Tomasz Szala: „Kolejny raz widzę, jak jeden zawodnik z czołówki siada komuś na koło”

Tomasz Szala, zawodnik PRO, który wziął dziś udział w wyścigu IRONMAN 70.3 Venice-Jeselo, w rozmowie z AT opisał, w jaki sposób dochodziło dziś do wielokrotnego złamania zasad dotyczących draftingu.

Polscy zawodnicy AG doskonale wystartowali w wyścigu IRONMAN 70.3 Venice-Jeselo. Zwycięstwa w swoich kategoriach wiekowych odnieśli Alicja Pyszka-Bazan (wygrała też klasyfikację generalną kobiet), Sergiusz Sobczyk oraz Mateusz Gajewski.

W gronie PRO mieliśmy dwóch reprezentantów Polski: Tomasza Szalę oraz Roberta Czysza. Nasi zawodnicy zajęli (odpowiednio) 20. oraz 32. miejsce.

ZOBACZ TEŻ: Alicja Pyszka-Bazan najszybsza w IM 70.3 Venice-Jesolo

Nieprzepisowy drafting na trasie wyścigu

Po zawodach Szala zamieścił w mediach społecznościowych wpis, w którym podzielił się swoimi zastrzeżeniami dotyczących warunków, w jakich rozgrywane były zawody. Kontrowersje dotyczyły draftingu.

Potrzebuję kilkunastu osób, które mi powiedzą, że jak wszyscy draftują, to ja też mogę. Wtedy będę „competitive” w tego typu zawodach – napisał na stories zawodnik.

Skontaktowaliśmy się z Tomaszem i poprosiliśmy go o komentarz w tej sprawie.

Akademia Triathlonu: Jak z twojej perspektywy wyglądał drafting w trakcie zawodów IM 70.3 Venice-Jeselo?

Tomasz Szala: Z wody niestety wyszedłem dość z tyłu. Jechałem przepisowo w mniejszej grupce. Zaczęliśmy doganiać kolejnych zawodników. Nie było z nami sędziego. Trasa była wąska – momentami jechaliśmy po ścieżce rowerowej – i obecność motoru stwarzałaby nawet niebezpieczeństwo dla jadących. Siłą rzeczy grupa zjeżdżała się coraz bardziej. Słabsi zawodnicy zaczęli jechać w odstępie 2-3 metrów. Nie tylko zresztą oni. Przykładowo jadący z nr 1 Domenico [Domenico Passuello – przyp. red.] też to robił. Swoją drogą, już kolejny raz widzę, jak w trakcie wyścigu bez skrupułów siada na koło innym zawodnikom.

AT: Sędziowie nie reagowali?

TSz: W pierwszej grupie jechał sędzia i tam rzeczywiście kartki się posypały. W mojej grupie, która w szczycie składała się z ponad 20 osób, jechał zawodnik na zawodniku i naprawdę tragicznie to wyglądało, jeśli chodzi o przestrzeganie przepisów.

AT: Pozwól, że zapytam wprost: Czy w takiej sytuacji jednostka może coś zrobić, czy „musi” jechać pod dyktando grupy łamiącej przepisy?

TSz: Bardzo długo jechałem przepisowo, ale im bardziej cierpiałem, tym chętniej kolejni zawodnicy wskakiwali przede mnie, w tę moją legalną lukę. Wówczas mój dystans do nich również ulegał zmniejszeniu.

Tomasz Szala IM Venice-Jesolo

AT: Masz jakieś swoje przemyślenia dotyczące tej sytuacji? Co można zrobić, żeby rozwiązać problem draftujących zawodników?

TSz: Na wyścigach, w których startuje wielu zawodników, koniecznością jest wytyczanie szerszej trasy. Jeśli ten warunek zostanie spełniony, wówczas każdą grupę będzie mógł obserwować jadący na motorze sędzia. W przeciwnym razie zawsze będzie tak, że znajdą się oportuniści, którzy będą starali się kombinować.

AT: Kończysz sezon średnim dystansem we Włoszech? Czy jeszcze będziesz gdzieś startował?

TSz: Jeszcze chcę zrobić pełnego Ironmana. Pierwotny plan zakładał start w Izraelu, ale pod uwagę biorę także Arizonę oraz Cozumel.

Dziękujemy za rozmowę.

ZOBACZ TEŻ: Drafting: co jest uczciwe, a co nie?

Powiązane Artykuły

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,831ObserwującyObserwuj
24,500SubskrybującySubskrybuj

Polecane