Zbliża się zima – czas, w którym trzeba będzie odstawić rower do piwnicy, garażu albo wstawić go do domu i z pomocą trenażera nabijać kilometry, przygotowując się do następnego sezonu. Co przygotowały dla nas firmy produkujące trenażery? O tym w krótkim przeglądzie wybranych modeli. Moją uwagę zwróciły poniżej zaprezentowane trenażery.
1. Tacx
Bushido – to trenażer który nie wymaga żadnych kabli, ani żadnego zasilania zewnętrznego. Posiada wbudowane dynamo, które wykorzystuje energię produkowaną przez trenującego rowerzystę. Trenażer można obsługiwać za pomocą urządzenia sterującego lub komputera po zainstalowaniu specjalnego oprogramowania. Podczas treningu możemy mierzyć między innymi takie parametry jak: generowana moc, częstość skurczów serca, kadencja pedałowania, szybkość, przejechany dystans, czas treningu i wiele innych. Mechanizm oporowy jest umieszczony w specjalnej obudowie i pozwala generować moc do 900 W.
Vortex – najnowszy trenażer TACX. W przeciwieństwie do Bushido, Vortex nie posiada pamięci. Zmiany nachylenia, mocy i innych parametrów wprowadza się manualnie podczas jazdy. Połączenie między układem oporowym a wyświetlaczem jest bezprzewodowe. Stabilna rama pozwala ustawić trenażer na praktycznie każdej nawierzchni. Układ oporowy jest zasilany elektrycznie.
Więcej informacji o produktach TAXC na stronie: www.tacx.com
2. Elite
Realpower – najnowszy trenażer włoskiej firmy Elite. Trenując na tym trenażerze mamy możliwość obserwowania parametrów treningu t.j.: prędkość, dystans, moc, kadencja, częstość skurczów serca i wiele innych. Po zainstalowaniu oprogramowania w komputerze i podłączeniu do Internetu umożliwia ściganie się z prawdziwymi przeciwnikami. Urządzenie oporujące generuje moc do 800 W i symuluje jazdę na rowerze o pochyleniu do 20%. Kupując cały zestaw otrzymamy między innymi: podpórkę pod przednie koło, czujnik montowany na pasku do pomiaru tętna, 5 tras wideo.
V-ARION – trenażer rolkowy dla bardziej zaawansowanych. Nie ma tutaj żadnej podpórki a trenująca osoba sama musi utrzymać równowagę. Rolki posiadają trzy poziomy oporu i zapewniają łatwe przejście od jazdy bez oporu do jazdy z małym lub dużym oporem, dając uczucie jazdy pod górę. Mogą być one również używane do rozgrzewki przed wyścigiem lub do treningu siłowego; pomagają w wyrobieniu nawyku stabilnej jazdy. Całość jest składana i łatwa do transportu.
Więcej informacji na temat produktów firmy ELITE na stronie: www.elite-it.com
3. Cycleops
JetFluid pro – trenażer z oporem hydraulicznym. JetFluid Pro oparty jest na technologii PowerTuned, która pozwala na łagodną i w pełni realistyczną jazdę. Element chłodzący utrzymuje stałą temperaturę jednostki oporowej, zapewniając trwałość użytkowania oraz stabilny i jednostajny wzrost oporu podczas całego treningu, niezależnie od rodzaju i czasu trwania. Szeroka rolka bieżna wykonana jest ze stali, osadzona na łożyskach o wydłużonej żywotności i cichym charakterze pracy. Trenażer posiada dożywotnią gwarancję. Rower jest łatwy do zainstalowania na trenażerze za pomocą specjalnego pokrętła zaciskowego.
Więcej informacji o produktach firmy CYCLEOPS na stronie: www.cycle-ops.com
4. Trenażer Kinetic Rock and Roll
To trenażer, który – mimo zamocowanego tylnego koła – zapewnia naturalny ruch z boku na bok. Podczas tego ruchu zaangażowane są mięśnie tułowia, które pozwalają zachować równowagę. Jazda na tym trenażerze pozwala trenować nie tylko siłę, ale również technikę. Urządzenie oporujące może wygenerować opór o mocy od 5 do 3000 W. Producenci gwarantują dożywotnią gwarancję.
Więcej informacji na stronie: www.kurtkinetic.com