Triathlon w ośnieżonych Alpach. World Triathlon ogłosił zimowe mistrzostwa świata 

Mistrzostwa świata w zimowym triathlonie wracają do Włoch. World Triathlon ogłosiło lokalizację, daty i format zawodów. Organizacja zapowiada ”spektakl, będący esencja spotów zimowych”. 

ZOBACZ TEŻ: Miasto na końcu świata, etap Tour de France i widok na Dardanele. Challenge ogłasza nowe wyścigi

Zarząd World Triathlon przyznał organizację zimowych mistrzostw świata w triathlonie i duathlonie 2024 włoskiemu miastu Pragelato, w regionie Piemont. Zawody odbędą się w dniach 23-25 lutego w ośnieżonych górach alpejskiego kurortu, który był gospodarzem zimowych igrzysk olimpijskich w 2006 roku. W Pragelato były rozgrywane m.in. zawody skoków narciarskich i narciarstwa biegowego, a miejscowość wyróżnia się doskonałą infrastrukturą dla sportów zimowych. 

Mistrzostwa świata ponownie we Włoszech 

Poprzednia edycja zimowych mistrzostw świata odbyła się w Skeikampen w Norwegii. Część środowiska triathlonowego przewidywała, że w 2024 organizacja imprezy ponownie przypadnie Skandynawom. World Triathlon podjęło jednak decyzję o zmianie lokalizacji. 

Jak można przeczytać na oficjalnej stronie organizacji, powrót mistrzostw świata w triathlonie zimowym do Włoch cztery lata po tym, jak odbyły się tam po raz ostatni, jest „nie tylko świętem nieustającej miłości narodu do sportów zimowych, lecz także uznaniem dla zaangażowania Włoskiej Federacji Triathlonu w organizację światowej klasy wydarzeń”. 

Wybór Pragelato na gospodarza zimowych mistrzostw świata w triathlonie w 2024 roku jest świadectwem wyjątkowego zaangażowania organizatorów i Włoskiej Federacji Triathlonu w zimową wersję naszego sportu. W połączeniu z malowniczą alpejską scenerią, która stanowi idealne tło dla tak ekscytujących zawodów. Zamiłowanie miasta do sportów zimowych i jego gościnna natura stworzą idealny scenariusz dla naszych sportowców, aby po raz kolejny zabłysnąć – powiedziała Marisol Casado, prezydent World Triathlon. 

Źródło: World Triathlon

Esencja sportów zimowych

W skład trzech dyscyplin zimowego triathlonu wchodzą: biegnie, kolarstwo górskie i narciarstwo biegowe, które jak twierdzi WT, w połączeniu „tworzą spektakl, który oddaje prawdziwą esencję sportów zimowych”. 

Zawodnicy zmierzą się z zimowym triathlonem, paratraiathlonem, zimowym duathlonem oraz zimową sztafetą mieszaną w triathlonie (2×2). Elita, U23 i juniorzy pokonają 8 km biegu, 12 km MTB i 12 km na nartach biegowych. Dystans podzielony jednak zostanie na pół i sportowców czekać będzie 5 stref zmian. Oznacza to, że każdy etap wyścigu podzielono na dwie pętle (po połowie dystansu każda). Triathloniści rozpoczną więc od 4 km biegu, potem czeka ich 7 km MTB, a na koniec 7 km nart biegowych i… to samo po raz drugi, by tym razem wbiec już na metę. Amatorzy oraz paratriathloniści zmierzą się z połową dystansu elity (w tym przypadku będą klasyczne dwie strefy zmian). 

Zimowy duathlon pojawi się podczas mistrzostw świata dopiero po raz trzeci w historii. Podobnie, jak w przypadku zimowej wersji triathlonu zwodnicy kategorii elita będą musieli pokonać dwukrotnie trasę bieg/MTB/narty biegowe. 

Szczegóły imprezy zostaną ogłoszone w nadchodzących tygodniach. Wiadomo już jednak, że zapisy na zimowe mistrzostwa świata zostaną otwarte 8 stycznia 2024 roku. 

Nikodem Klata
Nikodem Klata
Redaktor. Dziennikarz z wykształcenia. W triathlonie szuka inspirujących historii, a każda z nich może taką być. Musi tylko zostać odkryta, zrozumiana i dobrze opowiedziana.

Powiązane Artykuły

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,468ObserwującyObserwuj
442SubskrybującySubskrybuj

Polecane