Ultra w Colmar. Tomasz Kruczek wygrywa zawody 3x Ironman! [relacja na żywo, 29 czerwca, 11:30]

W poniedziałek, 24 czerwca rozpoczęła się kilkudniowa impreza Bretzel Ultra Tri. Na listach startowych zawodów na dystansie 2x, 3x oraz 5x Ironman jest duża grupa zawodników z Polski. Najdłuższy wyścig jest jednocześnie rywalizacją o mistrzostwo świata.

ZOBACZ TEŻ: Marcin Kompa o startach w ultra: „To ja wybieram tę drogę. Nie mówię, że ktoś ma mnie naśladować”

Relacja na żywo – 29 czerwca, godzina 11:30

Tomasz Kruczek został zwycięzcą zawodów na dystansie 3x Ironman! Polak dotarł w nocy do mety, a jego czas to 41:39:32. Pokonał kolejnego zawodnika o niecałe 5 godzin.

Kolejnym zawodnikiem, który ukończył dystans 5x został Szymon Brzęk. Przed samym zakończeniem zawodów napisał, że w okolicach 170 km przytrafiła się mu kontuzja kolana. Ostatni maraton był więc biegiem w bólu.

Bardzo blisko zakończenia rywalizacji jest Ewa Trzetrzelewska, której brakuje dosłownie 4 kilometrów. Niecałe 30 kilometrów od mety jest Oliwia Rusoń.

4:08, a Oliwia wciąż śmiga 😁wpadła jedna turbo drzemka po 23 i do świtu chce tuptać. Jest już zmęczona przez te odciski, które nie pozwalają jej biec, tak jakby chciała. Jesteśmy przy niej, wspieramy i odliczamy do finiszu, jeszcze tylko troszkę Oliwia dawaj – czytaliśmy w jednej z aktualizacji.

Relacja na żywo – 28 czerwca, godzina 22:00

Tomasz Kruczek jest coraz bliżej zwycięstw w zawodach pucharu świata na dystansie 3x Ironman. Polakowi brakuje dosłownie kilka kilometrów do mety, bo ma do pokonania około 8 okrążeń. Jego przewaga nad rywalami jest znacząca i jeśli nic się nie stanie – dobiegnie na metę na pierwszym miejscu.

Tymczasem w zawodach na dystansie 5x Ironman kolejnym Polakiem na ecie jest Rafał Gall. Zawodnikowi pokonanie dystansu zajęło 102:49:19! Biegną Ewa Trzetrzelewska, Szymon Brzęk, Oliwia Rusoń, Piotr Andrzejewski i Tomasz Zając.

Oliwia idzie dalej do przodu, odciski uprzykrzają bieganie, więc delikatny trucht połączony z szybkim marszem wleciał, ale cały czas idzie i nie traci czasu na dłuższe przerwy, dopóki nie chce jej się spać. Jedzonko wciąga na trasie, jesteśmy przy niej tyle ile się da – czytamy.

Rywalizację na dystansie 2x zakończyli również Juliusz Kalinowski (27:12:16), Przemysław Koch (29:39:46) i Marcin Dębski (31:43:20).

Relacja na żywo – 28 czerwca, godzina 12:30

W nocy czołowi zawodnicy pucharu świata 2x Ironman zakończyli rywalizację. Zwycięzcą został Maximilien Vuylsteke, który na metę dotarł w czasie 23:00:30. Na 2. miejscu uplasował się Marcin Kompa z czasem 24:06:35.

Moim zdaniem jestem lepiej przygotowany. Minął też cały rok treningu, więc jestem rok starszy stażem treningowym. Wiem, że mając na uwadze to zeszłoroczne odpuszczenie końcówki biegu, to właśnie szczerze powiem, że odpuściłem w głowie, a później w efekcie odpuściło ciało. Teraz mam większe doświadczenie – mówił nam przed zawodami Kompa.

Co dzieje się na innych dystansach?

