Triathlon testowy do IO Tokio 2020. Pierwsze Brytyjki zdyskwalifikowane. Flora Duffy powróciła po roku przerwy

0
fot. ITU

Triathlon testowy na trasie przyszłorocznych Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020 to ważne wydarzenie dla wielu triathlonistów chcących wystartować w igrzyskach. Zapoznanie się z trasą i warunkami panującymi w miejscu zawodów, na rok przed startem są kluczowe dla dobrego zaprezentowania się podczas igrzysk. Zawody odbyły się na dystansie olimpijskim czyli 1,5-40-5. Dla części stawki były to zawody bez presji gdyż posiadają już pewną kwalifikację do Tokio 2020. Z kolei inni walczyli o cenne punkty w rankingu olimpijskim, które umożliwiły kwalifikację lub umocniły pozycję w symulacji olimpijskiej. Żaden polski triathlonista nie wystartował w tych zawodach.

Temperatura powietrza i wody oraz wilgotność powietrza były na bardzo wysokim poziomie. Woda nagrzana była do ponad 30 stopni. Temperatura powietrza wynosiła prawie 32 stopnie, a wilgotność powietrza to 66%. W takich warunkach atmosferycznych zabronione było pływanie w piankach i tylko pół stopnia brakowało do skrócenia dystansu pływackiego do 750 m. Przepisy ITU zezwalają także na skrócenie trasy biegowej z 10 do 5 kilometrów. Organizatorzy skorzystali z tej możliwości i skrócili bieg. Część zawodników była przygotowana na wysoką temperaturę. Przed startem w strefie zmian pojawili się w kamizelkach chłodzących ciało.

Zawody wygrała Flora Duffy BER, która wróciła po roku czasu przerwy do ścigania w triathlonie. Przerwa spowodowana była kontuzją. Jak sama przyznała ciężko jej było wrócić i myślała, że już nigdy nie będzie mogła biegać. Jednak ten start udowodnił jej, że jest inaczej. Drugie miejsce zajęła Włoszka Alice Betto, a podium zamknęła Vicky Holland GBR.

fot. ITU

Niecodzienna sytuacja miała miejsce na samym przodzie stawki podczas przekraczania linii mety. Dwie Brytyjki Jessica Learmonth i Georgia Taylor-Brown wbiegły jako pierwsze trzymając się za ręce. Przepisy ITU zabraniają takiego zachowania i wymagają od zawodników indywidualnej rywalizacji do samego końca. Sędziowie zdyskwalifikowali obydwie triathlonistki. Dzięki temu skorzystała Flora Duffy, która z trzeciej pozycji w wynikach awansowała na pierwszą.

Jakie to ma znaczenie dla Brytyjek?

Oprócz utraty nagród finansowych praktycznie niewielkie. Zarówno Jessica Learmonth i Georgia Taylor-Brown już dawno zdobyły kwalifikacje olimpijskie i występ w tych zawodach traktowały jako zapoznanie się z trasą. Są dwie możliwości tłumaczące ich zachowanie.
Pierwsza – zawodniczki nie znały tego przepisu co by było niewątpliwym błędem. Nieznajomość przepisów szkodzi sportowcom.
Druga możliwość – zdawały sobie sprawę z potencjalnej dyskwalifikacji, jednak emocje wzięły górę i satysfakcja ze wspólnego finiszu była w tamtej chwili o wiele większa.
Pojawia się jeszcze jeden aspekt, który z góry należy odrzucić. Dyskwalifikacja pierwszych dwóch Brytyjek spowodowała awans trzeciej reprezentantki Wielkiej Brytanii Vicky Holland z 5 na 3 pozycję. Oznaczałoby to dla Vicky kwalifikację na Igrzyska w Tokio 2020. Jednak przed samym startem gdy podjęto decyzję o skróceniu trasy z 10 do 5 km Brytyjski Związek Triathlonu zadecydował, że zajęte miejsce w pierwszej trójce nie wystarczy. Tylko wygrana pozwoli na automatyczną kwalifikację. Z oficjalnych informacji wynika, że reprezentacja Wielkiej Brytanii została przed startem o tym poinformowana.

Wyniki kobiet 2019 Tokyo ITU World Triathlon Olympic Qualification Event
1 Flora Duffy BER 01:40:19
2 Alice Betto ITA 01:40:54
3 Vicky Holland GBR 01:41:11

DSQ Jessica Learmonth GBR
DSQ Georgia Taylor-Brown GBR

Link do pełnych wyników: https://www.triathlon.org/results/result/2019_tokyo_itu_world_olympic_qualification_event/337765

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here