Tradycyjne ściganie w wirtualnej rzeczywistości. Mistrzostwa Polski w indoor triathlonie już w ten weekend!

Smart trenażery, bieżnie łukowe i wirtualny avatar – mistrzostwa Polski w indoor triathlonie, łączące świat rzeczywisty z wirtualnym to pierwsza tego typu impreza w kraju. Jak będzie wyglądała rywalizacja? 

ZOBACZ TEŻ: Jaskiniowy klimat i intensywne wyścigi. Piotr Stanik o mistrzostwach Polski w indoor triathlonie

Jak zapowiadają organizatorzy, Audi Franowo Cave Triathlon to: „pierwsza tego typu impreza triathlonowa rangi mistrzostw Polski w naszym kraju”. O tytuły 13 i 14 kwietnia na terenie Centrum Kultury i Rekreacji w Koziegłowach rywalizować będą zarówno age-grouperzy jak i zawodnicy Elity. 

Mistrzostwa Polski w indoor triathlonie mają być nowością nie tylko dla uczestników, lecz także dla samych widzów. W rozmowie z Akademią Triathlonu, Piotr Stanik, odpowiadający za organizację imprezy zapowiedział, że staną się one „sportowym spektaklem”. 

Robimy zawody w Centrum Rozwoju Kultury Fizycznej „AKWEN” w Czerwonaku. Pływalnia jest obok sali widowiskowej z trybunami, na której odbywają się spektakle. Wykorzystamy ją do naszego sportowego spektaklu, czyli właśnie mistrzostw Polski. Chcemy zagrać światłami, zrobić jaskiniowy klimat podczas zawodów. Obecność trybun i możliwość sprowadzenia kibiców też działa bardzo na plus – tłumaczy. 

Wirtualna rywalizacja

Impreza charakteryzuje się przede wszystkim połączeniem tradycyjnych wyścigów z wirtualną rywalizacją. Koncepcja mistrzostw Polski przypomina swoją formułą wydarzenie Supertri E World Triathlon Championship powered by Zwift (niegdyś Arena Games), które zresztą odbędzie się dokładnie tego samego dnia. 

Pomyśleliśmy sobie, że skoro najlepsi zawodnicy na świecie startują w zawodach i sprawdzają się przed właściwym sezonem, to my chcielibyśmy przenieść taką imprezę na nasze polskie podwórko – tłumaczy Stanik.

Na mistrzostwach Polski wykorzystanie zostaną trenażery typu SMART na etapie rowerowym oraz bieżnie łukowe na etapie biegowym. Oprócz tego jak informują  organizatorzy: „każdy z zawodników będzie miał przypisanego avatara w aplikacji Zwift, dzięki czemu oprócz stacjonarnej rywalizacji na rowerach i bieżniach będzie można śledzić ich zmagania na animowanych trasach z realnym przełożeniem prędkości i dystansu”.  Pływanie rozegrane zostanie na zamkniętym, 25-metrowym basenie. 

Źródło: 200 Triathlon

Jak wygląda rywalizacja?

Wyścigi będą składać się z kilku, krótkich startów w seriach po 6-7 osób. Zwycięzcą zawodów zostanie osoba wyłoniona na podstawie najlepszego czasu łącznego po pokonaniu całego dystansu. W przypadku zawodników kategorii Elita w walce o finały triathloniści będą musieli ukończyć eliminacje, a następnie półfinały. Dystans zawodów elity to 200 m pływania, 4 km roweru i 800 m biegu. 

Na liście startowej w kategorii Elita znajduje się m.in. Maciej Bruździak, który w 2023 roku wziął w zawodach Arena Games w Sursee (obecnie zmienione na Supertri E World Triathlon Championship), zajmując 9. miejsce w finale. 

ZOBACZ TEŻ: Maciej Bruździak: „Wejście do finału w Londynie jest głównym celem”

Dla age-grouperów wyłączony został system kwalifikacyjny. Oznacza to, że uczestnicy mistrzostw Polski dla amatorów startować będą tylko raz na dystansie 400 m pływania, 8 km roweru i 2 km biegu. Oprócz mistrzostw Polski, w ramach Audi Franowo Cave Triathlon rozegrany zostanie Turniej Nadziei Olimpijskich. 

Pełne listy startowe oraz szczegóły dotyczące imprezy dostępne są tutaj

Nikodem Klata
Nikodem Klata
Redaktor. Dziennikarz z wykształcenia. W triathlonie szuka inspirujących historii, a każda z nich może taką być. Musi tylko zostać odkryta, zrozumiana i dobrze opowiedziana.

Powiązane Artykuły

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,454ObserwującyObserwuj
442SubskrybującySubskrybuj

Najpopularniejsze