Ultraman – zabawa dla tych, którym mało Ironmana

Marzenia triatlonowe to nie tylko Iron Man na Hawajach, ale również podwójne, potrójne, a nawet dziesięciokrotnie dłuższe dystanse. Do rodziny tych nietypowych Iron Manów należy zaliczyć Ultra Man Triatlon (10 km pływania, 420 km jazdy rowerem, 84 km biegu), który powstał w 1983 roku na Big Island. Bardzo długie dystanse jakie obowiązują na tego typu zawodach, nie są dla wszystkich triathlonistów. Wymagają ogromnego wysiłku i przede wszystkim tzw. „mocnej głowy”. Aby dostać się na tego typu zawody, trzeba otrzymać specjalne zaproszenie od organizatora na podstawie wcześniej przedstawionych wyników. Są to elitarne zawody, w których startuje bardzo wąska grupa ludzi. 

 

Pierwszym Polakiem, który zmierzył z wyzwaniem typu ultra triathlon był Jerzy Górski. Pierwsze zawody, w których wziął udział miały miejsce Huntsvile w 1990 roku na dystansie DoubleIronMan (7,6km, 360 jazdy na rowerze, 84km biegu), które wygrał ze znakomitym czasem 24h 46min 47sek. Następnym jego marzeniem było wzięcie udziału w Mistrzostwach Świata w UltraManie, które spełniło się w 1995roku. Później triathlon na tak długim dystansie w Polsce popadł w zapomnienie. Kolejnym Polakiem, który bardzo poważnie traktuje starty w tego typu imprezach jest Adam Sułowski znany jako StrąkMan. Na swoim koncie ma już UltraMan’a w Walii oraz zawody z cyklu Pucharu Świata w Ultra Triathlonie w Słowenii na dystansie podwójnego ironman’a, którego pokonał w czasie 23h53min – obecnie rekord Polski na tym dystansie. Uwagę należy zwrócić na jego wspaniałą jazdę rowerem, gdzie dystans 360km przejechał ze średnią 31,1km/h. 

 

W dniach 24-26 października w Hiszpańskiej miejscowości Calpe, którą wszyscy znamy jako kolarską mekkę, odbywać się będą zawody na dystansie ultraman, które nie są licencjonowane przez Hawajską organizację. W zawodach tych wystąpi dwóch Polaków. Wcześniej wspomniany Adam Sułowski oraz Jurek Pastuszak. Etap pływacki to 10km, jazda na rowerze to łącznie 432km z podjazdami rzędu prawie 6000m oraz podwójny maraton z przewyższeniami około 850m. Są to zawody trzydniowe, podczas których pierwszego dnia płynie się 10km (temperatura wody to obecnie 22,5 stopnia) i jedzie na rowerze dużą pętlę na dystansie 132km. Kolejnego dnia pokonuje się na rowerze dwie pętle po 150km o łącznej sumie przewyższeń 4000m. Trzeciego dnia zawodnicy biegną już tylko… dwa maratony. Limity czasowe na pierwszy i trzeci dzień to 12h. Drugiego dnia jest to 15h.

 

Zawodnikom podczas zawodów towarzyszą teamy wspierające. W zespole Adama jest Jerzy Górski, który po 20 latach wraca na tego typu zawody. Dzięki niemu będziecie mogli przeczytać relacje z zawodów. Reszta zespołu to Przemek Salamon odpowiedzialny za kierowanie samochodem oraz sprawy techniczne związane ze sprzętem, Natalia Repta, która odpowiedzialna jest za odżywianie naszego zawodnika (jest weganinem), Ania Rek, która wykonuje zdjęcia i Roman Sułowski, tata – dobry duch zawodów. 

 

Hiszpania Adam_Ultra_man_2015__2_dryna__zdjcie

 

Pogoda na miejscu póki co dopisuje i obecnie mamy temperaturę 22 stopni. Adam jest na miejscu już od wtorku i wykonuje lekkie treningi podtrzymujące formę. Dziś jeździł na rowerze około 1,5h badając podjazdy oraz cały team zaliczył pływanie w morzu. Dobrym prognostykiem jest fakt, że przed pływaniem Adam wszedł w psią kupę, co mamy nadzieję przyniesie mu dużo szczęścia. Zwłaszcza, że pobrudził sobie czyściutkie, prawie nowe buty do biegania – śmieje się Jerzy Górski.

 

Jutro czeka nas wspólne śniadanie ze wszystkimi zawodnikami, oficjalne przedstawienie zawodników i odprawa techniczna. Trzymajcie kciuki za naszych – niech wiatr wieje im w plecy, a podjazdy nie sprawiają problemów.

 

Powiązane Artykuły

3 KOMENTARZE

  1. Już wyżej poprzeczki chyba nie da się podnieść! Szaleństwo! 🙂 Powodzenia! Czekamy na relację…..

  2. Fakt jest to jedna z dróg która można pójść po „zwykłym ” IM. Powodzenia dla wszystkich piękna przygoda się szykuje

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,501ObserwującyObserwuj
443SubskrybującySubskrybuj

Polecane