Sztafety mieszane oficjalnie na IO Tokyo 2020

Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) wraz z Międzynarodową Unią Triathlonu (ITU) ogłosiły, że podczas Igrzysk Olimpijskich w Tokyo 2020 odbędzie się dodatkowa konkurencja triathlonu Sztafety Mieszane. Sztafety w triathlonie są jedną z dziewięciu innych sztafet zaplanowanych na przyszłe igrzyska.

Drużyna Sztafet Mix składa się z dwóch mężczyzn i dwóch kobiet. Każdy zawodnik z osobna ma do ukończenia dystans supersprinterski: 300 m pływania, 9 km roweru i 2 km biegu. Pierwsza sztafeta, która ukończy cały wyścig zwycięża. Bardzo krótkie dystanse i szybka akcja powodują, że ta forma triathlonu jest bardzo widowiskowa dla widzów.

 

W 2016 roku Mistrzostwa Świata w Sztafetach Mix w Hamburgu były transmitowane w 19 stacjach telewizyjnych. Zawody oglądało 7 milionów widzów przed telewizorami i 250.000 osób na żywo kibicowało w centrum Hamburga.

Dodatkowe medale w na igrzyskach w triathlonie spowodują większe zainteresowanie tym sportem i przyczynią się do rozwoju dyscypliny. Możemy się spodziewać większej ilości sztafet na wyczynowym poziomie.

“Jesteśmy zachwyceni decyzją MKOlu o zatwierdzeniu Sztafet Mix w triathlonie. Staraliśmy się o to już od dłuższego czasu. Uważamy, że sztafety wprowadzają do sportu bardzo ważną rzecz, jaką jest poczucie budowania drużyny. Sztafety Mieszane demonstrują, że kobiety i mężczyźni mogą wspólnie rywalizować, ale są jednakowo ważni dla sukcesu całej drużyny.” – powiedziała Marisol Casado, Prezydent ITU.

 

W Hamburgu Mistrzostwa Świata Sztafet Mieszanych odbywają się od 2013 roku. Polska reprezentacja jeszcze ani razu tam nie wystawiła swojej drużyny. Wczoraj, tuż po publikacji MKOlu Polski Związek Triathlonu na swoim profilu Facebook poinformował „My już ćwiczymy – polscy juniorzy wystąpią w mieszanych sztafetach już na Mistrzostwach Europy w Kitzbuhel, 18 czerwca!”. Z pewnością na Akademii Triathlonu pojawi się relacja z tego wyścigu.

 

Sztafety mieszane Hamburg 2.jpg

Fot. ITU

Powiązane Artykuły

1 KOMENTARZ

  1. Jeżeli sztafety beda sie kwalifikować na start dodatkowo to PZTR powinna na nie postawić jest szansa tym bardziej ze młodzież utalentowana i potrzeba mniej czasu. Dystans olimpijski niestety poziom nie dający nadziei na start czas podjąć strategiczne decyzje.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,469ObserwującyObserwuj
442SubskrybującySubskrybuj

Polecane