Tymczasem w Mateusz Wiśniewski uplasował się na 3. miejscu w mistrzostwach świata na dystansie 5x. Polak zakończył rywalizację w czasie 87:30:50.

Na trasie są Rafał Gall (przebiegł niecałe 200 kilometrów, jest blisko mety), Tomasz Zając (122 kilometry), Ewa Trzetrzelewska (122 kilometry), Szymon Brzęk (108 km), Oliwia Rusoń (106 km) i Piotr Andrzejewski, który ma za sobą 100 kilometrów, a więc jest w połowie dystansu biegowego.

Jeeeest! Stówa przebita i niestety pozostawiła po sobie ślady na stopach Oliwii, wyszły pierwsze odciski, które sprawiają ból przy każdym kroku, więc Oliwia robi marszobiegi, wycięłyśmy materiał w bucie, aby obtarte palce miały luz. Opatrzyliśmy jej stopy, które co przerwę kontrolujemy. Przy okazji zrobiła sobie turbo drzemkę i jeszcze wpadł masaż rozluźniający pospinane miejsca – relacjonuje ekipa Oliwii Rusoń.

Dobre informacje również z zawodów PŚ na dystansie 3x Ironman. Tam wystartował Tomasz Kruczek (wielokrotny uczestnik Diablaka), który na radzie radzi sobie bardzo dobrze. Polak jest liderem rywalizacji i niedawno ukończył pierwszy z trzech maratonów.

Źródło: Tomasz Kruczek – Instagram.

Relacja na żywo – 27 czerwca, godzina 21:00

Marcin Kompa był pierwszym zawodnikiem dystansu 2x Ironman, który ukończył część rowerową. Nie obyło się bez problemów. Zawodnik dwa razy złapał gumę, ale mimo to jako pierwszy dotarł do T2. Obecnie biegnie 7. okrążenie. Do mety pozostało mu jeszcze 59 okrążeń. Wkrótce na trasę biegową wyruszą również Przemysław Koch i Juliusz Kalinowski. Aktualna klasyfikacja tutaj.

Tymczasem w mistrzostwach świata 5x Ironman coraz bliżej mety jest Mateusz Wiśniewski. Pozostało mu zaledwie 5 kilometrów biegu i będzie u celu!

Wyglądało na to, że z wyścigu może wycofać się Oliwia Rusoń. Jej support pisał, że nie mogła biec w wysokiej temperaturze. Kolejni zawodnicy decydują się również na wycofanie z wyścigu.

Oliwia wzięła chłodny prysznic, zjadła obiad i przespała się ok. 1,5h. Teraz biegnie, gdy nas potrzebuje, biegniemy przy niej. Zostały niecałe 4 maratony i koniec. Dzisiaj zaczęło się robić ciężko, dlatego nie było przestrzeni, żeby wstawiać posty, w takich momentach jesteśmy skupieni tylko na Oliwii. Nadal nie ma żadnych poważnych kontuzji i przezwycięża ogólne zmęczenie. Jest nieziemsko zawzięta, uśmiechnięta mimo wszystko i idzie do przodu. Oby noc była spokojna, a km wybiegane, bo to będzie najlepszy czas, aby wykorzystać niższą temperaturę – czytamy w relacji.

Relacja na żywo – 27 czerwca, godzina 10:30

W Colmar rozpoczęła się dzisiaj rywalizacja w ramach pucharu świata na dystansie 2x Ironman. Będziemy przyglądali się zawodnikom, którzy startują w tych zawodach. Jest pośród nich Marcin Kompa, z którym rozmawialiśmy niedawno na łamach Akademii Triathlonu. Zawodnik chce zrewanżować się za zeszły rok i DNF.

ZOBACZ TEŻ: Marcin Kompa o startach w ultra: „To ja wybieram tę drogę. Nie mówię, że ktoś ma mnie naśladować”

Na trasie dystansu 2x są również Przemysław Koch (jest na rowerze), Juliusz Kalinowski, Adrin Puc i Marcin Dębski. Ich dokładne wyniki możecie śledzić w tym miejscu. Aktualna sytuacja i czołowa „5” poniżej.

