Tego jeszcze nie było! Trzech Norwegów na podium WTS Bermuda

Nigdy wcześniej w historii Serii Mistrzostw Świata w Triathlonie WTS na podium nie stanęło trzech mężczyzn z jednego kraju. Przed rozpoczęciem wyścigu jaki kraj byście typowali, że jest w stanie tego dokonać? Hiszpania, Wielka Brytania, RPA może Francja? Chyba nikt nie przewidział takiego scenariusza. Podczas drugiego przystanku WTS Bermuda reprezentacja Norwegii stanęła na trzech miejscach podium. Tak wyglądała kolejność zawodników na mecie:

1 Casper Stornes NOR

2 Kristian Blummenfelt NOR

3 Gustav Iden NOR

fot. ITU

Bermudy kojarzone są z białymi dachami i pastelowymi kolorami domów. Na wyspach nie ma przemysłu ciężkiego, a głównym źródłem dochodów jest turystyka. Najchętniej odwiedzane są oczywiście piękne plaże. Popularną aktywnością jest nurkowanie na pobliskich rafach koralowych. Na Bermudach mieszka Mistrzyni Świata w triathlonie Flora Duffy.

 

Triathlon na Bermudach to pierwszy dystans olimpijski w tym roku (1500-40-10). Na starcie stanęło całe podium zawodników z poprzedniej areny zmagań, czyli z Abu Dhabi: Henri Schoeman, Mario Mola i Vincent Luis. Zawody rozgrywały się w umiarkowanych warunkach. Temperatura powietrza wynosiła 23 stopnie. Pływanie odbyło się bez pianek. Trasę pływacką podzielono na dwie części 700 m + 800 m. Na pierwszym i drugim wyjściu z wody liderem był Henri Schoeman RSA. Herni wykonał błyskawiczną zmianę i próbował od samego początku narzucić wysokie tempo wyścigu. Niestety nie mógł liczyć na wsparcie innych zawodników, więc stwierdził, że poczeka na grupę. Trasa kolarska była bardzo wymagająca. Na każdej z 10 pętli triathloniści mieli do pokonania podjazd o nazwie “Korkociąg” (Corkscrew Hill).

fot. ITU

Oprócz tego na zawodników czekały wąskie uliczki i liczne zakręty. Największym zaskoczeniem triathlonu na Bermudach był norweski zawodnik Casper Stornes. Bardzo młody triathlonista, urodzony w 1997 roku. Miał na swoim koncie dopiero dwa starty w serii WTS, a jego najlepsze miejsce to 29. Nic nie wskazywało na to co miało się zaraz wydarzyć. Casper Stornes w okolicy 23 kilometra wyścigu podjął się samodzielnej ucieczki. Zostawił za sobą peleton bardzo doświadczonych i utytułowanych rywali. Z każdym okrążeniem budował coraz większą przewagę. Na wąskich uliczkach i ostrych zakrętach mógł wybierać najlepszy tor przejazdu, co z pewnością ułatwiało ucieczkę przed peletonem. Oprócz Caspera od peletonu zdołał się oderwać Andreas Schilling DEN i dojechać z dala od grupy do strefy zmian T2. Na 5 kilometrów do strefy T2 dwójka Norwegów również przeprowadziła skuteczną ucieczkę. Ta dwójka to Kristian Blummenfelt NOR i Gustav Iden NOR. Na tym etapie było już bardzo ciekawie. Casper Stornes w strefie zmian T2 miał 1 min. 18 sek. przewagi nad kolegami z reprezentacji i aż 2 min. 18 sek. nad peletonem. Wszyscy kibicowali temu młodemu triathloniście aby wytrzymał 10 km biegu w tempie pozwalającym utrzymać pozycję lidera. Po pierwszym okrążeniu byliśmy nieco spokojniejsi kiedy pomiar czasu pokazał, że Casper Stornes biegnie bardzo szybko, nie tracąc praktycznie nic do grup pościgowych. Na kolejnych okrążeniach zaczął trochę zwalniać, lecz w dalszym ciągu wyglądał bardzo dobrze pomimo ekstremalnie mocnej jazdy na rowerze. Było to pierwsze zwycięstwo tego zawodnika. Drugie miejsce zajął Kristian Blummenfelt, a podium zamknął Gustav Iden. Tuż za podium uplasował się Mario Mola ESP. Zawodów nie ukończyli Richard Murray RSA i Vincent Luis FRA. 

fot. ITU

Wyniki mężczyzn:

1 Casper Stornes NOR 01:54:47

2 Kristian Blummenfelt NOR 01:55:08

3 Gustav Iden NOR 01:55:10

4 Mario Mola ESP 01:55:45

5 Rodrigo Gonzalez MEX 01:55:58

6 Fernando Alarza ESP 01:56:08

7 Dorian Coninx FRA 01:56:08

8 Henri Schoeman RSA 01:56:24

9 Ryan Bailie AUS 01:56:28

10 Crisanto Grajales MEX 01:56:29

Link do pełnych wyników:  https://www.triathlon.org/results/result/2018_itu_world_triathlon_bermuda/321085 

Powiązane Artykuły

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,300ObserwującyObserwuj
435SubskrybującySubskrybuj

Najpopularniejsze