Triathlon testowy do IO Tokio 2020. Pierwsze Brytyjki zdyskwalifikowane. Flora Duffy powróciła po roku przerwy

Triathlon testowy na trasie przyszłorocznych Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020 to ważne wydarzenie dla wielu triathlonistów chcących wystartować w igrzyskach. Zapoznanie się z trasą i warunkami panującymi w miejscu zawodów, na rok przed startem są kluczowe dla dobrego zaprezentowania się podczas igrzysk. Zawody odbyły się na dystansie olimpijskim czyli 1,5-40-5. Dla części stawki były to zawody bez presji gdyż posiadają już pewną kwalifikację do Tokio 2020. Z kolei inni walczyli o cenne punkty w rankingu olimpijskim, które umożliwiły kwalifikację lub umocniły pozycję w symulacji olimpijskiej. Żaden polski triathlonista nie wystartował w tych zawodach.

Temperatura powietrza i wody oraz wilgotność powietrza były na bardzo wysokim poziomie. Woda nagrzana była do ponad 30 stopni. Temperatura powietrza wynosiła prawie 32 stopnie, a wilgotność powietrza to 66%. W takich warunkach atmosferycznych zabronione było pływanie w piankach i tylko pół stopnia brakowało do skrócenia dystansu pływackiego do 750 m. Przepisy ITU zezwalają także na skrócenie trasy biegowej z 10 do 5 kilometrów. Organizatorzy skorzystali z tej możliwości i skrócili bieg. Część zawodników była przygotowana na wysoką temperaturę. Przed startem w strefie zmian pojawili się w kamizelkach chłodzących ciało.

Zawody wygrała Flora Duffy BER, która wróciła po roku czasu przerwy do ścigania w triathlonie. Przerwa spowodowana była kontuzją. Jak sama przyznała ciężko jej było wrócić i myślała, że już nigdy nie będzie mogła biegać. Jednak ten start udowodnił jej, że jest inaczej. Drugie miejsce zajęła Włoszka Alice Betto, a podium zamknęła Vicky Holland GBR.

fot. ITU

Niecodzienna sytuacja miała miejsce na samym przodzie stawki podczas przekraczania linii mety. Dwie Brytyjki Jessica Learmonth i Georgia Taylor-Brown wbiegły jako pierwsze trzymając się za ręce. Przepisy ITU zabraniają takiego zachowania i wymagają od zawodników indywidualnej rywalizacji do samego końca. Sędziowie zdyskwalifikowali obydwie triathlonistki. Dzięki temu skorzystała Flora Duffy, która z trzeciej pozycji w wynikach awansowała na pierwszą.

Jakie to ma znaczenie dla Brytyjek?

Oprócz utraty nagród finansowych praktycznie niewielkie. Zarówno Jessica Learmonth i Georgia Taylor-Brown już dawno zdobyły kwalifikacje olimpijskie i występ w tych zawodach traktowały jako zapoznanie się z trasą. Są dwie możliwości tłumaczące ich zachowanie.
Pierwsza – zawodniczki nie znały tego przepisu co by było niewątpliwym błędem. Nieznajomość przepisów szkodzi sportowcom.
Druga możliwość – zdawały sobie sprawę z potencjalnej dyskwalifikacji, jednak emocje wzięły górę i satysfakcja ze wspólnego finiszu była w tamtej chwili o wiele większa.
Pojawia się jeszcze jeden aspekt, który z góry należy odrzucić. Dyskwalifikacja pierwszych dwóch Brytyjek spowodowała awans trzeciej reprezentantki Wielkiej Brytanii Vicky Holland z 5 na 3 pozycję. Oznaczałoby to dla Vicky kwalifikację na Igrzyska w Tokio 2020. Jednak przed samym startem gdy podjęto decyzję o skróceniu trasy z 10 do 5 km Brytyjski Związek Triathlonu zadecydował, że zajęte miejsce w pierwszej trójce nie wystarczy. Tylko wygrana pozwoli na automatyczną kwalifikację. Z oficjalnych informacji wynika, że reprezentacja Wielkiej Brytanii została przed startem o tym poinformowana.

Wyniki kobiet 2019 Tokyo ITU World Triathlon Olympic Qualification Event
1 Flora Duffy BER 01:40:19
2 Alice Betto ITA 01:40:54
3 Vicky Holland GBR 01:41:11

DSQ Jessica Learmonth GBR
DSQ Georgia Taylor-Brown GBR

Link do pełnych wyników: https://www.triathlon.org/results/result/2019_tokyo_itu_world_olympic_qualification_event/337765

Powiązane Artykuły

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,470ObserwującyObserwuj
442SubskrybującySubskrybuj

Polecane