Co działo się w nocy na dystansie 5x Ironman?

Kenneth Vanthuyne został zwycięzcą zawodów! Belg zaczął jednak zwalniać przed ostatnim maratonem, przez co nie poprawił rekordu Adriana Kostery. Jego czas 68:30:33 oznaczał, że zabrakło mu około 45 minut.

Na 2. miejscu uplasowała się Mareile Hertel, która jest jednocześnie najlepszą kobietą dystansu 5x Ironman. Zawodniczka miała czas 73 godziny 52 minuty i jeśli IUTA oficjalnie potwierdzi osiągnięcie, będzie to nowy rekord świata!

Coraz bliżej zakończenia rywalizacji jest Mateusz Wiśniewski, który znajduje się na 150 kilometrze. Został mu więc nieco ponad jeden ostatni maraton. W nocy rower ukończyła Oliwia Rusoń.

Od wczoraj wieczora Oliwia jeździ bez przerzutek. Złośliwość rzeczy martwych zawiodła nas ładowarka. Mimo takiego utrudnienia dojechała do końca, ma siłę, bardziej była już znudzona zwiedzaniem tej samej trasy tyle razy niż zmęczona – czytamy w relacji jej ekipy.

Tomasz Zając przebiegł 102 kilometry. Rafał Gall jest na 90 kilometrze. Całkowicie wycofał się z zawodów Piotr Łykowski. Przypomnijmy, że zawodnik miał wczoraj spore problemy zdrowotne (podejrzewano stan przedzawałowy). Ostatecznie Łykowski ze względu na zdrowie, wraca do Polski.

Chciałbym podziękować ze słowa wsparcie, trzymaniu kciuków i dawki energii. Jest to kontro o nazwie zdrowy kierunek i zawsze będę szedł w tym kierunku w życiu. Dlatego wycofuję się zawodów. Miałem potwierdzenie, że był to stan przedzawałowy. Udziało się przeciwdziałać i jest wszystko dobrze, ale nie mogę na razie robić nic. Dziękuję za wszystko – powiedział zawodnik.

Relacja na żywo – 26 czerwca, godzina 20:30

Kenneth Vanthuyne cały czas lideruje w zawodach. Po prawie 62 godzinach zawodnik przebiegł już 162 kilometry, a więc do mety brakuje mu około 50 kilometrów. Spytaliśmy aktualnego rekordzistę Adriana Kosterę o to, czy jego zdaniem zawodnik poprawi najlepszy wynik.

Spodziewam się, że Kenneth ustanowił rekord świata. I najwidoczniej też tak się stanie. Nie będzie on jednak mocno poprawiony. Myślę, że około 60-90 min od poprzedniego. Kenneth jest świetnym biegaczem.

Zapytaliśmy doświadczonego zawodnika również o to, co sądzi o sytuacji z Piotrem Łykowskim (aktualnie zawodnik odpoczywa – jego support sugerował nawet stan przedzawałowy – aktualnie ekipa zawodnika czeka na opinie lekarza, co do dalszego biegu). Adrian uważa, że zawodnik nie powinien był zastanawiać się nad ściganiem z innymi – na to było za wcześnie.

Piotr gdzieś na początku roweru podczas relacji live zawołał do swojego teamu „czy jestem już drugi?” Była to ósma godzina wyścigu. Jeżeli na tym etapie zaczynamy się ścigać z innymi, to jest oznaką braku doświadczenia. To są zawody, gdzie musimy po prostu robić swoje. Ktoś, kto nas wyprzedza o bardzo dużo, prawdopodobnie przeceni swoje siły. Nie możemy dać się wciągać w takie gry.

Jak inni Polacy?

