Tower Triathlon Double Ironman Challenge – pierwszy podwójny Ironman w Polsce już w ten weekend!

7,6 km pływania, 360 km jazdy rowerem i 84 km biegania – z takim wyzwaniem zmierzy się pięćdziesięciu dziewięciu sportowców. Tower Triathlon Double Ironman Challenge to pierwszy wyścig na dystansie podwójnego Ironmana w Polsce. 

ZOBACZ TEŻ: Podwójny IRONMAN po raz pierwszy w Polsce. Wywiad z Tower Triathlon

Już w piątek 1 września w Bolesławcu nad Prosną rozpoczną się zawody Tower Triathlon Double Ironman Challenge. Będzie to pierwszy wyścig w Polsce na dystansie podwójnego Ironmana. 

3 dni triathlonowych zmagań

Pierwsze informacje o imprezie pojawiły się już w 2022 roku, kiedy ruszyły zapisy. Jeszcze w październiku na liście startowej znajdowało się 15 nazwisk. Na kilka dni przed rozpoczęciem zawodów organizatorzy poinformowali, że w Tower Triathlon Double Ironman Challenge wystartuje 59 osób oraz jedna sztafeta, w skład, której wchodzą trzy zawodczniki. 

Impreza jest dla każdego. Ograniczeniem jest jednak konieczność ukończenia w latach 2018-2023 pełnego dystansu IRONMANA […] Całą naszą wiedzę opieramy o imprezę w Bretzel Ultra Triathlon, która odbywa się we Francji. Jedna osoba, która będzie organizować z nami Tower Triathlon Double IRONMAN – Marcin Sipurzyński, zawsze bierze udział w Bretzel jako support. To jest nasza główna baza informacyjna – tłumaczył Sebastian Gwiazdowski.

Zawodnicy zmierzą się z dystansem 7,6 km pływania, 360 km jazdy rowerem i 84 km biegania, startując 1 września w zalewie w Bolesławcu nad Prosną. Etap pływacki podzielony został na 10 pętli, a po każdej z nich zawodnicy będą wychodzić z wody, robiąc tzw. „australijskie wyjście”. 

Trasa rowerowa zawodów będzie otwarta dla ruchu samochodowego. Jak zapewniają jednak organizatorzy: „najbardziej newralgiczne miejsca będą dodatkowo oświetlone i oznaczone dla poprawy bezpieczeństwa”, a w zabezpieczeniu trasy pomagać będą strażacy OSP. 

Podwójny maraton podzielony został na 2.5 kilometrowe pętle. Zgodnie z założeniami organizatorów Tower Triathlon Double Ironman Challenge zakończy się 3 września. 

Od sprintu do ultra

Tower Triathlon to cykl imprez organizowany już od 2013 roku, którego ideą powstania było stworzenie alternatywy dla drogich imprez sportowych. Jak mówił w rozmowie z Akademią Triathlonu Sebastian Gwiazdowski, jeden z pomysłodawców Tower Triathlon Double IRONMAN, cykl Tower Triathlon był imprezą dla grupy przyjaciół, która stopniowo zaczęła przyciągać zawodników z całej Polski. 

Organizatorzy mają na swoim koncie zawody na różnych dystansach. Jednak zainspirowani sukcesami polskich ultratriatnhlonistów – Roberta Karasia i Adriana Kostery postanowili zorganizować wyścig, jakiego jeszcze w Polsce nie było – podwójnego Ironmana. 

Ultra to specyficzna dyscyplina sportu, gdzie liczy się bardziej sam udział niż zwycięstwo. Często startowanie w takich zawodach to jednorazowa przygoda życia. My jako organizatorzy podchodzimy do tego rodzinnie, opiekując się od początku do końca każdy zawodnikiem jak członkiem własnej rodziny – mówi Gwiazdowski. 

Nikodem Klata
Nikodem Klata
Redaktor. Dziennikarz z wykształcenia. W triathlonie szuka inspirujących historii, a każda z nich może taką być. Musi tylko zostać odkryta, zrozumiana i dobrze opowiedziana.

Powiązane Artykuły

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,455ObserwującyObserwuj
442SubskrybującySubskrybuj

Najpopularniejsze