Triathlon na igrzyskach może zostać skrócony

Marisol Casado, Prezydent ITU oraz członek MKOl coraz bardziej podkreśla, że chciałaby skrócić triathlon na igrzyskach olimpijskich o połowę. W takim wypadku zamiast od lat znanej olimpijki (1,5-40-10) pojawiłby się dystans sprinterski czyli 750 m pływania, 20 km roweru i 5 km biegu. Nowa koncepcja ma na celu skrócić czas transmisji telewizyjnej, tym samym przyciągnąć więcej widzów, wzbudzić jeszcze większe zainteresowanie mediów. Czas trwania dystansu sprinterskiego to około 50 minut, gdzie dystans olimpijski trwa w przybliżeniu 1 godzinę i 45 minut. Ma to także pomóc utorować drogę do wprowadzenia do programu igrzysk olimpijskich nowej konkurencji triathlonowej – sztafet mix. Marisol Casado podaje kolejny argument za skróceniem dystansu, jakim jest możliwość wprowadzenia półfinałów.

 

“Myślę, że skrócenie dystansu olimpijskiego jest logiczne, ponieważ to jest atrakcyjne dla telewizji, a za tym idzie bardzo ważna rzecz, jaką jest utrzymanie triathlonu jako dyscypliny olimpijskiej.” – wypowiedź Marisol Casado, Prezydent ITU.

 

Przypomnijmy, że ITU chcąc wprowadzić triathlon jako dyscyplinę olimpijską już raz musiało skrócić dystans rozgrywany na Hawajach oraz wprowadzić jazdę w grupie. Wymagała tego telewizja aby zawody były atrakcyjne do oglądania dla szerszej publiczności.

Pomysł ten jednak nie podoba się samym triathlonistom. Przy wprowadzeniu dystansu sprinterskiego na igrzyskach nastąpi także zmiana w Serii Mistrzostw Świata WTS, jak i na Pucharze Świata ITU. Zacznie przybywać sprintów, a olimpijki będą odbywały się rzadziej. Zmieni się także specyfika treningu.
Jednak na chwilę obecną sprawą priorytetową jest wprowadzenie sztafet mix na Igrzyska w Tokio 2020. Jest to bardzo szybki format zawodów na dystansie super sprintu, w którym bierze udział dwóch mężczyzn i dwie kobiety. Prezydent ITU chce, aby w sztafetach brali udział tylko triathloniści zakwalifikowani na start indywidualny. Od sześciu lat w Hamburgu organizowane są Mistrzostwa Świata Sztafet Mix. “Tego dnia sztafety w telewizji oglądało więcej osób niż Tour de France.” – dodaje Marisol Casado. Ostateczną decyzję ITU ogłosi w pierwszej połowie 2017 roku.

Powiązane Artykuły

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,512ObserwującyObserwuj
443SubskrybującySubskrybuj

Polecane