Aktualne Mateusz Wiśniewski zajmuje 5. miejsce OPEN – przebiegł 84 kilometry. Tomasz Zając ma za sobą 42,5 km, a Rafał Gall około 28 kilometrów. Ewa Trzetrzelewska oraz Oliwia Rusoń zbliżają się do końca roweru. Piotr Andrzejewski i Szymon Brzęk mają 200 kilometrów do części biegowej.

Nic nie dodajemy, bo Oliwia cały czas jedzie zgodnie z założonym planem. Jeszcze kilka okrążeń i wpada szybkie spanko. Jest w pełni sił, nie narzeka, śmieszkuje z nami na przerwach i pokonuje kilometr za kilometrem. Chłodna głowa – czytamy w relacji Oliwii Rusoń.

Dodajmy jeszcze, że z wyścigu wycofał się Tomasz Lus. Za około dwa miesiące podejdzie do próby pokonania dystansu 30x Ironman.

Niestety już dwójka naszych zawodników ma kłopoty. Tomasz Lus wycofał się z wyścigu. Już niebawem startuje w 30x Ironman. Piotr nad ranem zatrzymał wyścig, ale nie oddał jeszcze numeru startowego. Widzę w nim spory potencjał, musi tylko zebrać sporo doświadczenia – ocenia Kostera.

Relacja na żywo – 26 czerwca, godzina 10:30

Piotr Łykowski, który liderował w zawodach 5x Ironman, zakończył wczoraj rower, po czym ruszył na bieg. Przebiegł około 46 kilometrów, ale później jego support zgłosił problemy. Na razie nie mamy informacji, co dzieje się na trasie, ale zawodnik aktualnie nie biegnie.

Prowadzi faworyt zawodów Kenneth Vanthune, który ma za sobą 101 kilometrów. Na biegu jest już również Mateusz Wiśniewski, mistrz i rekordzista świata na dystansie 3x Im (w formacie one per day). Wkrótce na bieg ruszy również Tomasz Zając.

Całą noc na rowerze jechała również Oliwia Rusoń. Jej ekipa zamieściła aktualizację, z której wynika, że zawodniczka miała pewne problemy, ale jedzie dalej.

Witamy nowy dzień! Oliwia w nocy zaliczyła dłuższą drzemkę, po której wstała pełna mocy na następne okrążenia. Jedzie i nabija kilometry dopóki nie jest gorąco. Jak widzieliście w komentarzu- ma się świetnie. Chyba jej się nudziło ciut ciut. Power Nap działa zbawiennie.

Relacja na żywo – 25 czerwca, godzina 20:30

Piotr Łykowski jest coraz bliżej ukończenia roweru. Przypomnijmy, że zawodnicy muszą przejechać 900 kilometrów. Łykowski ma na liczniku już 842 kilometry, a sama rywalizacja przybrała dla niego nieco dramatyczny charakter. Zawodnik już dwa razy złapał gumę i zderzył się również z ciężarówką. Ostatnie kilometry jedzie z uszkodzoną kierownicą.

Jak u innych Polaków? Mateusz Wiśniewski przejechał 693 kilometry. Tomasz Zając ma za sobą 650 kilometrów. Rafał Gall pokonał przejechał 632 kilometry.

Na trasie są również Ewa Trzetrzelewska (457 km), Oliwia Rusoń (440 km), Piotr Andrzejewski (396 km), Szymon Brzęk (387 km) i Tomasz Lus (291 km), który jak zwykle jedzie na pełnym luzie.

W jednym z wpisów ekipa Brzęka poinformowała, że jazda poprzedniej nocy była dość niebezpieczna. Trasa jest kręta i nie była dobrze oświetlona, a więc zawodnik nadrabia kilometry w ciągu dnia.

Relacja na żywo – 25 czerwca, godzina 10:30

Jednym z zawodników, który startuje w mistrzostwach świata Ironman, jest Piotr Łykowski, triathlonista, który w ostatnich latach przeszedł ogromną przemianę – stracił 53 kilogramy wagi. W rozmowach z lokalnymi poznańskimi gazetami zawodnik podkreślał, że chce powalczyć o poprawienie rekordu Adriana Kostery (67 godzin).

