - mistrzu świata i rekordziście na dystansach Double i Triple Ironman.

Powiązane Artykuły

4 KOMENTARZE

  1. nie ważne jakie substancje ważne, że wynik badań jest pozytywny i dla mnie nie ma WYTŁUMACZENIA dla tego typu wpadek. A MEDALE Mistrzostw Polski powinny zostać odebrane!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Śledź nas

12,852FaniLubię
540ObserwującyObserwuj
0SubskrybującySubskrybuj

Kalendarz

25cz06:0013:00Triathlon Garwoliński 2022

25cz06:0014:00Diablak Beskid Extreme Triathlon 2022

25cz08:0020:00ENEA Junior Poznań Triathlon 2022

Najpopularniejsze

X
X