Szymonik i Kotfica bezkonkurencyjni [WYNIKI 1/4 IM – JBL Triathlon Poznań]

Dzisiaj uczestnicy JBL Triathlon Poznań wystartowali w duathlonie na dystansie odpowiadającym 1/4 IM. Najlepsza w rywalizacji kobiet była dziś Paulina Kotfica. Wyścig mężczyzn kontrolował natomiast Filip Szymonik.

Pierwszego dnia JBL Triathlon Poznań warunki pogodowe nie rozpieszczały kibiców i uczestników wyścigu. Na starcie zawodów stanęło ponad 350 zawodników i zawodniczek. Rywalizacja w duathlonie odbywała się na dystansie odpowiadającym 1/4 IM: 2,62 km biegu, 45 km jazdy na rowerze, 10,5 km biegu.

Wyniki JBL Triathlon Poznań

Start zawodów odbywał się w formie rolling startu – zawodnicy trójkami wybiegali na trasę pierwszego odcinka biegowego. Przy tej opcji startu, klasyfikacja generalna zawodów opierała się o czasy netto zawodników.

Jako pierwszy linię mety przekroczył Filip Szymonik, pokonując dystans duathlonu w czasie 01:52:09. Nie dał żadnych szans rywalom, był najszybszy na wszystkich etapach i zwyciężył z wyraźną przewagą. Drugi czas wyścigu uzyskał Adam Wieczorkowski (01:57:23). Trzecie miejsce wywalczył Michał Marciniak (02:00:56).

Top-5 mężczyzn w kategorii open:

1. Szymonik Filip (01:52:09)

2. Wieczorkowski Adam (01:57:23)

3. Marciniak Michał (02:00:56)

4. Mroczkowski Karol (02:01:45)

5. Liberadzki Michał (02:02:48)

Pośród kobiet bezkonkurencyjna była Paulina Kotfica. Objęła prowadzenie już na pierwszym odcinku biegowym i na kolejnych etapach systematycznie powiększała przewagę nad rywalkami. Ostatecznie uzyskała świetny czas 02:04:47, wyprzedzając drugą na mecie Angelikę Kowalską (02:10:49) o ponad 6 minut. Trzecie miejsce na podium wywalczyła Katarzyna Kaczkowska (02:14:29).

Dlaczego duathlon zamiast triathlonu?

Zawody triathlonowe zostały odwołane ze względu na złą jakość wody i obowiązujący zakaz kąpieli w Jeziorze Maltańskim. Powodem całego zamieszania był zakwit sinic w poznańskim akwenie. W takiej sytuacji nie było więc możliwe rozegranie części pływackiej i zawody odbyły się w formule duathlonu. Odcinek pływacki zastąpiono biegiem na dystansie stanowiącym 25% długości trasy biegowej „ćwiartki”. W rezultacie, zamiast 950 m pływania, triathloniści rozpoczynali rywalizację od biegu na dystansie 2,62 km.