Triathlon Lipiany – bo tu tworzyła się historia…

Lipiany – nieduża miejscowość w zachodniopomorskim, leżąca pomiędzy Szczecinem a Gorzowem Wlkp. Miejsce, w którym pisała się historia polskiego triathlonu. Stąd, we wrześniu 1984 roku, wystartował drugi (dwa miesiące po Kiekrzu) triathlon w Polsce. Na starcie stanęło wówczas 76 zawodników z całego kraju, co na tamte czasy było liczbą naprawdę zdumiewającą. Zawody organizowano jeszcze w następnych dwóch latach,  można więc powiedzieć, że była to pierwsza cykliczna impreza triathlonowa w kraju. Niestety, z różnych przyczyn zaniechano dalszej organizacji zawodów. 

 

Dzisiaj, w całkowicie odmienionej rzeczywistości, Lipiany powracają na triathlonową mapę Polski. Pierwsza edycja nowych już zawodów odbędzie się 19 czerwca 2016r. Zawodnicy będą się ścigać na trzech najpopularniejszych obecnie dystansach – sprincie, olimpijce i w sztafetach.  Przy takiej formule zawodów, każdy może znaleźć dla siebie coś odpowiedniego. Debiutanci i zawodnicy lubiący szybkie tempo wybiorą sprint, szukający trochę większych wyzwań spróbują się na olimpijce, a sztafety to ukłon do wszystkich, niekoniecznie triathlonistów, gdzie nie trzeba nawet umieć pływać, aby zasmakować triathlonu i poczuć tę niesamowitą atmosferę niespotykaną nigdzie indziej. 

 

tri.lip84

Triathlon Lipiany, rok 1984

 

Zawodnicy startujący w  Lipianach mogą liczyć na wszystko to, co w triathlonie najlepsze. Przede wszystkim trasa zawodów – prawdopodobnie jedna z najlepszych w Polsce. Pływanie w czystym jeziorze o dużej przejrzystości wody. Strefa zmian usytuowana 80m od wyjścia z wody. Trasa rowerowa po dawnej krajowej trójce: szybka, szeroka i z dobrą nawierzchnią (100% asfalt).  Bieganie po przepięknej trasie promenadą wokół miasta, wzdłuż brzegów jezior, starych murów i zabytkowych baszt. Strefa finiszera z bogatym pakietem regeneracyjnym. Następnie cała oprawa zawodów – także tutaj organizatorzy przygotowali wiele niespodzianek, zarówno dla startujących, osób im towarzyszących jak i kibiców, którzy, mamy nadzieję, tłumnie pojawią się na trasie zawodów.  Niebagatelnym także czynnikiem przemawiającym za wzięciem udziału w Triathlonie Lipiany jest wysokość opłaty startowej – jedna z najniższych w kraju, a możliwa tylko dzięki ogromnemu zaangażowaniu bardzo wielu ludzi, firm i instytucji w organizację tej imprezy. 

 

tri84row

Triathlon Lipiany, rok 1984

 

Głównym organizatorem zawodów jest stowarzyszenie Epidemia Sportu przy wsparciu Burmistrza Lipian i Urzędu Miasta i Gminy w Lipianach, oraz wielu, wielu ludzi dobrej woli, którzy wkładają serce w organizację tej imprezy. Patronat medialny sprawuje między innymi Głos Szczeciński, który był inicjatorem triathlonu w Lipianach przed 30stu laty.   Wielkim atutem jest także położenie Lipian z bardzo dobrym połączeniem przez autostradę i drogę ekspresową S3 z takimi miejscowościami jak Szczecin (54 min), Gorzów Wlkp. (32 min), Poznań (2h 1m), czy Berlin (2h 7m). Szykuje się naprawdę dobra impreza, z bardzo ciekawą historią, która, mamy nadzieję, na stałe wejdzie do kalendarza polskich imprez triathlonowych. Przy  pierwszej edycji limit zawodników jest niewielki, nie ma więc co zwlekać z zapisami. Zapisz się już dziś i bądź świadkiem reaktywacji jednego z najstarszych triathlonów w Polsce!       

 

 

Zapisz się! Tu znajdziesz formularz zgłoszeniowy: 

 

right-arrow-md  logo tri_lipiany1_marzec2016

 

 

 

 

 

          logo-triathlon-lipiany

 

Akademia Triathlonu
Akademia Triathlonuhttps://akademiatriathlonu.pl
Największy portal o triathlonie w Polsce. Jesteśmy na bieżąco z triathlonowymi wydarzeniami w kraju i na świecie, znajdziesz również u nas porady treningowe, recenzje sprzętu czy inspirujące rozmowy.

Powiązane Artykuły

4 KOMENTARZE

  1. @Sławek – pamiętam jak tę trasę (Resko – Myślibórz) „machnąłem” rowerem 🙂

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,503ObserwującyObserwuj
443SubskrybującySubskrybuj

Polecane