Triathlonistka amatorka zawieszona za doping – uwaga na suplementy

Międzynarodowa Unia Triathlonu ITU zawiesiła za doping australijskią triathlonistkę amatorkę Margo Mackintosh. Wykryto u niej zabronioną substancję – Higenaminę. Kara została ustalona na zaledwie 12 tygodni. Kontrola miała miejsce podczas Mistrzostw Świata w Duathlonie – 2019 Duathlon ITU Multisport World Championships w Pontevedrze. Zajęła tam 1 miejsce w kategorii F35-39. Tuż po zawodach została poproszona na badania antydopingowe gdzie pobrano od niej próbkę moczu.

Margo Mackintosh tłumaczyła się, iż nie wiedziała, że w jej suplemencie diety znajduje się Higenamina. Jak podaje ITU, faktycznie w składzie suplementu ta substancja nie była wyszczególniona. Stąd też tak krótki wymiar kary.

ITU ponownie przestrzega wszystkich triathlonistów o ryzyku związanym z przyjmowaniem suplementów.

Higenamina jest związkiem pochodzenia roślinnego. To naturalny składnik środków leczniczych takich jak korzeń Tojadu. Pomimo naturalnego pochodzenia jest to substancja zabroniona od 2017 przez Międzynarodową Agencję Antydopingową (WADA). Przede wszystkim jest szkodliwa dla zdrowia. Już niewielkie dawki tego specyfiku mogą powodować problemy sercowo-naczyniowe. Higenamina to środek spotykany w suplementach diety dla sportowców. Jednak suplementy mają to do siebie, że są sporadycznie kontrolowane. Z kolei dawki w nich zawarte mogą mieć znaczące odstępstwa od tych, które są deklarowane przez producenta.

Okres dyskwalifikacji rozciąga się na zawody w każdym sporcie, na dowolnym poziomie, wszędzie tam gdzie organizatorzy zdecydowali się przyjąć, wdrożyć i egzekwować przepisy antydopingowe ITU. Dyskwalifikacja to również odebranie tytułów, nagród, medali, punktów i pieniędzy za zajęte miejsce.

Powiązane Artykuły

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,508ObserwującyObserwuj
443SubskrybującySubskrybuj

Polecane