Jak na razie radzi sobie dobrze i pomimo problemów (złapał gumę w nocy) kilka godzin temu wyszedł na prowadzenie w zawodach. Aktualnie ma kilkanaście minut przewagi nad Kennetem Vanthyunem.

Mamy 26 godzinę zawodów. Piotr przejechał 576 kilometrów. Ma kółko przewagi nad drugim Belgiem. Przed chwilą z nim rozmawiałem. Jest w humorze, chociaż odczuwa zmęczenie – można usłyszeć w aktualizacji od jego supportu zamieszczonej w mediach społecznościowych.

Dodajmy, że na 3. miejscu jest aktualnie specjalistka od ogromnych rowerowych i biegowych dystansów – Niemka Mareile Hertel. Zawodniczka traci do liderów zaledwie dwa okrążenia.

Miła aktualizacja, Oliwia się zdrzemnęła pół godzinki, zjadła, wypiła ciepłą herbatkę, przebrała, nasmarowaliśmy maszynę SPF, dalej z uśmiechem na twarzy walczy. Jest niemożliwa – czytamy tymczasem w aktualizacji ekipy Oliwii Rusoń.

Relacja na żywo – 24 czerwca, godzina 21:00

Prowadzący Julien Deneyer przejechał 238 kilometrów. Sytuacja jest jednak dość ciekawa, bo trzech zawodników przejechało bardzo podobny dystans wynoszący 230 km. Chodzi o Kennetha Vanthuyne’a, Guillaume Camina i Piotra Łykowskiego.

Z kolei pośród kobiet Ewa Trzetrzelewska przejechała 107 kilometrów, a Oliwia Rusoń ma za sobą około 81 kilometrów. Wszystkie aktualne wyniki dystansu 5x znajdziecie w tym miejscu.

Relacja na żywo – 24 czerwca, godzina 15:30

Pierwszym zawodnikiem, który wyszedł z wody po 19 kilometrach pływania był Belg Julien Deneyer, któremu zajęło to 5 godzin i 25 minut. Kenneth Vanthuyne wyszedł na 2. miejscu, a 3. miejsce zajął Piotr Łykowski. Obaj ci zawodnicy popłynęli poniżej 6 godzin. Adrian Kostera uważa, że Vanthuyne będzie faworytem do poprawienia jego rekordu świata na dystansie 5x Ironman, który wynosi 67:45:51.

Aktualnie na rowerze są również Rafał Gall, który pokonał 37 kilometrów oraz Mateusz Wiśniewski (28 km). Pływanie kończy Oliwia Rusoń, której zostało niecałe 4 kilometry.

Oliwia powoli zbliża się do ukończenia pierwszego etapu. Następny post już będzie z informacją, że wyszła z basenu cała i zdrowa. Wszystko mamy pod kontrolą, stałe tempo, przerwy na jedzenie i picie, smaru smaru maszynę i leci dalej nasza syrenka. Pływa swobodnie, chociaż ręce powoli zaczynają boleć. Na szczęście jest z nami Szymon z enigma – czytamy w relacji Polki.

fot. International Ultra Triathlon Association

Relacja na żywo – 24 czerwca, godzina 10:00

Dzisiaj rano rozpoczęła się rywalizacja w ramach mistrzostw świata 5x Ironman. Na trasę zawodów wyruszyło 45 uczestników imprezy, pośród których jest 11 zawodniczek. Polskę reprezentują Piotr Andrzejewski, Piotr Łykowski, Tomasz Zając, Rafał Gall, Szymon Brzęk, Tomasz Lus i Mateusz Wiśniewski. W rywalizacji kobiet startują Ewa Trzetrzelewska oraz Oliwia Rusoń.

Wyniki zawodów możecie śledzić na żywo w naszej relacji. Dokładne wyniki są dostępne na tej stronie.

fot. Oliwia Rusoń – Instagram

Najważniejsze informacje o Bretzel Ultra Tri

Około setki zawodników wystartuje w zawodach Bretzel Ultra Tri w Colmar. Impreza rozgrywana we Francji rozpocznie sezon pucharu świata IUTA, a na liście startowej mamy sporą grupę zawodników z Polski. Będziemy śledzili ich poczynania.

Na początek mistrzostwa świata 5x Ironman

Bretzel Ultra Tri to szereg imprez, które odbywają się jednocześnie w Colmar. Zawody rozpoczną się od mistrzostw świata (jednocześnie pucharu świata) na dystansie 5x Ironman. W tej rywalizacji na liście jest aktualnie kilkudziesięciu zawodników. Zawodnicy rozpoczną rywalizację 24 czerwca, czyli w poniedziałek.

Listę otwiera doświadczony Kenneth Vanthuyne. Na dystanie 5x Ironman wystartuje siedmiu Polaków (Piotr Andrzejewski, Piotr Łykowski, Tomasz Zając, Rafał Gall, Tomasz Lus, Szymon Brzęk oraz Mateusz Wiśniewski) oraz dwie Polki, czyli Ewa Trzetrzelewska oraz Oliwia Rusoń.

fot. Oliwia Rusoń – Instagram.

Marcin Kompa jednym z zawodników 2x Ironman

Za kilka dni, 27 czerwca, rywalizację rozpoczną zawodnicy kolejnych dystansów – między innymi 2x oraz 3x Ironman w wersji continuous. Zawodników z Polski mamy na obu dystansach. W rywalizacji na trasie podwójnego Ironmana wystartuje między innymi Marcin Kompa, który w zeszłym roku nie ukończył zawodów. W rozmowie z Akademią Triathlonu mówił, że w tym roku jest lepiej przygotowany.

Moim zdaniem jestem lepiej przygotowany. Minął też cały rok treningu, więc jestem rok starszy stażem treningowym. Wiem, że mając na uwadze to zeszłoroczne odpuszczenie końcówki biegu, to właśnie szczerze powiem, że odpuściłem w głowie, a później w efekcie odpuściło ciało. Teraz mam większe doświadczenie.

Na dystansie 2x Ironman wystartują Juliusz Kalinowski, Przemysław Koch, Marcin Dębski oraz Marcin Kompa i Marta Wąsik. Na dystansie trzykrotnego Ironmana mamy Tomasza Kruczka.

Trasa zawodów w Colmar

Zawodnicy i zawodniczki rozpoczną rywalizację na 50-metrowym basenie Stade Nautique de Colmar. Później, czeka ich pierwsze, dłuższe okrążenie rowerowe (11,25 km), bo strefa zmian jest umieszczona kilka kilometrów dalej. Poszczególne okrążenia rowerowe mają długość 8,7 km i obok winnic w Colmar. Okrążenie biegowe to 1,3 km płaskiej trasy, częściowo prowadzonej lasem.

Grzegorz Banaś
Grzegorz Banaś
Redaktor. Lubi Lionela Sandersa i nowinki technologiczne. Opisuje ciekawe triathlonowe historie, bo uważa, że triathlon jest wyjątkowo inspirującym sportem, który można uprawiać w każdym wieku. Fan dobrej kawy i książek Jamesa S.A. Corey'a.

Powiązane Artykuły

1 KOMENTARZ

  1. To jest niesamowite, jest środek sezonu, niedlugo IO, bieżace starty mlodych polskich zawodnikow, puchary polski, dynamiczna walka na trasach w calej Polsce, a wy dajecie relacje jakiegos gowno triathlonu scigajacyh sie zołwi. jesli ktos zapyta dlaczego triathlon sie nie rozwija to walsnie odpowiedz. to jakby tvp sport zamiast me w pilce dalo relacje amp futbolu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,510ObserwującyObserwuj
443SubskrybującySubskrybuj

Polecane